У крайна може да преименува 25 града и много други селища във връзка с нов закон, който осъжда комунизма и нацизма, като забранява да бъдат пропагандирани и публично да се използват техни символи, информира ТАСС.
Според експерти, предстоящата процедура може да струва към 5 млрд. гривни (213,2 млн. евро).
Най-много селища с „комунистически“ имена има в Източна Украйна,
посочва агенцията, като дава за пример Днепродзержинск, Молодогвардейск, Красноармейск и „кажи-речи половината от Донецка и Луганска област“, управлявани от проруски сепаратисти.
В списъка са още Дзержинск, Свердловск, Луначарское, Цюрупинск, Иличовск, Торез, Телманово и др., наречени с имената на съветски и чуждестранни комунистически дейци.
Проблем са и всички селища, чието име включва думата „красный“ (червен) – Краснодон, Красний Партизан, Красний Луч и др.
Предстои да бъдат сменени също названията на улици и площади в украинските градове.
По данни от официалната статистика
в Украйна има около 30 хил. селища, в които задължително една от улиците е била наречена „Ленин“.
В Днепропетровск например се очаква да бъдат преименувани 76 улици, чиито названия са свързани по един или друг начин със съветския режим.
Миналата седмица парламентът подкрепи пакет от закони, които предвиждат твърде общо формулирана забрана на комунизма и нацизма – като символи и идеология. Текстовете, които предстои да бъдат одобрени от президента Петро Порошенко, ще направят незаконно излагането на символи от съветската епоха като логото на комунистическата партия или изпълняването на химна от съветско време. Ще се смята също за наказуемо отричането на престъпния характер на съветския режим, допълва АП.
Нетърпеливи украински националисти през последната година изпреварват властите, като свалят десетките статуи на Владимир Ленин, болшевишкия революционер и основател на Съветския съюз. Подобни гледки обикновено се посрещат със смесени чувства – от ликуване до безразличие, а при по-възрастните хора – със смут.
Премахването на съветските емблеми и преименуването на улици, наречени в чест на фигури, за които е известно, че са били част от репресивната машина на Съветския съюз, набра широка подкрепа. Но
не са малко и опасенията.
„Затвор до пет години за показване на нацистки или комунистически символи е очевидно и неопровержимо нарушение на международните стандарти за човешките права“, писа в статия, анализираща законите, експертът от Харковската група за защита на човешките права Володимир Яворски.
Към кампанията срещу антикомунистическото законодателство се включиха няколко души, подписали писмо до Порошенко, в което го молят да отхвърли закона, приет от парламента с много малко обсъждане. „Колкото и благородни да са намеренията, цялостното осъждане на съветския период като окупация на Украйна ще има несправедливи и нелепи последици“, се казва в писмото, подписано от десетки историци от Украйна и чужбина. Отбелязва се, че формулировките в законите са твърде общи и могат едва ли не да докарат наказание на всеки, който пише положително за което и да е политическо решение през 74-те години на комунистическо управление.
Русия отправи заплашително предупреждение
за още беди за Украйна, ако антикомунистическите закони бъдат приложени. „Опитите на Киев да изкриви миналото на страната и да омаловажи постиженията от руския и съветския период само ще доведат до по-дълбоко разделение в обществото“, заяви в декларация руското външно министерство през април. "
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!