К иев може да се обърне към Стокхолмския арбитраж, за да поиска определянето на временна цена за руския газ и условия за доставките за Украйна, ако скоро не бъде сключена сделка с Русия, заяви днес украинският премиер Арсений Яценюк.
На правителствено заседание днес Яценюк отново подчерта, че на Украйна не й достигат 5 милиарда кубични метра газ, за да изкара зимата.
Премиерът отбеляза, че Украйна може да продължи да работи с Европейската комисия по временното споразумение или ако не може да се стигне до такава сделка, може да поиска от Стокхолмския съд да се намеси с временно решение, "за да определи цената и условията за доставките на природен газ", докато не излезе с окончателно заключение.
Яценюк съобщи и че Украйна е поискала Международният валутен фонд (МВФ) да увеличи и без това голямата си финансова помощ за икономиката на страната, чиито затруднения се задълбочиха от конфликта в източните райони.
Делегация начело с украинския министър на финансите Олександър Шлапак, включваща председателката на украинската централна банка Валерия Гонтарева, ще присъства тази седмица в традиционните есенни срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон.
За да избегне обявяването на фалит от Киев след идването на власт на проевропейско правителство и спирането на руската финансова помощ, МВФ откри през април кредитна линия от 17 милиарда долара в рамките на мащабна програма за помощ от Запада на стойност 27 милиарда долара. Деблокирането на средствата на траншове зависи от програма за драстични и непопулярни реформи (намаляване на държавните разходи, увеличение на цените на газа и други).
В началото на септември МВФ призна, че помощта му може да се окаже недостатъчна поради кървавите боеве в източната част на страната, при които от април досега са загинали 3600 души. След установеното прекратяване на огъня на 5 септември боевете на много места утихнаха, но продължават в някои горещи точки, като летището в Донецк.
"Обективно икономическите показатели на Украйна са пряко свързани с войната, подета от Русия", изтъкна днес Яценюк.
Междувременно МВФ потвърди прогнозата си за спад от 6,5% на БВП за 2014 г. на Украйна, която е в почти постоянна рецесия от средата на 2012 г. Централната банка е още по-песимистична и вече очаква срив от 8,3%.
Конфликтът на изток парализира промишленото производство, съсредоточено отчасти в Донецка и Луганска област, въпреки че този сектор, в който преобладават металургията и въгледобивът, вече беше изпаднал в затруднение преди кризата.
Влошаването на отношенията с Русия (една четвърт от търговския обмен на Украйна) също засегна производствения й сектор. Освен това националната валута на Украйна се срина, предизвиквайки скок на инфлацията, която се отразява много тежко от населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!