Ф арс, вдъхновен от Русия с цел да дестабилизира Украйна и да свали ръководството в Киев – така и.д. президентът на Украйна Олександър Турчинов определи проведените в неделя референдуми за независимост в Луганска и Донецка област, предаде Ройтерс.
Гласуването, което проруските бунтовници определиха като убедителен вот за скъсване с Киев, няма правни последствия за страната, се казва в изявлението на Турчинов.
„Тези процеси са вдъхновени от ръководството на Руската федерация и са разрушителни за икономиката на Донецка и Луганска област“, предупреди президентът.
Той добави, че процесите заплашват живота и благосъстоянието на гражданите и целят „да дестабилизират ситуацията в Украйна, като осуетят президентските избори (на 25 май) и отхвърлят украинските власти“.
Централната власт в Украйна ще продължи антитерористичната операция в Донецка и Луганска област,
подчерта Турчинов на заседание на съвета на депутатските фракции във Върховната рада. „Ще се използват не само силови средства за стабилизиране на ситуацията в региона“, добави Турчинов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Властите в Киев имат намерение да проведат на 14 май заседание с представители на обществото, включително от Донецка и Луганска област. Същият ден Върховната рада ще обсъди проблемите на мирното уреждане на конфликта в източната част на Украйна.
Москва отчита високата избирателна активност на референдума в Донецка и Луганска област и уважава волята на жителите,
съобщиха от пресслужбата на Кремъл.
„Русия внимателно наблюдава подготовката и провеждането на референдума в Донецка и Луганска област. Забелязваме високата избирателна активност на населението, въпреки опитите гласуването да се осуети“, се казва в съобщението.
Кремъл осъди използването на сила, включително на тежки оръжия срещу цивилното население, което е довело до отнемане на човешки живот.
„Москва се отнася с уважение към волята на населението на Донецк и Луганск. Практическото прилагане на резултатите от референдума ще се проведе
по един цивилизован начин, без насилие, а чрез диалог между представители на Киев, Донецк и Луганск“,
се казва в изявлението. От Кремъл уточняват още, че Русия би приветствала усилията в интерес на създаването на диалог, включително чрез Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Руският президент Владимир Путин ще определи отношението си към произведените в неделя референдуми за независимост в Донецка и Луганска област по резултатите от тях, заяви по-рано неговият говорител Дмитрий Песков, цитиран от ИТАР-ТАСС.
В интервю за руския в. „Комерсант“ Песков казва, че
е трудно да се прогнозира какво ще бъде решението на Путин.
На въпрос дали на руския президент ще повлияе това, че проруските сепаратисти в Източна Украйна, организирали двата референдума, не са се вслушали в призива му да отложат допитванията, неговият говорител уверява, че Путин не е искал това от тях, а просто „е дал такава препоръка“.
„Дори като се вземе предвид авторитета на (руския) президент, е било сложно (проруските сепаратисти) да се вслушат (в неговия призив)“, отбелязва Песков.
Той се аргументира, че жителите на Донецка и Луганска област, в обстановка „на реални военни действия“, са били принудени да действат според своя план и съобразявайки се с обстановката на място.
САЩ и ЕС вече обявиха, че няма да признаят резултатите от двата референдума, и предупредиха, че може да наложат икономически санкции на Руската федерация, ако допитванията в Източна Украйна провалят насрочените за 25 май президентски избори в страната, припомня ИТАР-ТАСС.
Песков определя критиките на САЩ и ЕС към Русия като „абсолютна глупост“.
„Защо Западът не можа да предотврати използването на бронетранспортьори в Славянск и Краматорск и да избегне разстрела на мирни хора?“, пита той.
Според говорителя на Путин САЩ и ЕС не са използвали своето влияние, за да спрат кръвопролитията в Източна Украйна, и в същото време се правят на невинни и „изкарват Русия виновна за всичко“.
Като заплашват Руската федерация с нови санкции, Съединените щати и Европейският съюз водят „йезуитска политика“, казва Песков. „За тях не е важно как се изпълняват споразуменията, води ли се диалог, прекратена ли е стрелбата. Главното за тях е да бъдат произведени избори и да бъде сложена точка на юридическия въпрос за законността на организирания от тях преврат (в Украйна срещу президента Виктор Янукович)“, критикува САЩ и ЕС Песков.
„Русия не вижда полза от нови международни преговори за Украйна, ако диалогът не включва представители на източните региони
от тази страна“, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Франс прес.
„Наистина няма смисъл отново да се събираме в четиристранен формат (Русия, Украйна, ЕС и САЩ)“, каза Лавров на обща пресконференция с угандийския си колега Сам Кутесакахамба, когото прие в Москва.
„Ще повторя още веднъж: без да се включат опоненти на режима в прекия разговор за изход от кризата, нищо не може да стане“, добави руският първи дипломат, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според Лавров тази позиция споделят и държавният секретар на САЩ, и председателят на ОССЕ, добавя руската агенция.
„Не съм убеден, че това ще може да се уреди в най-скоро време, но смятам за необходимо да бъде свикан национален диалог въз основа на предложенията на председателя на ОССЕ“, уточни външният министър на Русия.
Проектът за пътна карта, изготвена от швейцарското председателство на ОССЕ, видян от Ройтерс, гласи, че Украйна има право да използва силите си за сигурност „по пропорционален начин“, за да предотврати насилие. В текста се казва, че и двете страни трябва да се въздържат „от насилие, сплашване или провокационни действия“.
По думите на самия Дидие Буркхалтер планът на ОССЕ може да се обобщи в четири точки: „прекратяване на огъня, деескалация на напрежението, водене на диалог и произвеждане на избори“.
Европейският съюз продължава да се надява на деескалация на ситуацията в Украйна,
заяви върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.
„Продължаваме да очакваме признаци за реална деескалация“, заяви тя при пристигането си за срещата на външните министри на 28-те европейски страни в Брюксел, които ще обсъдят ситуацията в Украйна и целесъобразността на допълнителни санкции срещу Русия.
Аштън добави, че донякъде е обнадеждена от резултатите от преговорите в Москва между руския президент Владимир Путин и действащия председател на ОССЕ Дидие Буркхалтер, който ще участва в днешната среща на министрите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!