Б ившият украински премиер и кандидат за президентските избори в Украйна на 25 май Юлия Тимошенко обяви създаването на съпротивително движение срещу войната, водена според нея от Русия в Източна Украйна, предаде Франс прес.
„Русия поведе истинска война в източната част на Украйна“, заяви Тимошенко, лидер на партия „Баткившчина“ на пресконференция, свикана за представяне на движението.
„Силовите структури и армията няма да се справят напълно с поставените задачи, тъй като тях ги разграбиха. Затова във
всеки град трябва да се създадат специални бригади.
На базата на нашите офиси ще бъдат създадени мобилизационни пунктове, където всички желаещи ще могат да се включат в народното опълчение“, е казала Тимошенко според пресслужбата на „Баткившчина“, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Според Тимошенко в Харковска, Запорожска и Днепропетровска области сформирането на такива отряди вече е започнало.
Сега не е моментът да се изпращат мироопазващи сили в Украйна,
заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун в интервю за мексиканския в. „Реформа“, цитиран от Ройтерс.
В момента не изглежда особено целесъобразно да се изпращат войски, каза Бан, който е в Мексико по повод конференция за международното развитие, на фона на предприетата вчера от украинските въоръжени сили специална операция срещу сепаратистите в рускоезичния изток на Украйна.
Бан Ки-мун подчерта, че евентуално решение за изпращане на войски в Украйна трябва да бъде одобрено от Съвета за сигурност на ООН, в който Русия е постоянен член.
Не мога да предприема никакви действия, докато не получим категоричен мандат и пълномощия от Съвет за сигурност,
каза той.
Онзи ден и.д. президент на Украйна Олександър Турчинов съобщи, че в телефонен разговор с Бан Ки-мун е предложил в Украйна да бъдат разположени мироопазващи сили на ООН за съвместна антитерористична операция.
Не е постигнат напредък на днешните преговори в Братислава между представители на Словакия и украинската делегация, водена от министъра на енергетиката и въгледобива Юрий Продан.
Преговорите за реверсивните доставки ще продължат. Словакия е най-голямата надежда за Украйна да получи газ от ЕС, в случай че Кремъл ѝ врътне кранчето.
Москва вече вдигна двойно цената на газа за Киев, припомня Ройтерс.
По данни на словашкото министерство на икономиката на Украйна са били предложени доставки на газ по стар неизползван вече газопровод от словашкото село Вояни до Ужгород. Киев обаче е
настоявал Братислава просто да обърне посоката на газа по един от четирите магистрални газопровода,
по които тече руският газ към Европа, за да може горивото да се връща направо в Украйна.
Словашкият министър на икономиката, цитиран от Ройтерс, заяви, че това е неприемливо за Братислава.
По-рано представители на словашкия газов оператор „Еустрийм“ изразяваха опасения, че в случай на организиране на такива доставки по предлагания от Украйна маршрут компанията може да наруши споразумението си с „Газпром“, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Словаците явно не искат да рискуват връзките си с „Газпром“,
отбеляза и Ройтерс. Според тях нарушение на договора няма да има, ако газът първо бъде изваден от магистралния газопровод на словашка територия и предоставен на словашките клиенти, след което да бъде върнат по друга тръба към Украйна вече като словашка собственост.
Освен това словаците искат ЕС да стане гарант, че те ще си получат парите от Украйна, ако тръгнат реверсивни доставки.
Словашкият премиер Роберт Фицо изрази силно съмнение, че Украйна може да си плаща сметките. Говорител на словашкото министерство на икономиката каза след приключване на разговорите с украинците днес, че двете страни са се споразумели да подпишат меморандум на 28 април, който по думите на украинския министър Юрий Продан ще бъде „стъпка напред към реверсивни доставки от ЕС“, но недостатъчна.
„Ние имаме нужда от много повече газ“,
каза той, като обясни, че вариантът, който словаците предлагат, не гарантира необходимите количества. Според него по този начин Украйна може да получи около 14 млрд. куб. м газ от Европа годишно или повече, ако се обърне магистрален газопровод, а страната му се нуждае от 55 млрд.
Руският газов гигант „Газпром“ днес може да се възползва от правото си
да поиска от украинската газова компания „Нафтогаз Украйна“ да предплати доставките на синьото гориво от месец май,
съобщи ИТАР-ТАСС. Това, според руската агенция, следва от договора на „Газпром“ и „Нафтогаз Украйна“, подписан на 19 януари 2009 г.
„Ако към 7-мо число от месеца, следващ месеца на доставката, не е извършено плащане, то продавачът има право да продължи доставките по схема с предплащане. Не по-късно от 16-то число на месеца, предшестващ месеца на доставката, „Газпром“ дава предварителната сметка за месеца, който купувачът трябва да плати преди началото на месеца на доставка в пълен обем.
Ако купувачът е изпълнил задълженията си, или ги е изпълнил в непълен обем, то продавачът има право частично или напълно да прекрати изпълнението на задължението си“, се казва в чл. 5 от договора.
Общият дълг на „Нафтогаз“ е нараснал до началото на април до 2,2 млрд. долара, пише ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!