У крайна има нужда от спешна финансова помощ от Европейския съюз от поне 15 млрд. долара, посочват инвеститорът Джордж Сорос и френският философ и публицист Бернар-Анри Леви в статия, публикувана в американския в. „Ню Йорк таймс“.
Авторите подчертават, че за да се осигури оцеляването на Украйна и стимулирането на частните инвестиции,
западните държави трябва да поемат задължението да осигурят допълнителни средства.
Обемът на тази допълнителна помощ трябва да зависи от това, дали реформите в Украйна ще бъдат успешни, както и от развитието на ситуацията в източната част на страната, отбелязва статията.
Същевременно Киев и Вашингтон подписаха споразумение, предвиждащо
кредитни гаранции за 2 млрд. долара в подкрепа на „краткосрочните социални разходи“ на Украйна през 2015 г.,
и изразиха готовност да засилят санкциите срещу Русия при необходимост, предаде Ройтерс.
Кредитното споразумение беше подписано от американския финансов министър Джейкъб Лу, който е на посещение в Киев, и от украинския министър на финансите Наталия Яреско.
Лу поясни, че днес е подписана декларация за намерения. По думите му правителството на САЩ се е договорило през първата половина на 2015 г. да постигне споразумение за кредитни гаранции от 1 млрд. долара, при условие че Украйна продължи курса на реформи.
Освен това американската страна планира да се обърне към Конгреса за още 1 млрд. долара, ако Украйна все още се нуждае от подкрепа.
Лу подчерта, че САЩ очакват от Украйна
„следващи стъпки в реформирането на финансите, изкореняването на корупцията, подобряването на бизнес климата“.
Американският министър, цитиран от Ройтерс, спомена и руската подкрепа за сепаратистите в Украйна, заради която САЩ и Европейският съюз са наложили санкции на Русия.
Като заяви, че САЩ са против „руската агресия“, Лу добави: „Оставаме готови да направим още (по санкциите), ако е необходимо. За тази цел ще продължим да работим с нашите съюзници за засилване на натиска върху Русия“.
Във вторник Съветът на ЕС по икономика и финанси (Екофин) утвърди макроикономическа помощ за Украйна на стойност 1,8 млрд. евро.
„Европейската комисия заделя 1,8 млрд. евро.
Сега трябва бързо да се пристъпи към практическото използване на пакета“, заяви френският финансов министър Мишел Сапен в края на срещата с колегите си от ЕС.
Програмата на МВФ за подпомагане на Киев пък е на стойност 17 млрд. долара и украинските власти се надяват, че новият кръг от преговори, които се водят в момента, ще доведе до деблокирането на свежи заеми.
Световната банка ще инвестира 800 млн. долара в трети проект
за развитието на пътищата в Украйна, информира ТАСС, като цитира съобщение на украинското министерство на инфраструктурата. Става дума за реконструкция на отсечката Полтава-Харков от автомагистралата М-03 Киев-Харков-Довжанский. Преговорите по съдържанието на проекта са продължили около шест месеца.
Реконструкцията на участъка Полтава-Харков ще бъде един от най-големите инвестиционни проекти на Световната банка в Украйна, се посочва в съобщението.
Москва още не е решила дали да поиска Украйна да върне кредита от 3 млрд. долара,
заяви ръководителят на президентската администрация Сергей Иванов, цитиран от ТАСС.
Ситуацията обаче е много по-сложна – по различни кредитни споразумения Украйна има задължения не само към Русия, но и към руски банки („Газпромбанк“, „Сбербанк“) за „неголямата сума“ от 25 млрд. долара, уточни Иванов.
Дълговете на Украйна са пряк път към банкрут, подчерта той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!