Р уският министър на отбраната Сергей Шойгу увери американския си колега Чък Хейгъл, че Русия няма да нахлува в Украйна, съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед прес.
Според изявление, разпространено от прессекретаря на Хейгъл – контраадмирал Джон Кърби, двамата са обсъдили кризата в Украйна, като американският министър е поискал Русия да разясни намеренията си в Източна Украйна.
Шойгу е уверил отново Хейгъл, че руски сили няма да нахлуват.
Американският министър също така е поискал помощ от Русия за освобождаването на инспекторите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които са държани от проруски сепаратисти в Източна Украйна.
Хейгъл е призовал и за край на, по думите му, дестабилизиращото влияние на Русия в Украйна.
В разговора с Хейгъл Шойгу
„решително опроверга неоснователните твърдения за присъствие на украинска територия на руски диверсионно-разузнавателни групи,
които, както се твърди, дестабилизират ситуацията в югоизточните региони“, съобщи пресслужбата на руското министерство на отбраната, цитирано от ИТАР-ТАСС.
На свой ред Шойгу посочил, че е имало безпрецедентно увеличение на военната активност на САЩ и НАТО близо до границите на Русия по време на противопоставянето около Украйна и призова американския си колега да помогне да се „успокои реториката“, предадоха руски осведомителни агенции, цитирани от Ройтерс.
Според агенциите Шойгу е заявил на Хейгъл, че Русия е отворена за контакти с всички страни за намаляване на напрежението.
Той също така е посочил, че руските сили, които извършваха учения край украинската граница миналата седмица – ход, който бе разкритикуван от Запада –
са се върнали на постоянните си позиции,
но не е дал подробности, се казва в медийните съобщения. Причината за изтеглянето са уверения от страна на Киев, че украинската армия няма да бъде разгръщана срещу невъоръжени цивилни, предаде ДПА.
Президентът на САЩ Барак Обама защити вчера своята външна политика, заявявайки, че с предпазливия му подход към глобалните проблеми се избягват грешни стъпки като тези, които допринесоха за „катастрофално“ десетилетие на война за САЩ, предаде Асошиейтед прес.
„Защо всички имат толкова голямо желание да използват военна сила,
след като току-що преминахме през десетилетие на война с огромна цена за нашите войниците и бюджета ни“, попита Обама по време на пресконференция във Филипините.
Обобщавайки вижданията си за външната политика, президентът посочи, че тя е такава, която „избягва грешки“.
„Хората наистина ли смятат, че като по някакъв начин изпратим някакви допълнителни оръжия в Украйна, ще възпрем руската армия?“, заяви Обама.
„Или е по-вероятно да ги възпрем, като оказваме международен натиск, дипломатическия натиск и икономическия натиск, който оказваме?“, продължи той.
Президентът не назова по име някои от своите критици. „Честно казано, повечето от външнополитическите коментатори, които оспорват нашата политика, биха се втурнали безрасъдно в куп
военни авантюри, в които американският народ няма никакъв интерес да участва
и не биха тласнали напред нашите основни интереси в сферата на сигурността“, заяви Обама.
Той добави, че не е склонен да взема политически решения, само защото „някои, който стои в офис във Вашингтон или Ню Йорк, мисли, че ще изглежда погрешно“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!