К омандването на въоръжените сили на самопровъзгласената Донецка народна република (ДНР) предложи на ръководството на украинските войски пълно прекратяване на бойните действия, считано от 9 ч. местно време (8 ч. наше време) в петък с цел създаване на
хуманитарен коридор в Дебалцево, по който мирните жители да могат безопасно да напуснат града,
предаде ТАСС. Ръководството на украинските войски е приело предложението и е потвърдило готовността си за прекратяване на огъня. Жителите на Дебалцево ще могат да отидат в Донецк или в намиращия се под контрола на украинските войски Артьомовск.
ДНР подготвя автобуси и автомобили за превозването на жителите на Дебалцево, което е планирано да започне от 11 ч. местно време.
Вчера френският президент Франсоа Оланд и канцлерът на Германия Ангела Меркел предложиха нов мирен план за Украйна,
който вече представиха в Киев а днес ще изложат и пред Москва.
Изненадващата стъпка изглежда цели да изпревари евентуално решение на САЩ да достави смъртоносно оръжие на Украйна, което европейците се опасяват, че ще предизвика още по-голямо разрастване на военните действия, посочва АП.
„Американските законодатели
ще напишат законопроект за доставки на оръжия от САЩ на Украйна, ако президентът Барак Обама не предприеме действия
в тази посока“, заяви сенаторът републиканец Джон Маккейн, председател на сенатската Комисия по въоръжените сили.
„Да се помогне на Украйна да отблъсне атаките и да се отбранява не е несъвместимо с търсенето на мирно политическо решение“, заяви Маккейн на пресконференция редом с единадесет свои колеги, включително демократи.
Маккейн разкритикува двойнствеността на европейците по отношение на Владимир Путин.
Сенатът и Камарата на представителите приеха единодушно през декември миналата година законопроект, упълномощаващ изпращането на оръжие на Киев. Обама го подписа, превръщайки го в закон, но си даде време да реши дали и кога да изпраща оръжие, отбелязва Ройтерс.
Сенаторът демократ Джак Рийд каза, че САЩ не бива да предприемат това усилие сами, а да работят със съюзниците и партньорите си, ако искат да помогнат на Украйна.
Това е битка между борещата се за утвърждаване демокрация и авторитарната диктатура и ние сме длъжни да вземем страна, заяви сенаторът републиканец Линдзи Греъм.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери, който днес е в Киев, каза, че президентът Обама скоро ще вземе решение дали да окаже на Украйна отбранителна помощ.
Върховният главнокомандващ силите на НАТО в Европа ген. Филип Брийдлав предупреди, че всякакви действия по снабдяването на Украйна със смъртоносни отбранителни оръжия
трябва да се съобразяват с възможна гневна реакция от страна на Русия,
предаде Асошиейтед прес. Говорителят на Белия дом Джошуа Ърнест от своя страна заяви, че предоставянето на допълнителна военна помощ на Украйна може и най-вероятно ще доведе до засилването на кръвопролитията в страната.
Той изтъкна, че мирното уреждане на конфликта в Украйна изисква „сериозно участие на Русия“ и на проруските сепаратисти.
Същевременно зам.-генералният секретар на ООН Фархан Хак подчерта, че
решение дали да се изпратят миротворчески сили на ООН в Украйна се взема от Съвета за сигурност на Световната организация.
„За каквото и да било миротворческо присъствие е нужно решение на Съвета за сигурност на ООН. На този етап в Съвета не се водят дискусии по този въпрос“, каза той.
Хак обаче не изключи възможността темата за изпращане на миротворци в Украйна да се обсъжда на неофициално ниво, но подчерта, че ако има подобни обсъждания, той не може да разкрива информация за тях.
По думите му, за да започне официално подготовка за разгръщане на „сини каски“ в Украйна трябва да бъдат изпълнени две условия.
„Необходима е молба от съответната страна, както и мандат, одобрен от Съвета за сигурност. На този етап няма нито едно от двете“, отбеляза той.
Вчера представителят на руското външно министерство Александър Лукашевич заяви, че
темата за изпращане на миротворци в Украйна се обсъжда на равнище експерти.
Руското външно министерство разчита въпросът за разполагане на миротворци в Югоизточна Украйна да бъде изяснен на днешната среща на лидерите на Русия, Германия и Франция Владимир Путин, Ангела Меркел и Франсоа Оланд, отбелязва ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!