Р усия ще адаптира военната си доктрина към появата на нови заплахи и по-конкретно към присъствието на НАТО по нейните граници, съобщи РИА Новости.
Настоящата военна доктрина, която датира от 2010 г., ще бъде обновена до края на годината и ще вземе предвид също Арабската пролет, конфликтът в Сирия и ситуацията в Украйна, каза Михаил Попов, зам.-секретар на руския Съвет за сигурност.
„Няма никакво съмнение, че приближаването на военна инфраструктура на страните от НАТО към границите на нашата страна, в това число и чрез разширяване на блока, ще бъде сред външните военни заплахи“, заяви Попов.
Северноатлантическият алианс има планове да приеме План за готовност за действие в отговор на поведението на Русия в украинската криза, което се смята за пряка заплаха за съюзниците, които имат обща граница с Русия (балтийските страни, Полша, Румъния, България), отбелязва АФП.
„Всички факти свидетелстват за желанието на властите в САЩ и НАТО да следват политика на влошаване на отношенията с Русия“, заяви Попов. Той добави, че въпреки декларираните „добри намерения“, НАТО и Русия „не успяха да поведат безпристрастен диалог“.
Същевременно бъдещата ръководителка на европейската дипломация Федерика Могерини каза, че граничещите с Русия европейски страни трябва да са сигурни, че
ангажиментът на НАТО към тяхната сигурност не е само на хартия.
„Мисля, че всички сме съгласни, че няма военно решение на кризата в Украйна“, заяви още Могерини пред Комисията по външните работи на Европейския парламент. „Източноевропейските страни, които са членки на Алианса, всички страни в Алианса, които имат обща граница с Русия, трябва да са сигурни, че чл. 5 не са само думи, че има мерки, които може да бъдат взети, за да се гарантира тяхната сигурност", добави тя два дни преди срещата на високо равнище на НАТО в Уелс.
В чл. 5 от договора за НАТО е формулиран принципът на „колективната отбрана“, който постановява, че всички членки на Алианса са длъжни да се притекат на помощ на една от тях, ако тя бъде нападната.
Могерини, която беше обвинявана от източноевропейски страни, че е прекалено близка с Русия, призна че
стратегическото партньорство с Москва е „приключено“.
Но ако се появят условия за ново партньорство, „никой разумен европеец не би могъл да каже, че това не е в наш интерес“, добави тя. „Русия остава стратегически актьор в регионалните и световни предизвикателства, независимо дали ни харесва или не, но не мисля, че тя е все още стратегически партньор“, подчерта Могерини. Тя изрази надежда, че Москва „ще избере отново в бъдеще да бъде партньор“.
По-рано днес генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди Запада, че украинската криза „няма военно решение“. „Европейският съюз, американците и повечето западни страни обсъждат твърде сериозно как да действат“ във връзка с руската намеса в Украйна, отбеляза Бан Ки-мун в Нова Зеландия. „Те трябва да разберат, че няма военно решение. Политически диалог в името на политическо решение – ето най-сигурният път“, заяви той, изразявайки съжаление от „хаотичната и опасна ситуация“ с последици „от регионален и глобален мащаб“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!