Р усия ще признае резултата от президентските избори в Украйна, заяви президентът Владимир Путин, цитиран от АП.
В изказване пред икономическия форум в Санкт Петербург той подчерта, че Москва иска в съседната държава да бъде възстановен редът и да се установи мир.
Москва е готова за диалог с новото ръководство на Украйна, което ще бъде формирано след изборите в неделя,
продължи Путин. Той изрази надежда, че новият лидер в Киев ще прекрати военните акции в Източна Украйна.
Руският президент се обяви за преки контакти между властите в Киев и сепаратистите и припомни, че такива вече е имало, включително с руско участие. Той обаче подчерта, че за да има резултат от тези контакти, трябва да бъде прекратено насилието, независимо кой го упражнява. Владимир Путин изрази безпокойство от условията, при които ще се състоят украинските избори. Той посочи, че продължаващите сблъсъци между правителствените сили и сепаратистите създават ситуация, която не съответства на международните изисквания за нормален изборен процес.
На същия форум руският президент каза и че кризата в Украйна е прераснала в пълномащабна гражданска война, предаде АФП.
Руският президент
изрази оптимизъм за перспективите за решаване на кризата в Украйна,
предаде Ройтерс. Той допълни, че това би помогнало и за подобряване на отношенията със САЩ. „Аз съм оптимист. Не губя вяра, че ситуацията в Украйна в някакъв момент ще се нормализира и ще намерим вътрешна сила да нормализираме отношенията“ със САЩ, каза Путин.
Той допълни, че Русия не иска да се изолира от останалата част от света и че Москва иска да работи заедно със САЩ по множество проекти. Путин насърчи и европейските партньори да работят с Русия.
Държавният глава изрази мнение, че рисковете в сферата на газовите доставки в Европа са възникнали по вина на Украйна, която според него злоупотребява с положението си на транзитна страна за руския газ. Путин заяви също така, че още не е получил ясен и директен отговор от европейските лидери на своите обръщения, свързани с газовите проблеми, и разчита на адекватна реакция от тяхна страна.
Путин изрази недоумение и че Украйна не е платила за руския газ, дори и след като в края на миналата година Русия ѝ предостави многомилиардна помощ. Украинският дълг към Русия достигна 3,5 млрд. долара, припомни руският президент, като допълни, че без заплащане, Украйна вече е получила толкова газ, колкото за една година се доставя на Полша.
Президентът обаче каза, че
Москва се е уморила от отказите на Запада да обсъжда с нея разширяването на НАТО и разполагането на системата за ПРО.
Онези, които извършиха държавен преврат в Украйна, не желаят да разговарят с Русия. „Какви мисли ни минават – че следващата стъпка е влизането на Украйна в НАТО. Никога не ни питат за това, диалог с нас в последните 20 години на практика няма. Казват: Това не е ваша работа, не ви засяга. Само ни уверяват, че приближаването на натовската инфраструктура до нашите граници не е насочено срещу Русия. Утре Украйна може да се окаже в НАТО, а вдругиден там може да се окажат разположени елементи от противоракетната отбрана на САЩ. По този въпрос също никой никога не разговаря с нас", отбеляза Путин.
Руският президент обвини Запада в снобизъм и нежелание да води диалог с Русия в периода, когато се е подготвяло споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС. „Доказвахме с цифри, че този документ ще причини големи вреди, предлагахме напълно цивилизован начин поне за дискусия с нас по тези въпроси. А какво ни отвърнаха? Че това не ни засяга. Не искам никого да обиждам, но такъв снобизъм отдавна не съм виждал“, оплака се Путин.
Президентът каза освен това, че
санкциите, наложени на Русия заради кризата в Украйна, ще имат ефекта на бумеранга за Запада,
предаде Ройтерс. Те не оказаха системно въздействие на руската икономика. Той допълни, че Съединените щати най-вероятно настояват за санкции срещу Русия, за да получат конкурентно предимство пред Европа.
Критикувайки САЩ, Путин отбеляза, че идеята за „еднополюсен“ свят се е провалила и приветства европейските компании за „прагматичния“ подход към Русия. По думите му сделката на „Газпром“ с Китай ще позволи на Русия да бъде ключов производител между Европа и Азия.
„Еднополюсният модел за световен ред не се осъществи. Днес това е очевидно за всички, даже за онези, които още се опитват да действат в обичайната си координатна система, да запазят монопол, да диктуват своите правила на играта в политиката, търговия, финансите, да налагат културни и поведенчески норми", заяви руският президент.
Причина за провала на „рестартирането„ на руско-американските отношение са едностранните действия на Вашингтон. Има съюзници на САЩ, с които може да се действа на принципа „който не е с нас, е против нас“. Русия обаче не работи така.
Ние държим да се договаряме предварително, да се спазват нормите на международното право,
да има взаимно зачитане на интересите. В такъв случай винаги сме били и ще бъдем надежден партньор, каза президентът.
Русия не е страна, която предава борците за правата на човека, заяви Путин във връзка с бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, получил временно убежище в Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!