Р еалните кукловоди зад държавния преврат в Украйна преди година са САЩ, въпреки че официално украинската опозиция подкрепяше Европа. Това заявява руският президент Владимир Путин в рамките на интервюто, проведено за филма "Крим. Пътят към родината", предаде РИА "Новости", цитирана от Агенция "Фокус".
Документалният филм на Андрей Кондрашов, посветен на първата годишнина от присъединяването на Крим към Русия, ще бъде показан тази вечер по централната руска телевизия „Россия 1”, но вече бе излъчен за района на Далечния изток.
"Формално опозицията поддържаше преди всичко европейците, но ние прекрасно знаехме – не просто съзнавахме, а знаехме, че реалните кукловоди са нашите американски партньори и приятели. Именно те помогнаха на националистите, те помогнаха за подготвянето на бойните отряди", казва Путин.
Според него подготовката на отрядите се е провеждала и в други страни, включително Полша и Литва.
"Как постъпиха нашите партньори? Помогнаха за извършването на държавен преврат. Това означава, че са започнали да действат от позицията на силата. Не мисля, че това е най-добрият начин за действие", казва още Путин.
В интервюто за документалния филм руският президент заявява още, че
след смяната на властта в Киев е имало вероятност Русия да приведе в бойна готовност ядрените си сили.
"Разбира се, не можеше да се разбере веднага (как ще реагират на присъединяването на Крим от Русия). Затова веднага бях принуден на първо време да дам по съответния начин ориентация на нашите въоръжени сили. Не просто да дам ориентация, а да дам преки указания", отбеляза Путин.
На въпрос на водещия значи ли това, че са били приведени в бойна готовност ядрените сили, държавният глава отговори: "Готови бяхме да направим това. Не възнамерявахме да отидем по-далеч, но ни принудиха да го направим".
За разоръжаване на 20-хилядните украински части в Крим са били изпратени сили на Главното разузнавателно управление (ГРУ), изтъква руският държавен глава във филма "Крим. Пътят към родината". Той отбелязва, че сам е наредил на министерството на отбраната да прехвърли в Крим под формата на засилване на охраната на руските военни обекти специални подразделения на ГРУ и сили на морската пехота и десантчици.
За да бъдат убедени украинските военни в Крим да подадат оставка, Путин казал да бъдат потърсени местни ветерани, които да проведат с тях "възпитателна беседа".
Самите руски военни били скептични за ролята на "дядовците", но се оказало, че сутринта в 7 часа един от командирите на украинския военноморски флот взел химикалката и написал рапорт за оставката си.
В интервюто за документалния филм руският президент казва също, че
Русия е спасила живота на бившия украински президент Виктор Янукович,
тъй като организаторите на "държавния преврат" в Киев имали намерение да го отстранят физически, предаде ТАСС.
Животът на бившия украински президент и неговото семейство бил в опасност в резултат на "революцията" за превземане на властта в Киев, посочва Путин, цитиран от Ройтерс.
Във филма Владимир Путин разказва, че извикал посред нощ в Кремъл ръководителите на служите за сигурност и на министерството на отбраната, за да организират мисия за спасяване на живота на президента на Украйна, тъй като "иначе просто щяха да го ликвидират".
Руските служби веднага започнали да следят всяко движение на кортежа на Янукович, местонахождението му и телефонните му разговори. С цел извеждане на бившия украински президент от Украйна руските служби доставили тежкокалибрени гранатомети и се подготвили да го вземат направо от Донецк - по суша, по море и по въздух, уточнява ТАСС. Това се случило през нощта на 22 срещу 23 февруари 2014 година.
Заседанието приключило около 7 ч. сутринта и накрая Путин казал на колегите си: "Принудени сме да започнем работа, целяща да върне Крим към руската територия".
Според руския президент разрастването на национализма подтикнало руснаците да помогнат на жителите на Крим.
"Поставих определени задачи, но веднага подчертах, че ще действаме само ако сме абсолютно убедени, че това желаят самите хора, които живеят в Крим", разказва Путин във филма.
Руският президент твърди, че според вътрешно социологическо изследване 75 процента от жителите на Крим желаели да се присъединят към Русия.
Путин обяснява също, че не се е възползвал от разрешение на Съвета на федерацията да изпрати войски в Крим и че Москва не е надвишавала числеността на войските, които по договор е можело да бъдат разположени в базите в Крим.
На 16 март преди година 97 процента от жителите на Крим, с преобладаващо рускоезично население, подкрепиха на референдум присъединяването към Русия. Референдумът беше определен от Запада като незаконен и беше приветстван от Русия.
На 18 март 2014 г. Крим, предложена на Украйна от съветския лидер Никита Хрушчов през 1954 г. по времето, когато Русия и Украйна бяха част от СССР, беше анексиран към Русия, след като руският президент Владимир Путин подписа документ в тази насока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!