О пасността от пряка руска военна намеса в Украйна е нараснала през последните два дни, заяви полският премиер Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
„Имаме основания да подозираме – за което получаваме и информация през последните часове, че
рискът от пряка интервенция (на руските военни в Украйна – б.ред.) със сигурност е по-висок, отколкото беше преди няколко дни“,
каза той на пресконференция във Варшава. Русия извършва военни учения край границата с Украйна, което поражда загриженост в редица западни столици.
Москва настоя и за спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради хуманитарното положение в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Русия е струпала около 20 хил. войници по източната граница на Украйна и те
може да навлязат в страната под предлог хуманитарна и мироопазваща мисия,
се казва в разпространено днес изявление на НАТО, цитирано от Ройтерс.
„Няма да гадаем какво си мисли Русия, но можем да видим какво прави тя в района и това предизвиква голямо безпокойство“, каза говорителката на Алианса Оана Лунджеску.
„Ако се стигне до пряка намеса на руските сили в Украйна, това очевидно би създало качествено нова ситуация и, по мое мнение, никой няма добър, безспорен отговор как западната общност трябва да реагира на нея“, отбеляза Туск.
Той каза също, че санкциите, наложени от ЕС на Русия, ще струват скъпо на европейската икономика, но липсата на реакция спрямо руските действия в украинската криза
би имала „най-катастрофални последствия“.
Румъния е възприемана като потенциална цел за Русия, заяви румънският президент Траян Бъсеску, коментирайки изявления на британския премиер Дейвид Камерън, който каза, че Москва може да дестабилизира Румъния.
На въпрос дали Камерън е имал предвид непосредствен риск за Румъния, Бъсеску, цитиран от агенция Медиафакс, заяви, че той по-скоро е визирал „риск във времето“. Държавният глава каза, че се радва на реакцията на Камерън, която би искал да види материализирана в „решенията, които ще вземем през септември на срещата на върха на НАТО в Уелс“.
Траян Бъсеску заяви също, че Румъния подкрепя „укрепването на източния фланг като елемент на обезкуражаване“ на Руската федерация и посочи, че това укрепване може да се изразява в „логистично разполагане, складове за боеприпаси и оръжия“ и т.н.
По отношение на третия етап на санкциите срещу Русия Бъсеску заяви, че е „доволен“, тъй като се затваря пътя за достъп на Русия и руските банки до капиталовите пазари, а секторите на отбраната и енергетиката започват да имат проблеми.
Що се отнася до възможна „заплаха с руския газ през зимата“, Бъсеску каза, че не вярва това да стане, защото „руснаците губят страшно много“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!