Н е може да става дума за непропорционалност при мобилизацията в Украйна – по време на последната вълна на мобилизация призовки са получили 20 украински граждани от български произход при българска общност там повече от 200 хил. души. Това заяви министърът на външните работи на Украйна Павло Климкин след срещата си с българския му колега Даниел Митов.
Климкин днес е на официално посещение у нас по покана на Митов.
Украинският министър
определи твърдения за непропорционална мобилизация като спекулации.
Всичко, което се случва в Украйна, борбата за нашата независимост и свобода, за европейските ценности, никога не се случва и няма да се случва по национален признак, ние сме единни в нашата борба за единна, демократична и европейска Украйна, подчерта Климкин.
Напълно сме отдадени на изпълнение на Минските договорености, за нас това е единственият път към мира, каза още той в отговор на въпрос. Въоръжените сили на Украйна спазват напълно режима за прекратяване на огъня, но за съжаление в отговор за последното денонощие получихме 112 обстрела от страна на терористите на Донецк и Луганск, посочи той и допълни, че ситуацията остава извънредно напрегната.
Климкин благодари за постоянната подкрепа от страна на България на териториалната цялост и суверенитет на Украйна.
Украйна заема важно място във външнополитическите приоритети на България не само заради географската, езиковата, историческата, културната и религиозна близост между двата ни народа, но и заради наличието на голяма българска диаспора на територията на Украйна, посочи Митов. Той информира, че министър
Климкин се е ангажирал да съдейства на страната ни за изпращането на хуманитарна помощ
на сънародниците ни в Донбас от храни и медикаменти.
В готовност сме да приложим всички мерки да помогнем на нашите сънародници и да им окажем необходимата помощ, така че те да могат да разчитат на българската държава, за да запазят живота си, да се изтеглят от зоните на конфликт, каза Митов, без да се конкретизира мерките.
„Разбира се, ще работим заедно с украинското правителство. Засега смятам, че мерките по облекчено издаване на визи са напълно адекватни. Ако се налага да се предприемат други мерки, и това ще бъде направено“, посочи още министърът.
Митов е получил уверенията на Климкин, че към нашите сънародници в Украйна няма да бъде прилаган стандарт, различен от високите международни критерии за добро третиране на малцинствата.
На срещата българският външен министър е препотвърдил позицията ни в подкрепа на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, както и за мирното уреждане на конфликта в Източна Украйна. Митов отново е изразил подкрепа за европейската и евроатлантическата ориентация на Украйна.
Европейската перспектива на Украйна зависи от реформите, които всички очакваме да бъдат реализирани, посочи Даниел Митов и отбеляза, че България е готова да предложи и своята подкрепа и експертна помощ. Всички гледаме с надежда към резултатите от подписаното в Минск споразумение, радвам се и съм обнадежден от мнението на моя колега, че това споразумение дава шанс за първи стъпки по отношение на деескалацията на конфликта, отбеляза Митов и допълни, че най-важното е спазването на примирието.
По-късно през деня
Климкин разговаря и с премиера Бойко Борисов.
България има възможност да окаже подкрепа и да сподели своя опит в процеса за европейска интеграция, заяви Борисов по време на срещата, съобщиха от правителствената информационна служба.
Борисов и Климкин определиха подписаното в Минск споразумение като реална възможност за мирно разрешение на конфликта в Източна Украйна. Сред обсъдените теми бяха съдействието за изпращане на хуманитарна помощ за представителите на българската общност и спазването на пропорционалността при мобилизация в Украйна. Премиерът Борисов и министър Климкин разговаряха за възможностите за сътрудничество и взаимодействие както по отношение на развитието на двустранните отношения, така и за подкрепа на сънародниците ни в Украйна, включително и за предприетите мерки по облекчено издаване на визи.
Премиерът Борисов разговаря и с председателя на Асоциацията на българите в Украйна и депутат във Върховната рада Антон Киссе. По време на срещата е взето решение за
създаването на Координационен център, който да осигури поддържането на постоянна връзка със сънародниците ни в Украйна.
Той ще се помещава в сградата на Държавната агенция за българите в чужбина. По-тесният контакт със сънародниците ни ще осигури повече диалог и ще внесе по-голяма увереност, че страната ни е реално ангажирана с техните проблеми в трудната ситуация, уточняват от правителствената пресслужба.
След брифинга с Даниел Митов в присъствието на министъра на културата Вежди Рашидов имаше специална церемония по връщане на украинската страна на две икони, културни ценности, незаконно изнесени от Украйна.
Климкин благодари с думите, че иконите са част от историята на украинската нация и по стара традиция ги целуна при приемането им.
Иконите са конфискувани от митниците ни преди четири години при незаконен внос у нас. Едната е на света Варвара, чиито мощи се пазят в Киев, разкриха източници от Външно министерство. Втората е икона на седем светци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!