Н АТО ще приеме план за готовност за действие в отговор на агресивните действия на Русия, каза генералният секретар на организацията Андерс Фог Расмусен.
Този план предвижда повече сили на Алианса в Източна Европа. „Ще видите по-голямо военно присъствие на НАТО на Изток“ (в Източна Европа), каза той.
Расмусен съобщи, че НАТО ще създаде нови свои
сили за бързо реагиране.
Тази седмица от лидерите на Алианса ще се поиска да одобрят създаването на такива части и разполагането на военно оборудване и екипировка в Източна Европа за защита на страните членки от потенциална руска агресия, предаде АП. На срещата на върха на НАТО в Уелс на 4 и 5 септември британският премиер Дейвид Камерън като домакин ще обяви новата структура, която ще е с численост „не по-малко от 10 хил. души“, пише в. „Файненшъл таймс“, описвайки мерките като отговор на действията на Русия в Украйна.
Расмусен отбеляза, че войски в тези нови сили за бързо реагиране ще се изпращат на ротационен принцип от всичките 28 натовски страни според възможностите на всяка от тях.
Планът предвижда въздушни, морски или сухопътни сили и техника на НАТО да могат да бъдат разполагани, където е необходимо на територията на страните-съюзници в рамките на дни.
Той обаче ще изисква средства и Расмусен обяви, че ще очаква от страните членки ангажименти за увеличаване на разходите за отбрана.
Германският вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“ писа, че НАТО планира да разположи пет бази в Източна Европа – в Латвия, Литва, Естония, Румъния и Полша и във всяка от тях ще са разположени до 600 войници.
Генералният секретар подчерта, че
Русия явно приема НАТО като противник и страните от пакта трябва да се приспособят към тази ситуация.
Расмусен каза още, че украинските политически лидери очакват националният парламент да отмени статута на страната като необвързана държава след парламентарните избори на 26 октомври, което е възможен етап към кандидатура за членство в Aлианса, предаде Ройтерс.
НАТО възнамерява да съблюдава Основополагащия акт НАТО-Русия, заяви генералният секретар. Той увери, че НАТО желае трайно сътрудничество.
Според западни медии Полша, Латвия, Литва, Естония и Канада призовават за разтрогване на Основополагащия акт НАТО-Русия от 1997 г. Вчера сп. „Шпигел“ отбеляза, че тази стъпка ще позволи да се увеличи числеността на военнослужещите, които НАТО може да разположи на територията на страните от бившия източен блок. Изданието посочи, че Германия на този етап е против такава мярка, но пише, че „с всяко ново действие“ на Москва за немските дипломати е все по-сложно да защитават тази позиция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!