К анцлерът на Германия Ангела Меркел предупреди днес Русия, че украинската криза може да стане причина за налагането на по-тежки санкции на ЕС срещу нея, предадоха осведомителните агенции.
Тя добави, че външните министри от ЕС ще се съберат в най-кратки срокове, за да решат за новите наказателни мерки срещу Москва, като част от общата позиция за Г-7 - групата на седемте водещите индустриални държави.
Меркел призова руския президент Владимир Путин да убеди проруските сепаратисти в Украйна да се включат в диалога за промяна на украинската конституция и в подготовката за президентските избори на 25 май.
Германският канцлер каза също, че подкрепя предложението на полския премиер Доналд Туск за създаване на енергиен съюз в рамките на ЕС. "Нуждаем се от единен енергиен пазар", каза Ангела Меркел.
Тя посочи, че е разговаряла по телефона с Путин и му е казала, че Украйна е предприела редица стъпки за прилагането на женевското споразумение. "Но от страна на
Русия не виждам усилия по поддръжката на тези договорености, което на своя ред може да оказва влияние на сепаратистите".
Според Меркел Русия има възможност да изведе сепаратистите на "пътя на мира", но досега няма сигнали, че това става. "По тази причина ние сме принудени да реагираме", подчерта канцлерът на Германия и отбеляза, че това ще бъде съвместна реакция на ЕС и Г-7.
Днес президентите на САЩ Барак Обама, на Франция Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел, британският премиер Дейвид Камерън и италианският му колега Матео Ренци обсъдиха
възможността за налагане на нови санкции на Русия предвид влошаването на ситуацията в Украйна,
съобщи френското президентство, цитирано от Франс прес.
Държавните и правителствени ръководители призоваха за бърза реакция на Г-7 и говориха за приемането на нови санкции от международната общност срещу Москва, уточни в комюнике президентството след конферентен телефонен разговор между лидерите.
Те отново настояха демократичният процес в Украйна да бъде доведен докрай, изтъквайки, че насрочените за 25 май президентски избори са решаващи, за да получи Украйна възможност да решава свободно и прозрачно бъдещето си, се казва в комюникето.
Съгласно поетите от нея в Женева ангажименти, Русия трябва да съдейства за деескалация на кризата в Украйна, въздържайки се от провокативни изявления или актове за сплашване, единодушно заключиха лидерите и настояха териториалната цялост и суверенитет на Украйна да бъдат спазвани изцяло.
Те се договориха също да поискат разширяване на ролята на наблюдателската мисия на ОССЕ в Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!