Р уският външен министър Сергей Лавров обвини САЩ и ЕС, че стоят зад бунта в Украйна, който свали от власт прокремълския президент Виктор Янукович през февруари.
„Нерешаването на ключови проблеми, съществуващи във военно-политическата сфера в Европа, настояването все нови и нови страни,
в това число бивши републики на СССР, задължително да бъдат в НАТО,
всичко това в последните месеци като в капка вода се отрази на ситуацията в Украйна, където САЩ и ЕС опитаха – дайте да наричаме нещата с истинските им имена, още повече, че сме сред учени, а не на дипломатически прием – да осъществят поредната цветна революция... Операция за противоконституционна смяна на режима“, каза той.
В необичайно остра реч в московски университет Лавров каза още, че Западът опитва да използва украинската криза, за да отслаби Русия.
„Няма съмнение, че говорим не само за съдбата на Украйна. Те опитват да използват Украйна като пешка в геополитическа игра“, каза той.
Лавров заяви също, че работата за създаване на климат на доверие в Европа е била
принесена в жертва на политиката за сдържане на Русия.
„Обвиненията по адрес на Русия, в това число, че тя, откликвайки на свободното волеизявление на кримчани, както се твърди, е подкопала духа на партньорство в Европа, не струват дори колкото хартията, на която са написани“, подчерта министърът.
„Този дух, дух на партньорство, както и сериозната работа за създаване на климат на истинско доверие на нашия континент, бяха принесени в жертва на политиката за сдържане на нашата страна, от която политика на Запад всъщност никога не са се отказвали“.
Според Лавров „е достатъчно да си спомним истеричната антируска пропаганда, която заливаше САЩ и Европа дълго преди украинските събития, стремежа с всички сили да се очерни Олимпиадата в Сочи“.
„Тогава не стана дума за нито един украински проблем“, каза той. Министърът заяви също, че
САЩ се държат като победители и не се съобразяват с Русия.
„Далеч не всички са си направили изводите от уроците на Студената война. Въпреки политическите декларации, приети на високо равнище, няма напредък по създаването на единно пространство на сигурност и стабилност на европейския континент“, посочи той.
„Вместо това западните ни партньори, преди всичко САЩ, се опитват да се държат като победители в Студената война и се преструват, че по европейските въпроси може да не се съобразяваш с Русия и да предприемаш действия, нанасящи преки вреди на интересите на Руската федерация“.
Той добави, че многобройните предложения и инициативи на Москва, насочени към изграждане на истинско партньорство, към укрепване на принципа на неделимост и сигурност в евроатлантическото пространство постоянно се натъкват на стена от неразбиране.
„В резултат бяха пропуснати уникални възможности за действително превъзмогване на разделението на Европа“, каза Лавров.
Същевременно президентът на САЩ Барак Обама
обвини Русия, че не спазва международното Женевско споразумение за успокояване на напрежението в Украйна
и я заплаши с нови санкции, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес. „До момента не сме ги видели да спазват нито духа, нито буквата на Женевското споразумение“, каза Обама по адрес на руснаците на пресконференция в Токио.
„Продължаваме да виждаме злонамерени въоръжени мъже да окупират сгради, да тормозят несъгласни с тях хора, да дестабилизират региона и не сме видели Русия да се намесва да ги откаже“ от тези действия, подчерта Обама.
Той добави, че ако Русия продължава в този дух, ще има последствия и нови американски санкции срещу нея, като припомни, че вече въведените наказателни мерки „оказват влияние на руската икономика“.
Обама все пак предупреди, че САЩ трябва да си осигурят подкрепата на съюзниците си, за да се гарантира, че ще се окаже допълнителен икономически натиск. Той призна, че нови санкции може да не променят геополитическите намерения на руския президент Владимир Путин.
С това изказване Обама привлече вниманието върху едно от главните препятствия пред постигането на единен фронт срещу Русия.
Много европейски страни разчитат на руски енергоизточници и се боят, че нарастването на натиска над Москва може да навреди
на собствените им икономики, отбелязва Асошиейтед прес.
„Важно е да се подчертае, че в целия този процес целта ни е да променим сметките на Путин, че предпочитаме да решим нещата по дипломатически път и че от санкциите Русия страда най-много, но те са вредни за световната икономика“, посочи президентът на САЩ.
„Обратно, видяхме как украинското правителство взе конкретни мерки, прие закон за амнистия и предложи широк набор от реформи при съблюдаване на конституцията, които следват логиката на дискусиите от Женева“, отбеляза Обама.
Той повтори, че „няма да има военно решение на проблема в Украйна“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!