С гласовете на депутати от БСП и "Атака" парламентарната комисия по външна политика прие становище по кризата в Украйна.
Депутатите от ГЕРБ не участваха в гласуването, а депутатите от ДПС не присъстваха на заседанието.
Пред журналисти председателят на комисията Янаки Стоилов обясни, че документът няма тежест на позиция на цялото Народно събрание, а единствено на външната комисия и не изключва възможността по-нататък да бъдат обсъждани декларации на НС.
Становището е и допълнителна реакция на последното развитие на събитията, някои от тях - с трагичен край, в Украйна, коментира той.
В становището се изразява дълбока тревога от задълбочаването на кризата в Украйна и силна загриженост за сигурността на населението, включително българската общност в засегнатите от увеличаващите се размирици в област Донецк, Луганск и Одеса.
Комисията по външна политика, като се ръководи от принципите на хуманизма и международното право, от зачитането на суверенитета и териториалната цялост на държавите и предпочитането на политическия диалог пред налагането на последващите санкции, изказва своите искрени съболезнования на близките на загиналите вследствие на сблъсъците на 2 май тази година в Одеса и осъжда насилието, довело до десетки човешки жертви в югоизточните райони на страната, се казва в документа.
В него се призовава компетентните органи да проведат обективно разследване на действията, довели до кръвопролитията и виновните да бъдат изправени пред съда.
Комисията по външна политика към НС смята, че ескалацията на конфликта води страната към гражданска война.
В документа се настоява властите в Киев да не толерират и прикриват екстремистки прояви и действия на крайнодесни неонацистки групи и е изразено очакване управляващите да провеждат политика на приобщаване, която да гарантира зачитане на правата на всички граждани, включително на лицата от българската общност в Украйна.
Комисията призовава всички страни да положат усилия за намаляване на напрежението в непосредствена близост до границите на Украйна, включително за въздържане от военни маневри, учения и други подобни. Депутатите отхвърлят посегателствата срещу човешкия живот като средство за постигането на вътрешнополитически и геополитически цели.
Външната комисия предлага и да се възобнови четиристранният женевски диалог, който спешно да обсъди прилагане на мерките, насочени към деескалация на напрежението. Становището гласи още, че комисията счита за неприемливи заплахите за прекъсване на подаването на газ, вода и електричество за населението като форма на икономическа принуда.
Комисията се противопоставя на налагането на такива икономически и политически санкции, които засягат самите граждани на ЕС и други държави и възпрепятстват реализацията на енергийни проекти като "Южен поток", завършва становището, прието с гласовете на БСП и "Атака"
Преди да напуснат заседанието, от ГЕРБ обявиха, че не са съгласни с определени части от становището и настояват въпросът да бъде разгледан от пленарна зала, като оспориха тежестта и смисъла на становище на външната комисия.
Според Янаки Стоилов е практика в Европейския съюз външните комисии да излизат със свои становища и че те не изключват възможността пленарна зала да обсъди и приеме последващи декларации.
"До момента и поради различия в позициите на парламентарните групи, не е било възможно приемането на общи декларации от Народното събрание, но за мен е много важна стъпка, че комисията предлага това становище, което е полезно за българските институции и за активната позиция на България в рамките на ЕС, НАТО и всички формати, в които участва България", обясни Стоилов.
Стоилов не поиска да тълкува отсъствието на депутатите от ДПС и посочи, че всеки е в правото си да изрази позиция или да не го направи.
На заседанието Венцислав Лаков от "Атака" посочи, че националистите приветстват текста, предложен от Стоилов, но си запазват правото да внесат това становище във вид на декларация.
По-късно пред журналисти депутатът от ДПС Янко Янков, който е член на комисията по външна политика, посочи, че има правилник, по който работят всички комисии в парламента. Те са помощни органи на Народното събрание, които приемат становища по въпроси, възлагани им от ръководството на парламента, коментира той.
Това становище е подготвено еднолично, емоционално и дори да го приемем, то няма как да влезе в Народното събрание за разглеждане, какъв е смисълът тогава да го приемаме, попита Янков. Според него юридически това е нонсенс.
Ние не сме против Русия, не сме за санкции срещу Русия, които могат да навредят на България, но да защитаваш Русия не значи да се противопоставяш на ЕС, а да правиш такава политика в ЕС, посочи депутатът от ДПС. Това са важни въпроси и към тях трябва да се подхожда изключително отговорно, заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!