А ко спрат или дори намалеят доставките на газ от Русия, положението в България ще стане тежко, защото около 95% от потреблението на газ в страната идва от една тръба. При по-дълга криза - над 20-30 дни, при всички положения ще има последствия за бизнеса.
Това заяви днес пред журналисти министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов при откриването на конференцията "Природен газ - инфраструктура, пазари и услуги", организирана от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).
Очакваме, че през първия месец, ако възникне газова криза, ще се справим, но на втория месец ще трябва да започне процес на ограничаване на индустриалните потребители, като първо ще се ограничи доставката на тези, които имат прекъсваем цикъл на производство, а едва след това - на тези с непрекъсваем цикъл, посочи Щонов.
Домакинствата, които използват газ за отопление, са едва три процента, те са защитени потребители и ще бъдат последните, на които ще бъде спряна доставката на газ, каза Щонов.
Министърът отново очерта резервните варианти при евентуално спиране или ограничаване на газа от Русия - добив на газ от хранилището в Чирен, преминаване на работа на топлофикациите на резервно гориво - мазут и доставка на газ от Гърция чрез реверсивната връзка
Местният добив на страната е около 5%от дневното потребление. Газохранилището в Чирен може да дава максимум по около 4 млн. куб. метра на ден, а през зимния сезон дневното потребление е около 10 - 11 млн. куб. метра. В момента се обмисля как при нужда топлоцентралите да преминат на мазут, подготвя се логистиката за доставяне на необходимите им количества, посочи министърът.
Вече имаме споразумения с Гърция, които ни позволяват в условия на криза да получаваме от 1 до 3 млн. куб. метра газ на ден, надяваме се да договорим и 5 млн. куб. метра и тогава няма да се налага да ограничаваме нищо, но при криза и самите гърци ще изпитват затруднения, информира Щонов. Той каза, че капацитет е резервиран чрез закупуване на финансови инструменти (фючърси), които ще ни позволят цената при доставка на газ от Гърция да е фиксирана.
Щонов каза в отговор на въпрос, че тази цена със сигурност ще е по-висока от цената, на която сега получаваме газ от Русия, но в условия на криза ще трябва бъдат осигурени количествата синьо гориво за страната ни.
В момента хранилището в Чирен продължава да се пълни с газ и към понеделник то е запълнено на 80% или с 440 млн. куб. метра газ. Проблемът е, че хранилището не може да се източва достатъчно бързо. Количествата обаче ще стигнат за около 120 дни, каза Щонов. В условия на криза страната ни ще се надява да получи изключение от правилата на ЕС, за да може топлофикациите да ползват по-замърсяващото гориво мазут.
Само около 200 млн. лв. се компенсират от общо 1 млрд. лв. недостиг на средства в НЕК с повишението на цената на електроенергията от 1 октомври,
коментира министърът на икономиката и енергетиката. Останалите мерки за справяне с дефицита на средства ще са предоговаряне на условията за дългосрочното изкупуване на електроенергията от ТЕЦ "AES Марица Изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" и условията за ВЕИ-производителите, посочи министърът.
Щонов отбеляза, че това, което досега е направено от предишния състав на ДКЕВР, е било само на хартия, а би трябвало договорите да се преразгледат и променят с правна стойност.
По повод на смяната на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов Щонов коментира, че за да се намалят очакваните загуби на НЕК, би трябвало всички предприятия в сектора енергетика да работят по-ефективно. Нямаме план да се смени този или онзи директор, а гледаме как се управляват дружествата, каза Щонов. Много сме благодарни на Иван Генов, той свърши добра работа, но за следващия етап от развитието на централата е нужен нов човек, заяви още той. Като първостепенни задачи пред АЕЦ "Козлодуй" министърът посочи повишаване на ефективността, по-добро управление на търговията с енергия, модернизация на 5-и и 6-и блок.
На въпрос защо не се правят смени в НЕК, Щонов обясни, че НЕК е всъщност една голяма разплащателна кутия - купува енергия на една цена и я продава горе-долу с 1 млрд. лева по-евтино на година. Ето защо трябва да се оптимизира работата на предприятията в сектора енергетика, за да не се увеличава дупката в НЕК, заяви Щонов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!