Н ад 89% от участниците в произведения вчера в Донецка област референдум за независимост са се обявили за отделяне от страната, заяви високопоставен представител на проруските сепаратисти, организирали допитването, цитиран от Франс прес.
„Преброени са 100% от бюлетините.
„Зa" гласуваха 89,7%, „против“ – 10,19%, а 0,74% от бюлетините са невалидни“,
съобщи председателят на избирателната комисия на т. нар. Донецка народна република Роман Лягин. Избирателната активност е била 74,87%, каза още той.
Окончателните данни от състоялия се вчера в Луганска област референдум за самоопределение показват, че
96,2% от гласувалите са се обявили за самоуправление,
предадоха Ройтерс и ИТАР-ТАСС, како се позоваха говорителя на пресслужбата на Луганска област Василий Никитин. Против самоуправлението са се обявили едва 3,2% от гласувалите.
След обявяването на финалните резултати от референдума, говорителят на Луганска област заяви, че тя
ще поиска от ООН да признае независимостта й,
предаде Ройтерс. Областта също така няма да участва в президентските избори в Украйна, насрочени за 25 май, допълва агенцията.
Говорителят обяви и че областта може да организира още един референдум – за присъединяване към Русия.
На въпрос дали ще има втори референдум, този път за присъединяване към Русия, „народният кмет“ на Славянск Вячеслав Пономарьов отвърна:
„За три дни можем да организираме всякакъв референдум“.
Той обяви, че в Славянск избирателната активност на референдума е била от порядъка на 80%, предаде Франс прес.
Украинската армия подлага Славянск на минометен обстрел от телевизионната кула на Карачун, предава ИТАР-ТАСС. Обстрелът е започнал около 5 ч. местно време (4 ч. българско). Той е насочен срещу контролно-пропускателните пунктове, но има информация за попаднали снаряди в жилищни сгради. Засега няма сведения за жертви.
Западни медии обаче съобщават за хаос при гласуването, информира Нова ТВ.
На много места не е имало въобще избирателни списъци, а на други липсвали кабините за гласуване. Появи се информация, че в Славянск мъже с камуфлажни униформи и маски на лицата гласували заедно с възрастни хора.
Западната преса публикува множество репортажи за начина, по който преминаха вчерашните референдуми за независимост в Донецка и Луганска област.
Общото впечатление в публикациите е, че допитването е преминало хаотично и е създавало възможност за манипулации.
Някои от изданията се опитват да прогнозират как ще се развие ситуацията.
„Сепаратисткият вот в Украйна се състоя в обстановка на хаос“, е водещото заглавие на американския вестник „Ню Йорк таймс“. В подробен репортаж за референдума изданието обобщава, че атмосферата е била едновременно празнична и заплашителна.
Германският „Зюддойче цайтунг“ заявява в заглавие:
„Така нареченият референдум в Украйна: ненадминат абсурд“.
„Бюлетини, размножени на ксерокс, всеки може да гласува където и колкото пъти поиска, а това, за което се гласува, нарочно е неясно: дори в Русия изборите не се фалшифицират така откровено, както в Източна Украйна“, пише изданието и допълва, че поради тази причина изобщо не е интересно какъв резултат ще бъде оповестен, а какво ще направи руският президент Владимир Путин.
Според вестника реториката на Москва през последните седмици не сигнализира, че може да се очаква непосредствено анексиране.
„Зюддойче цайтунг“ смята, че по-скоро предстои засилване на хаоса в Украйна, докато намалее желанието на Запада да харчи пари и енергия за тази държава.
Друг авторитетен германски вестник, „Велт“, коментира, че
мощта на „Новата Русия“ представлява опасност за Европа.
„Сепаратистите в Източна Украйна възприемат референдума си като победа на Съветския съюз. Това може да е смешно. Но опасността Европа да бъде разцепена от това движение е реална“, предупреждава „Велт“.
„В резултат на тези референдуми Европа ще се окаже в директна близост с една „Нова Русия“, в която демократично и либерално мислещите хора нямат място“, прогнозира германското издание.
Британският вестник „Телеграф“ публикува анализ на Дениъл Хенън, според когото
поведението на Европейския съюз в Украйна е било катастрофално.
„Западът като цяло, и по-специално ЕС, избраха да се намесят директно във вътрешната политика на Украйна, като подкрепят опонентите на опърничавия, но все пак свободно избран президент Янукович. На тях, изглежда, не им хрумна, че по този начин канят и други да се намесят.
Украйна винаги е значила повече за Москва, отколкото за Брюксел, и все пак европейските дипломати го пренебрегнаха. След като те подкрепиха недемократичната смяна на режима в Киев, Путин направи същото в Крим“, аргументира се Хенън.
Френският вестник „Монд“ съобщава, че
въпреки кризата в Украйна, Франция ще достави два бойни кораба „Мистрал“ на Русия
в изпълнение на договор за 1,2 млрд. евро от 2011 г. Този договор изглежда няма да бъде обхванат от евентуални санкции на ЕС срещу Русия и единият кораб ще бъде доставен тази есен, а втория – през 2015 г., коментира изданието.
„Монд“ припомня, че преди няколко дни зам.-държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд изрично призова Париж да не продава бойни кораби на Русия, с което предизвика Елисейския дворец да уточни, че корабите са платени и отказът от доставка ще означава санкции за Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!