У краинският премиер Арсений Яценюк призова Запада да не отменя санкциите срещу Русия, докато страната му не възстанови териториалната си цялост, предаде Франс прес.
„Призоваваме да не се отменят санкциите, докато Украйна не възстанови контрола над цялата си територия“,
заяви Яценюк пред Общото събрание на ООН, порицавайки отново руската инвазия в Източна Украйна.
„Не се доверяваме на думите, вярваме само в делата“, подчерта Яценюк и поиска от Русия да спазва международните си задължения и да изпълни 12-те точки от споразумението за прекратяване на огъня, сключено в Минск на 20 септември.
„Всеки ден, въпреки прекратяването на огъня, губим украински войници“ в боевете с проруските сепаратисти, каза Яценюк.
Той
нарече Русия фактор за несигурността, а не член на Съвета за сигурност на ООН.
„Член на Съвета за сигурност на ООН нарушава принципите на Устава на ООН, което е неприемливо“, заяви украинският премиер.
Украйна е държи на запазването на безядрения си статут, но има нужда от гаранции за опазването на териториалната си цялост, сигурността и независимостта, добави Яценюк на общополитическа дискусия по време на 69-ата сесия на Общото събрание.
Той припомни, че
Украйна разполагаше с третия по големина ядрен арсенал в света,
но се отказа от него преди 20 години в рамките на меморандума от Будапеща, в замяна на гаранции за териториалната си цялост и суверенитет.
Яценюк отбеляза, че по време на своите изказвания други оратори са споменали терористичната заплаха от „Ислямска държава“, епидемията от ебола и ситуацията в неговата страна.
„Честно казано, бих се радвал да не присъствам в тази зала“, заявил е Яценюк, по думите на когото неговата страна „знае какво е тероризмът не на думи, а на практика“.
Американският президент Барак Обама нареди изпращането на
допълнителна военна помощ на Украйна за справяне със сегашната криза.
Стойността ѝ достига 5 млн. долара.
Помощта включва военна екипировка и помощ за подготовката на военнослужещите, но не и оръжейни системи. Според изявлението на Белия дом пълномощията по изпълнението на заповедта на президента се предават на държавния секретар Джон Кери съгласно с американския Закон за предоставяне на военна помощ от 1961 г.
Кери получава и пълномощията да разпореди оказването на помощ за Украйна от всяко американско министерство или правителствен орган.
Стойността на тази помощ може да достига до 20 млн. долара, но не може да включва оръжия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!