А ко руснаците продължат провокациите, държавите от Г-7 са готови да наложат още санкции. Това каза американският президент Барак Обама на съвместна пресконференция с британския премиер Дейвид Камерън след приключването на двудневното заседание на Г-7 в Брюксел.
Президентът Владимир Путин трябва да използва този момент и да признае Петро Порошенко като законния държавен глава на Украйна. Ако го направи,
възможно е да помислим да възстановим диалога, в противен случай ще предприемем допълнителни действия.
Москва има отговорността да убеди отцепниците да сложат оръжие и да започнат разговори с украинското правителство, заяви Обама.
Ще преценим какво прави Путин 3-4 седмици, след това бихме предприели действията, за които вече заявихме, че сме в готовност, добави той. Американският президент поясни, че се подготвят по-тежки и по-широкообхватни санкции срещу Москва, които да имат по-голямо отражение върху Русия и възможно най-малко въздействие върху Европа.
Надявам се да не стигнем дотам, напоследък президентът Путин прие някои по-добри решения, коментира Обама.
Обама заяви още, че несъмнено ще се срещне с Путин утре във Франция.
В петък световните лидери се събират във Франция за честването на 70-годишнината от десанта в Нормандия.
Ако имаме възможност да говорим, бих му казал отново, че Русия има интерес в Украйна да има мир, както и че подкрепата и насърчаването на отцепниците е незаконно. Това, че Путин не отхвърли резултата от изборите в Украйна, може да показва, че Русия поема в нова посока, но ще съдим по действията, а не по думите, коментира Обама.
Премиерът Камерън определи Порошенко като „способен човек“. Руските действия са напълно неприемливи, затова руснаците не са с нас днес, добави той. Путин трябва да признае законното избиране на новия украински президент и да прекрати подкрепата за отцепниците. В противен случай ще засилим санкциите, посочи Камерън.
За допълнителни санкции говори и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой
след срещата на Г-7.
Той изрази общото очакване на лидерите на ЕС, САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания за сътрудничество между Москва и Киев.
Очакваме Русия да сътрудничи с новоизбрания украински президент и да ускори оттеглянето на своите войски от границите, да прекрати прехвърлянето на оръжие и отцепници на украинска територия. Призоваваме Русия сериозно да се насочи към постигането на политическо решение, заяви Ромпой. Готови сме, ако обстоятелствата го налагат, да наложим допълнителни санкции на Русия, добави председателят на Европейския съвет.
Ромпой отбеляза, че завършващата среща в Брюксел е първата във формат Г-7 от 15 години насам, след като заради украинската криза Русия бе изключена от формата Г-8.
Русия трябва да се обвърже с понижаване на напрежението в Източна Украйна, готови сме за допълнителни насрещни мерки, потвърди и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.
Г-7 стои зад Украйна, нейното ръководство и граждани, които искат да живеят в свободна и демократична страна, те имат нашата политическа и икономическа подкрепа, заяви Барозу.
Ромпой допълни, че е редно да се отчете проявената от Украйна сдържаност по време на кризата. Украинските власти имат конституционното правото да възстановят реда, а доколкото бяха допуснати инциденти, настояваме за разследване, поясни той.
Икономическият растеж във всички страни от ЕС ще достигне 2 на сто догодина и той ще бъде осигурен от вътрешното търсене, заяви още Ромпой. В същото време той призна, че безработицата в Европа остава „на недопустимо високо равнище“ над 11 на сто.
Лидерите от Г-7 се ангажираха да бъдат постигнати няколкото световни споразумения за свободна търговия, които ще променят коренно облика на световната търговия
въпреки нарастващата обществена съпротива, предаде ДПА. Те подкрепиха бързото сключване на осем споразумения, обхващащи 80% от световната икономика, но изолиращи Китай и Русия и посрещани с протести, особено в Европа. Само споразумението между ЕС и САЩ се очаква да генерира допълнително 100 млрд. долара годишно в икономиката от двете страни на Атлантическия океан
Споразумението между ЕС и Канада не е приключило след пет години преговори, докато договорът на САЩ с Япония, включващ и други тихоокеански страни – Транс-Тихоокеанското партньорство – е в застой заради разногласия по земеделски въпроси. Противниците на либерализирането на търговията твърдят, че по споразуменията се преговаря тайно и те ще бъдат от полза само за големите компании, за да увеличат още повече печалбите си. Крайната десница и крайната левица, които се представиха добре на последните европейски избори, са единни срещу споразумението ЕС-САЩ, докато традиционните партии в Европа го подкрепят.
Руският президент Владимир Путин хладнокръвно
парира пренебрежението на световните лидери, събрали се да обядват без него в Брюксел днес, с кратко и ясно послание: „Добър апетит“,
предаде Ройтерс. Агенцията припомня, че именно Путин трябваше да домакинства в Сочи тази седмица на лидерите на развитите страни от Г-8. Но останалите седем отмениха плановете си в знак на протест срещу анексирането на украинския полуостров Крим от Русия през март. Така лидерите на САЩ, Великобритания Франция, Германия, Канада, Италия и Япония се събраха без него в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!