Е вропейският съюз и Украйна сключиха споразумение за подкрепа на държавните институции с 355 млн. евро и довършиха подписването на мерморандума за макрофинансова помощ от 1 млрд. евро.
Това стана днес на заседание на членове на Европейската комисия и представители на украинските власти.
Служители на ЕС казаха, че тази финансова помощ може да бъде използвана за плащане на купения от Русия газ. Помощта на Брюксел е обвързана с ангажименти на украинското правителство за фискални и икономически реформи. „Украйна може да разчита на Европейския съюз сега и за в бъдеще“, каза председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу след церемонията по подписването на споразумението. Той добави, че ЕС ще окаже и максимална подкрепа за произвеждането на президентските избори в Украйна на 25 май.
Брюксел и Киев се споразумяха
да подпишат икономическата част от споразумението за асоцииране „в най-кратки срокове“ след изборите.
Политическата част от споразумението беше подписана тържествено в Брюксел на 21 март и представлява не повече от 2% от текста на целия документ. За подписването на основната, икономическата част, която трябва да създава условия за зона за свободна търговия и следователно отваряне на украинския пазар за европейски стоки е необходимо на власт в Киев да бъде легитимно правителство.
Подписването на икономическата част от споразумението не означава влизането му в сила, тъй като то трябва да бъде ратифицирано от парламента на Украйна и всичките 28 страни членки на ЕС.
Барозу каза днес, че ЕК разчита Украйна и Русия да постигнат споразумение за газа до края на този месец. Той даде съвместна пресконференция в Брюксел с гостуващия украински премиер Арсений Яценюк.
„Ние сме готови за пазарен подход и Русия трябва да престане да използва природния газ като друго или нов тип оръжие“, каза Яценюк, цитиран от Ройтерс. Той съобщи, че след по-малко от 20 дни
Украйна „ще предаде делото за газовите си дългове за разглеждане в Стокхолмския съд,
ако Русия не уреди този въпрос на пазарни условия“. Според Ройтерс „Газпром“ иска предплащане от 1,66 млрд. долара от Украйна за предстоящите газови доставки през юни, като твърди, че газовите хранилища на Киев са пълни наполовина на необходимото за гарантиране на безпроблемно газово снабдяване през зимата.
Така наречените референдуми в източните райони на Украйна са незаконни, заяви още Барозу на обща пресконференция с Яценюк.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!