Е вропейски дипломати са постигнали предварителна договореност за нови санкции срещу Русия.
Списъкът с имена на хора, сред които и приближени на руския президент Владимир Путин, и фирми, на които ще бъдат замразени активите като част от по-строгите мерки срещу действията на Русия в Украйна, трябва да бъде публикуван във вторник или сряда.
Той ще е допълнение на сега съществуващия, в който влизат 87 души и 20 организации, обект на санкциите на ЕС.
Сред новите компании щели да бъдат руските банки „Сбербанк“ и ВТБ,
пише „Уолстрийт джърнъл“.
Пожелали анонимност европейски дипломати казват, че не могат да съобщят пълните подробности, но въпросните лица и компании са избрани защото подкрепят или имат облага от дестабилизирането на Украйна и руското анексиране на Крим.
Медиите в Русия се питат дали няма да бъдат наложени секторни санкции,
покриващи финансовия сектор, технологиите за проучвания за енергоносители и търговията с оръжия.
Това би бил е първият път, когато цели сектори, вместо отделни хора или фирми, биха били във фокуса на действията на Запада.
Според „РБК Дейли“ от подобни санкции руската икономика може да изгуби 23 млрд. евро през тази година и още 75 млрд. през следващата. Почти толкова обаче можело да изгубят и европейските производители.
САЩ ще се присъединят към ЕС в налагането на нови икономически санкции на Русия
заради продължаващата ѝ подкрепа за сепаратистите в Украйна, съобщи Тони Блинкън, зам.-съветник на Обама по въпросите на националната сигурност, цитиран от Ройтерс.
Сегашните санкции са нанесли щети на руската икономика, подчерта той, но допълни, че Русия не е спряла подкрепата си за сепаратистите и може би се готви да достави по-мощни ракетни установки в региона.
„Смятаме, че е нужно да се приемат нови мерки спрямо Русия. Това е, което САЩ и ЕС се готвят да направят тази седмица“, каза Блинкън.
Лидерите на Франция, Германия, Италия, Великобритания и САЩ считат за необходимо въвеждането на нови санкции
по отношение на Русия във връзка с кризата в Украйна, се посочва и в комюнике, разпространено от Елисейския дворец.
Франсоа Оланд, Барак Обама, Ангела Меркел, Дейвид Камерън и Матео Ренци са говорили по телефона и са „потвърдили своето намерение да приемат допълнителни мерки по отношение на Москва“.
Петимата лидери са „изразили съжаление, че Русия не използва своето влияние върху сепаратистите и не е приела очакваните от нея конкретни мерки за обезпечаване на сигурността на руско-украинската граница“.
Според Оланд, Обама, Меркел, Камерън и Ренци, за да се постигне мир в Украйна,
„трябва да бъде засилен натискът по отношение на Москва“.
Най-големите американски банки и фирми, опериращи с ценни книжа, изпитват затруднения при спазването на санкциите, които САЩ въведоха по отношение на Русия във връзка със ситуацията в Украйна.
„Липсата на яснота в санкциите предизвиква трудности със спазването им“, казва юристът на американската асоциация на банкерите Роб Роуи.
Специалистите, отговарящи за спазването на законодателството в някои американски банки и брокерски фирми,
смятат въведените от финансовото министерство санкции за недостатъчно ясни
и в много случай финансовите компании не знаят как да ги прилагат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!