Е вропейската комисия е връчила на всяка страна членка на ЕС документ, в който всяка страна се запознава поотделно с последиците, които би имало за нея евентуално налагане на по-тежки търговски и финансови санкции на Русия заради действията й в Украйна.
За да избегне изтичане на поверителната информация, Комисията е информирала всяка страна само за рисковете, които тя би понесла, без да споделя пълните подробности с всички 28 страни членки.
Индивидуалните оценки на последиците са били връчени поотделно в пликове от кафява непрозрачна хартия на постоянните представители на страните от ЕС на среща в Брюксел.
В документите се разглеждат няколко категории санкции в области като енергетика, финанси и търговия, и се описват последиците, които налагането на по-тежки санкции би имало върху двустранните икономически отношения между Русия и съответната страна.
"Важното е, че мерките са балансирани. Не може да имаме ситуацията, при която санкциите да окажат тежко въздействие на една страна членка или на две-три страни членки. Ако ще има последици от това, те трябва да са споделени", посочи дипломат от ЕС.
Страните имат срок до 22 април да отговорят на Европейската комисия, която след това ще изготви пакета санкции. Целта е да има консенсус до следващата седмица, за да могат лидерите на ЕС да вземат решение ако ситуацията в Украйна се влоши.
На среща миналия месец лидерите на ЕС се споразумяха, че ще преминат към т.нар. трета фаза на санкции ако има "по-нататъшни стъпки на Руската федерация за дестабилизиране на ситуацията в Украйна".
Ако в близките дни няма влошаване на ситуацията в Украйна, слабо вероятно е ЕС да премине към третия етап на санкции засега, смятат дипломати. Много зависи и от резултатите на планираната за утре среща в Женева на външните министри на САЩ, Русия и Украйна и върховния представител на ЕС за външната политика.
Ако в Украйна настъпи влошаване, което според двама дипломати от ЕС трябва да включва доказателства за навлизане на руски войски в Украйна като нашественици, тогава лидерите на ЕС може да се съберат на среща на върха следващата седмица и да вземат решение за трета фаза на санкции.
Сред страните, които имат най-големи поводи за опасения от такава стъпка е Германия, която получава около една трета от петрола и природния си газ от Русия и изнася голям обем промишлени стоки в Москва.
Освен въздействието на такива санкции върху германската икономика, Русия вероятно ще отвърне със свои наказателни мерки, което би усилило удара от последиците. Същото важи за други страни с близки връзки с Русия, сред които са Италия, Австрия, Кипър и Гърция, поради което постигането на консенсус сред всички страни от ЕС ще се окаже трудно, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!