Д оставките на руски газ за ЕС няма да бъдат прекъснати, докато траят преговорите между Русия, Украйна и ЕС.
Това заяви на пресконференция говорителят на Европейската комисия Пиа Хансен, като отбеляза, че такова е било общото решение от срещата по тази тема във Варшава на 2 май между еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и енергийните министри на Русия и Украйна.
По нейните думи на тази среща е бил постигнат известен напредък, върху който Москва и Киев трябва да надграждат, особено по въпроса за цената на газовите доставки.
Тя посочи, че ЕС ще излъчи единен отговор на вчерашното, второ писмо на руския президент Владимир Путин, свързано със задълженията на Украйна по доставките на газ. Хансен изрази удовлетворението на ЕК, че Киев вече е заявил принципната си готовност да се разплати с Москва преди края на май.
Комисията е предложила на руската страна да има нова тристранна среща (ЕК, Русия и Украйна) по въпросите на газа на 26 май, но още очаква потвърждение от Москва. Хансен съобщи, че идния понеделник предстои среща на еврокомисаря по енергетиката с руския енергиен министър.
ЕК отдавна предлага тристранни разговори, радваме се, че тази идея вече е приета, добави говорителят по повод новото писмо на Путин. По нейните думи критиките, отправени в писмото на руския президент, са неоснователни. Във второто си писмо руският президент упреква ЕС в пасивност по въпроса за уреждането на украинските задължения към Москва.
Комисията отново призова доставките на газ да не бъдат използвани като политическо оръжие. По думите на говорителя всички страни трябва да се проявят като партньори, на които може да се разчита.
По-рано днес ЕК съобщи, че еврокомисарят по политиката на съседство Щефан Фюле отново ще пътува до Киев. Целта е да продължи подготовката за подписването на останалите части от споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС. Фюле ще се срещне с президента Олександър Турчинов, с премиера Арсений Яценюк и с представители на гражданското общество и татарите в Крим.
Междувременно Щефан Фюле заяви, че смята за напълно реална възможността за подписване на икономическата част от Споразумението за асоцииране след изборите в Украйна, предаде УНН.
"Моят отговор е: да. Ние проведохме продължителни преговори. Всички страни-членки са настроени за този процес", каза Фюле, като допълни, че Еврокомисията също подкрепя подписването на икономическата част на Споразумението за асоцииране на Украйна към ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!