У краинският национален съвет за телевизионно и радиоизлъчване призова днес кабелните оператори "временно" да се въздържат от ретранслиране по мрежите си на руските телевизионни канали "Вести", "Россия 24", ОРТ и "РТР Планета", съобщи ИТАР-ТАСС.
Призивът е отправен в съответствие с обръщението на Съвета за национална сигурност на Украйна от 6 март и решението му от 1 март 2014 г. "За неотложни мерки по осигуряване на националната сигурност, суверенитета и териториалната цялост на Украйна".
На местните оператори се препоръчва да не препредават четирите руски канала "до привеждане на програмите им в съответствие с изискванията на украинското законодателство", се казва в съобщение, публикувано на сайта на националния телеком.
Умоляват се зрителите във всички региони на Украйна "да се отнесат с разбиране към временната мярка, която ще продължи до урегулиране на ситуацията".
Междувременно днес двама потенциални кандидати за президентския пост в Украйна призоваха от Париж днес САЩ и ЕС да заговорят в един глас и да съгласуват твърда обща позиция срещу Русия заради военната й интервенция в Крим, предаде Асошиейтед прес.
Докато Вашингтон налага санкции и остро критикува Москва, Евросъюзът предприема по-меки мерки. Някои европейски страни се опасяват да не антагонизират Русия, която е голям енергиен доставчик и търговски партньор, и от всякакви стъпки, които могат до доведат до война на континента, отбелязва АП.
Бившият боксьор Виталий Кличко и магнатът Петро Порошенко, които са вероятни съперници в насрочените през май президентски избори, са на обиколка в Западна Европа. Те търсят подкрепа, за да овладеят положението в Украйна, която се намира в дълбока икономическа криза, докато в същото време Русия вкарва военни сили в Крим.
ЕС и САЩ "трябва за заговорят в един глас и да се настроят на една и съща вълна", каза Порошенко пред репортери във френската столица. Кличко, който бе един от лидерите на протестното движение, свалило президента Янукович миналия месец, пък директно заяви, че "ние имаме нужда от обща позиция на европейските страни и САЩ".
Френският президент Франсоа Оланд се срещна с двамата по-късно, но запази предпазлив тон. Той разкритикува кримските депутати за действията им по откъсване на Крим от Украйна и присъединяването му към Русия, но в същото време каза, че иска "да остави отворена пътеката към диалог, за да може Русия да се възползва от нея, когато и да реши да постъпи така".
Въпреки дълбоките си разногласия със Запада за Украйна Москва се надява, че може да се намери някаква "обща почва" и че няма да започне нова Студена война, каза вчера Дмитрий Песков - говорителят на руския президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.
"Все още има надежда да намерим допирни точки на съгласие чрез диалог, който нашите партньори - благодаря на Бог - още не са отхвърлили", каза Песков.
Руският президент Путин е гарант на сигурността на руския свят. Русия не може да остане безучастна в случай на негативно развитие на събитията в Крим, каза Песков в пряко изявление по тв канала "Русия 1", цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според него протичащите в Източна Украйна и в Крим процеси не са последствия от действия на Русия. Решението на парламента на Крим републиката да влезе в състава на Русия не е инициирано от Кремъл. Това е инициатива на жителите на Крим и след седмица тя или ще бъде потвърдена, или не на предстоящия референдум, отбеляза Песков.
В Крим има руски войски само защото там, в съответствие с международните договорености, е базиран Черноморският флот и охраната на неговите обекти е засилена, каза той, отговаряйки на въпрос има ли в Украйна войски от Русия.
Прессекретарят на Путин с ирония се отнесе към опитите на западните страни да предложат посредничество в преговорите с Украйна. "Сега от Европа звучат призиви към Русия да преговаря с хората от Киев, които се наричат украинска власт, чрез посредничество на западните страни. На това можем само да се усмихваме", отбеляза той. По думите на Песков "кредитът на доверие към тези гаранти вероятно е изчерпан".
Руският външен министър Сергей Лавров предупреди в телефонен разговор държавния секретар на САЩ Джон Кери, че Вашингтон трябва се пази от прибързани и необмислени ходове, които неизбежно ще ударят като бумеранг самите Съединени щати, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирайки съобщения на руското външно министерство.
"Такива крачки могат да нанесат вреда на руско-американските отношения, особено ако става дума за санкции", отбелязали в министерството. В съобщението се казва, че "в съответствие с поръката на президентите Владимир Путин и Барак Обама, които обсъдиха по телефона обстановката в Украйна предния ден, двамата външни министри се разбраха да продължат разглеждането на проблематиката на острата политическа криза, обзела тази страна".
Телефонният разговор се е провел по инициатива на американската страна, отбелязва руското МВнР.
Междувременно канадският премиер Стивън Харпър, съобщи, цитиран от Ройтерс, че страната му ще наложи забрана за влизане в страната на лица, заплашващи териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Харпър не посочи конкретни имена, но уточни, че забраната е в знак на протест срещу "незаконната военна окупация" на Крим от руския президент Владимир Путин.
Канадското правителство вече прекъсна военното сътрудничество с Русия и заяви, че няма да признае предстоящия референдум в Крим за присъединяването на автономната република към Русия, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!