П ресслужбата на украинския президент Виктор Янукович опроверга твърденията, че на срещата между Янукович и руския президент Владимир Путин е бил обсъждан въпросът за присъединяването на Украйна към Митническия съюз.
"Възможно присъединяване на Украйна към Митническия съюз не е обсъждано на срещата.
Не са били планирани за подписване или подписани никакви документи", подчертават от пресцентъра.
По-рано журналистът от сп. "Икономист" Едуард Лукас съобщи, позовавайки се на собствени източници, че на тези преговори срещу преференции, достигащи 15 млрд. долара, Янукович се е съгласил Украйна да се присъедини към Митническия съюз.
Според журналиста украинският президент е получил солидна отстъпка от цената на руския газ, за който Украйна да плаща не 500 долара на 1000 куб. метра, а само 200 долара.
Една от точките на споразумението предвиждала Украйна да влезе в Митническия съюз в най-близко време, подчертава Лукас.
По думите му става дума за периода до 2015 г., когато изтича сегашният мандат на Янукович.
Информацията на журналиста бе опровергана и от говорителя на Путин Дмитрий Песков, според когото на срещата не е било обсъждано присъединяване на Украйна към Митническия съюз.
"Путин и Янукович разговаряха за дневния ред на двустранната комисия, чието заседание е насрочено за 17 декември в Москва. Освен това двамата президенти разискваха сътрудничеството в енергийната, финансово-кредитната и други сфери", посочи Песков.
Президентите са разговаряли за възможното продължаване и развитието на сътрудничеството в промишлеността и високите технологии в области като авиацията и корабостроенето, ракетостроенето и в космическата сфера.
Обсъдени са били също състоянието и перспективите на двустранното сътрудничество във финансово-кредитната сфера, информира говорителят.
Въпросът за присъединяване на Украйна към Митническия съюз не е бил дискутиран,
допълни той.
Премиерът на Украйна Микола Азаров заяви, че е готова "пътната карта" на възстановяването на сътрудничеството между Украйна и Русия.
"Вече е подготвена пътната карта за възстановяване на пълноценното сътрудничество и се надявам, че след вчерашните преговори отпаднаха практически всички основни спорни въпроси.
Другата важна тема на срещата между президентите на двете страни бе подготовката за заключителните преговори по газовия проблем", цитира Интерфакс част от изявлението на премиера, разпространено днес.
Според Азаров на срещата вчера между Путин и Янукович въпросът за Митническия съюз не е бил обсъждан.
Категорично опровергавам слуховете и спекулациите на тази тема,
подчерта Азаров.
По повод срещата в Сочи един от лидерите на украинската опозиция Арсений Яценюк заяви в интервю за Ройтерс, че ако Янукович подпише какво и да е споразумение, свързано с влизането на Украйна в Митническия съюз, това ще доведе до нова вълна от протести.
Същевременно водачите на водещите опозиционни сили в Украйна - "Баткивщина", "Свобода" и УДАР,
определиха три главни искания, след чието изпълнение са готови да започнат преговори с правителството, предава Интерфакс.
Това са оставка на правителството, освобождаване на задържаните участници в протеста на площад "Независимост" в Киев и огласяване на виновните за силовата разправа с демонстрантите на 30 ноември.
Условията за преговори бяха обявени на пресконференция в Киев на водача на партията "Баткивщина" Арсений Яценюк и на ръководителите на "Свобода" и УДАР - Олег Тягнибок и Виталий Кличко.
Целта на преговорите, които те са готови да водят с властите след изпълнението на техните искания, според опозиционерите е сформирането на "техническо правителство" за подписване на споразумение за асоцииране на Украйна с ЕС.
Освен това на преговорите се очаква да се решат въпросите за предсрочни избори за президент и Върховна рада и възможни промени на украинската конституция.
Бившият грузински президент Михаил Саакашвили произнесе реч пред привържениците на украинската опозиция
на площад "Независимост" в центъра на столицата Киев, предаде ИТАР-ТАСС. Саакашвили изрази подкрепа за европейската интеграция на Украйна.
Нищо не може да се противопостави на нашия стремеж към свобода, подчерта той и увери, че украинците са направили верния избор в подкрепа на евроинтеграцията.
Бившият грузински президент пристигна снощи в Киев в състава на делегация на Европейския парламент. На пресконференция днес, на която говори на руски език, той изрази своята солидарност с украинския народ и приветства неговата готовност да върви по пътя на евроинтеграцията.
През юли 2010 г. Саакашвили поздрави лично в Киев украинския президент Виктор Янукович с 60-годишния му юбилей, припомня ИТАР-ТАСС. Срещата им премина "в приятелска и топла атмосфера", съобщи навремето пресслужбата на тогавашния грузински държавен глава.
Грузинският министър на външните работи Мая Панджикидзе заяви по повод сегашното посещение на Саакашвили в Украйна, че той е
"свободен в своите действия и никакви негови изявления, речи и други действия не отразяват позицията на грузинското правителство".
Управляващата в Грузия коалиция "Грузинска мечта" заема сдържана позиция за събитията в Украйна, като определя течащите в тази страна процеси като "вътрешна работа на суверенна държава".
Европейският парламент планира да приеме идната седмица резолюция за събитията в Украйна, съобщи днес в Киев координаторът по международните въпроси на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в ЕП Хосе Игнасио Салафранка, цитиран от ИТАР-ТАСС.
На брифинг в щаба на украинската опозиция Салафранка увери, че украинските граждани "не са сами".
Милиони хора поддържат европейската перспектива на Украйна, подчерта той.
Председателят на комисията на ЕП по международните въпроси Елмар Брок, който също е от групата на ЕНП, предупреди, че ако украинските власти не накажат виновните за побоя над студенти на площад "Независимост" на 30 ноември,
Европейският съюз ще забрани достъпа до своя територия на някои украински държавни служители.
"Янукович е длъжен да накаже онези, които са виновни за побоя на демонстрантите... Агресията трябва да бъде наказана", заяви Брок на площад "Независимост".
Депутати от управляващата в Украйна Партия на регионите и от Комунистическата партия определиха изявленията на Саакашвили и гостуващите европейски депутати като намеса във вътрешните работи на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!