Действията на Русия са нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Украйна с акт на агресия. Около тази позиция са се обединили европейските първи дипломати на среща в Брюксел.
Външните министри на ЕС искат незабавно изтегляне на военните части от Крим. Ако не се предприемат бързи действия за сваляне на напрежението, в четвъртък държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз, които също се събират на извънредно заседание в Брюксел, могат и да вземат решение за санкции.
Българският външен министър Кристиан Вигенин посочи като възможни варианти прекратяване на диалога с Москва за отпадане на визите,
както и за сключване на ново споразумение Европейски съюз-Русия, съобщи БНР.
Днешният сигнал на европейските външни министри е, че
няма военно решение на проблема и че спешно трябва да се седне на масата за преговори.
ЕС е готов да се включи като посредник или с изпращане на наблюдатели, обобщи Вигенин. Утре в Киев и Одеса Кристиан Вигенин ще има срещи с външния министър и с новоизбрания представител на Украйна за Крим. България има специални интереси в Украйна, подчерта Вигенин, който днес е успял да извоюва
по-силен от първоначално предвидения текст за националните малцинства на украинска територия.
Така в заключителния документ от срещата е било записано, че подходът на правителството в Украйна трябва да е за включване на всички групи, региони и малцинства и да гарантира първо спазване на правата на малцинствата, според международните норми.
Повтарям, че е много важно да се уважава и запази независимостта на Украйна, единството, суверенитета и териториалната й цялост. Най-важно е в момента да се възстанови спокойствието и да се намали напрежението чрез диалог”, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун.
Наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) ще започнат мисията си в Украйна в понеделник
вечерта, съобщи е зам. държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд. Пред журналисти във Виена, където се провежда заседание на ОССЕ, Нюланд е заявила, че в понеделник вечерта наблюдателите на организацията ще бъдат изпратени в Украйна.
Тя подчерта, че целта на мисията е безпристрастното събиране на доказателства и изграждане на точна оценка за ситуацията в страната. Нюланд изрази надежда, че наблюдателите ще получат възможност да работят в Крим, както и в големите източни градове в Украйна. Заради съпротивата на представителя на Русия в ОССЕ организацията не е постигнала споразумение за изпращането на пълномащабна мисия в Украйна.
Руският външен министър Сергей Лавров обясни днес, че руското военно присъствие в Крим ще продължи до нормализиране на политическата ситуация. „Ние защитаваме нашите граждани и сънародници. Защитаваме най-основното човешко правото - правото на живот”, категоричен е Лавров. Реакцията на Украйна обаче е на другия полюс.
Президентът на Русия Владимир Путин пък е провел телефонни разговори с президента на Казахстан Нурсултан Назарбаев и президентът на Беларус Александър Лукашенко, предаде ИТАР-ТАСС. Обсъдена е ситуацията в Украйна, в която съществува реална опасност за живота и законните интереси на рускоезичното население най-вече в Крим и източните райони на Украйна, се посочва в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!