Украйна се нуждае от 20 млрд. евро европейска помощ, за да ограничи последиците за икономиката си от асоцииране с ЕС, заяви днес украинският премиер Микола Азаров, цитиран от Франс прес.
"Ние предлагаме да се реши въпросът с финансова помощ за Украйна. Определили сме приблизителната ѝ стойност и това са 20 млрд. евро", каза Азаров на министерски съвет, уточнявайки, че става въпрос за инвестиции, а не за пари от европейския бюджет.
Азаров съобщи още, че на срещата този месец в Москва няма да бъде повдиган въпросът за Митническия съюз, предаде Ройтерс.
"Ние подготвяме редица документи за срещата на междуправителствената комисия Русия-Украйна, която ще се състои на 17 декември, но искам да сложа незабавно край на спекулациите и да кажа, че на тази среща няма да се водят разговори за митническия съюз", подчерта украинският премиер.
Над десет хиляди души се стекоха тази сутрин на площад "Независимост" в Киев въпреки атаката на украинската полиция, която разтури барикадите, издигнати от проевропейската опозиция, предаде Франс прес. Според телевизия Канал 5 към 6:15 ч. местно време на площада има около 15 000 протестиращи, добавя АФП.
Виталий Кличко, един от лидерите на опозицията, заяви, че протестите ще продължат докато не бъдат изпълнени исканията им.
"Ако трябва, ще останем тук до Нова година",
заяви той пред германския в. "Билд".
Сутринта отново избухнаха сблъсъци между демонстранти и частите за борба с масовите безредици пред кметството на Киев, окупирано от неделя от опозицията. Няколкостотин спецполицаи се намират пред сградата и използват палки срещу демонстрантите. Окупиралите сградата поливат силите на реда с пожарникарски маркуч от горните етажи, при температура на въздуха от минус 10 градуса.
Президентът на Украйна Виктор Янукович "прегради пътя към всякакви компромиси" след поредния опит на властите да разгонят демонстрантите от площад “Независимост”, заяви още Кличко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Не може да има компромиси". И днес въпрос номер едно е еднозначната оставка на Янукович", заключи опозиционният лидер. По думите му сега е странно да се говори за компромиси от рода на "техническо правителство" или промени в конституцията.
Вашингтон подкрепя европейския избор на Украйна.
Това заявиха при посещение в Москва помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и азиатските въпроси Виктория Нюланд и Селест Уоландър от Съвета за национална сигурност на САЩ, пише руската "Независимая газета". Двете препоръчаха на руското ръководство да съдейства за мирно разрешаване на украинската криза и отпътуваха за Киев.
Вчера руската Държавна дума прие декларация, в която "съветва западните политици да не се месят във вътрешните работи на Украйна". Според киевски експерти Нюланд неслучайно е споменала Русия в контекста на украинските събития. Политологът Виталий Бала например предполага, че президентът Виктор Янукович получава съвети от външни сили, "неотчитащи местните реалности".
"Те може би не схващат, че не става дума за конфликт между опозиция и власт, а за истинско народно протестно движение, което не може да бъде унищожено чрез щурм на Майдана", казва Бала пред "Независимая газета".
За разлика от "оранжевата революция" през 2004 г., днес опозиционните политици не използват протестите за постигане на политически цели, а "напротив – обществото използва опозицията за решаване на всеобхватната криза – политическа, икономическа и социална".
Освен това сега Източна и Западна Украйна са единни в недоволството и в своите искания към властта. Хората "искат да живеят другояче и в друга страна – с цивилизовани правила и с властова система, подконтролна на обществото", изтъква аналитикът.
Ако властта употреби сила – разтури палатковите лагери и разпъди Майдана, ще срещне "равна сила на противодействие", предупреждава той.
"Пренебрегнаха мнението на обществото за насоките в развитието на страната – и на улиците излязоха 100 000 души. Пребиха и разпръснаха триста студенти – излязоха стотици хиляди.
Ликвидират ли Майдана – ще въстанат милиони.
Общественото протестно движение не може да бъде спряно със сила. Невъзможно е хора с чувство за достойнство и стремеж към свобода да бъдат натикани в обора. Историята учи, че подобни опити свършват зле", обяснява украинският наблюдател.
В момента обаче протестните нагласи в Украйна "няма как да бъдат осъществени, защото опозицията не може да поеме отговорността за ситуацията в страната", твърди пред "Независимая газета" колегата му Олексий Лешченко.
"Комсомолская правда" сравнява участниците в киевските протести със запорожките казаци
"от времето на Тарас Булба" и с анархистите на татко Махно. "И нещата не опират до колоритните персонажи с казашки носии – въпросът е, че във виковете "Вън! Вън!" току се долавя отзвук от времената, когато всеки е правел, каквото си ще", пише всекидневникът.
Едни тичат да събарят Ленин от пиедестала. Други изкъртват паважа, за да замерват с камъни милицията. Трети ръкопляскат на Руслана или на дъщерята на опозиционера Яценюк, която пее страхотно фалшиво, но е решила да започне естрадна кариера точно на Майдана. Никой не ще да отговаря за нищо. Какво било – Ленин? Не, не сме ние. Или пък сме ние. Но само някои – самостоятелно, описва "Комсомолская правда" скорошни събития в Киев.
"Един романтик може да стане опасен за околните. Случвало се е неведнъж", алармира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!