Основателят на "Уикилийкс" (WikiLeaks) Джулиан Асандж ще бъде освободен под гаранция, реши днес Върховният съд на Лондон, потвърждавайки решението на по-нисшата съдебна инстанция, предаде Ройтерс.
На 8 декември австралиецът се предаде на британската полиция полицията и беше задържан заради международна заповед за арест, издадена от Швеция. Шведската прокуратура иска да го разпита, тъй като две доброволки на "Уикилийкс" го обвиняват в сексуално посегателство.
Във вторник съдът в Уестминстър постанови, че Асандж може да бъде освободен под гаранция от 200 хил. лири и при спазване на редица строги условия.
Британски прокурори обаче обжалваха това решение пред Върховния съд с мотива, че той може да избяга лесно от страната.
Тогава в медийното пространство възникна известно объркване дали те
действат от името на британските или на шведските власти.
Говорителка на шведската прокуратура заяви за Ройтерс, че случаят е изцяло в ръцете на британското правосъдие. От Главната прокуратура на Великобритания обаче казаха пред Би Би Си, че нейните юристи действат като агенти на шведското правителство.
Така или иначе върховният магистрат Дънкан Аунсли отсъди, че 39-годишният австралиец може да бъде пуснат под гаранция от 200 хил. лири и направи леки промени в останалите условия по освобождаването му.
Преди това адвокатът на Асандж - Марк Стивънс, обяви, че
необходимата сума за гаранцията
вероятно ще бъде осигурена още днес
от поддръжници на Асандж.
"Вярваме, че ще имаме парите днес. Изглежда, че те са в банковата система. Със сигурност имаме обещания от хора, които са заставали зад него при предишни ситуации", заяви адвокатът Марк Стивънс преди съдебното заседание.
Така до следващото съдебно слушане по възможното му екстрадиране в Швеция, насрочено за 11 януари, Асандж ще бъде на свобода, но придвижването му ще бъде значително ограничено.
Той ще трябва да предаде паспорта си на властите, да живее на адреса в графство Съфолк, който е декларирал в съда, и да носи по всяко време електронна гривна, издаваща местонахождението му.
Асандж и неговите
адвокати изразиха междувременно
опасения, че американски прокурори може
би се готвят
да го обвинят в шпионаж
заради хилядите секретни дипломатически грами на САЩ, които "Уикилийкс" публикува.
Междувременно представителят на САЩ в европейското седалище на ООН в Женева - Бети Кинг, заяви за АП, че нито тя, нито персоналът на представителството е шпионирал служители на световната организация, за което намеква дипломатическа грама, публикувана от "Уикилийкс".
Една от записките, публикувани на сайта, изглежда насърчава американските дипломати в ООН да събират подробна информация и дори биометрични данни за високопоставени служители на ООН и чужди дипломати.
"Искам да ви уверя, че не събираме информация за представители на ООН," заяви днес Бети Кинг пред журналисти в Женева. Тя отказа да дискутира произхода и точността на записката, като добави, че изтичането на секретни грами може да навреди на американските дипломатически усилия, понеже "дипломацията трябва да разполага с известни гаранции за поверителност".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!