Сайтът "Уикилийкс" публикува таен доклад на ЦРУ, в който се отбелязват потенциалните опасности, които могат да произтекат, ако САЩ започнат да бъдат възприемани като износители на тероризъм, предадоха Ройтерс и ДПА.
В документа, датиращ от февруари, не се разкриват държавни тайни, а по-скоро се обръща внимание на проблемите, свързани с развиващия се на американска почва тероризъм.
Изтъква се опасността "Ал Кайда" да вербува американски граждани в чужбина или в САЩ за извършване на терористични нападения.
В такъв случай съюзниците на САЩ биха могли да изискат от Вашингтон информация за американски граждани, а евентуален отказ от страна на Вашингтон крие
опасността съюзниците да ограничат съдействието си
в борбата срещу тероризма.
Миналия месец "Уикилийкс" публикува над 70 хил. тайни американски документа за войната в Афганистан и заплаши да качи още 15 000.
Вашингтон разкритикува създателите на сайта, че излагат на опасност живота на своите източници и разкриват за екстремистите методите, по които американското разузнаване събира информация за тях.
Пентагонът подозира, че зад изтичането на класифицирана информация стои редник, служещ в Ирак.
Междувременно шведската прокуратура потвърди, че разполага с достатъчно улики, за да разследва обвинението в сексуален тормоз срещу основателя на "Уикилийкс" Джулиън Асандж и желае да го разпита, след като го оправда по дело за изнасилване, предаде Франс прес.
Асандж вече не е заподозрян в изнасилване, но
обвиненията в сексуален тормоз остават,
потвърди прокуратурата в комюнике и уточни, че прокурорката по делото Ева Фине е инструктирала следователите да разпитат заподозрения Асандж.
Шведското правосъдие започна в събота две съдебни процедури срещу Асандж след като две жени го обвиниха - едната в изнасилване, а другата в сексуален тормоз.
39-годишният австралиец Асандж отхвърля всички обвинения от самото начало и твърди, че е жертва на машинация, вероятно ръководена от Пентагона.
Чуждестранна шпионска служба е извършила
най-сериозния пробив в компютърната мрежа на Пентагона през 2008 г. -
чрез флаш-памет, включена в лаптоп, съобщи високопоставен представител на министерството на отбраната на САЩ, цитиран от Асошиейтед прес.
Инцидентът станал преди две години някъде в Близкия изток и доскоро беше държан в тайна.
Впоследствие заместник-министърът на отбраната Уилям Джей Лин разказа за него в статия в списание, а вчера Пентагонът също съобщи за случката.
Злонамерен софтуер, качен на флашката, плъзнал неусетно из системата и открил достъпа до класифицирана и некласифицирана информация, като по този начин създал "дигитално предмостие, от което можели да се прехвърлят данни към сървъри, намиращи се под чужд контрол", разказва Лин.
Това било най-големият кошмар на мрежовия администратор - злонамерена програма, която работи незабележимо и е в състояние да предаде операционни планове в ръцете на неизвестен враг, обяснява Лин.
Пентагонът предприел контраатака,
която представлявала повратна точка в американската стратегия за киберотбрана.
През ноември 2008 г. Пентагонът забранил използването на флашки. В началото на тази година забраната беше частично облекчена.
Лин не разкрива какви тайни са били откраднати при пробива, ако изобщо има такива, нито коя държава стои зад кибератаката.
В статията той предупреждава, че съперниците на САЩ могат да застрашат американската военна мощ и без да строят невидими изтребители, самолетоносачи или други скъпи оръжейни системи.
"Дузина мотивирани програмисти са в състояние, ако открият слабо място, да застрашат глобалната логистична мрежа на САЩ, да откраднат операционните ни планове, да заслепят очите на разузнаването ни, или да ни попречат да насочваме оръжията си", пише Лин в статията.Осъзнавайки това,
много армии развиват офанзивни структури в киберпространството
и над 100 чуждестранни разузнавателни служби се опитват да проникнат в американските мрежи, обяснява още той.
Представители на Пентагона нееднократно са съобщавали, че компютърната система на американската отбрана, която включва около 15 хил. мрежи и 7 млн. компютри, става обект на милиони опити за проникване всеки ден от най-разнообразни нападатели - от обикновени хакери до чуждестранни държавни служби, които се опитват да откраднат важна секретна информация, или да блокират ключови животоподдържащи системи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!