"Уикилийкс" (WikiLeaks.org) обяви, че ще публикува нови 1,7 млн. документа, отнасящи се до външната политика на САЩ в периода 1973-1976 г., предаде ИТАР-ТАСС.
В този период определяща роля в оформянето на американската външна политика е играл Хенри Кисинджър, служил като съветник на Белия дом по националната сигурност и държавен секретар при президентите Ричард Никсън и Джералд Форд.
Според "Уикилийкс" документите отразяват
курса на
американската дипломация и отношенията на САЩ с други страни по
света.
В новата база данни, наречена от уебсайта "Обществена библиотека на дипломацията на САЩ", има докладни записки на американски посолства, разузнавателни сведения, преписки на Конгреса, свързани с външната политика.
Повечето от тези материали са били засекретени, но сега поверителният им статут е отпаднал и те се намират в открити американски архиви.
Времето, за което се отнасят документите, е
един от най-напрегнатите и противоречиви периоди от Студената война.
През 1973 г. в Чили е извършен държавен преврат срещу президента социалист Салвадор Алиенде под ръководството на генерал Аугусто Пиночет.
Известно е, че дипломати и сътрудници на специалните служби на САЩ са поддържали връзки с кръгове, готвещи се да завземат властта. Мнозина западни публицисти и историци обвиняват американското правителство и лично Кисинджър за участие в преврата в Чили.
Средата на 70-те години е също така времето на политиката на "разведряване" и намаляване на напрежението между САЩ и СССР.
Новата база данни е била подготвена под ръководството на основателя на "Уикилийкс" Джулиан Асандж през изминалата година, включително по времето на неговото пребиваване в еквадорското посолство във Великобритания, където той се укрива от юни миналата година, за да избегне екстрадиция в Швеция във връзка с подозрения за сексуални престъпления.
Според гръцкия в. "Та неа" част от документите са секретни дипломатически грами, които разкриват сериозно напрежение между Гърция и Турция през 70-те години на миналия век заради опитите на Анкара да прави петролни проучвания в Егейско море.
Става въпрос за дипломатическо задкулисие заради обиколки на два турски кораба през 1974 г. и 1976 г. в спорни зони в Егейско море. При среща през юни 1974 г. американски дипломати са предали на турски управляващи послание, че Гърция иска да подплаши чуждестранна компания с цел да не се предприе проучвания за петрол в района.
Атина протестира срещу възможно сътрудничество на американци с държавната петролна компания на Турция. Напрежението между Гърция и Турция е тясно следено от САЩ, сочи секретен документ, изпратен от американския посланик в Анкара до Държавния департамент, ООН, посланиците в Атина, Никозия, Лондон, консулствата в Измир, Солун и Истанбул, както и до военното представителство на САЩ в НАТО в Европа. Вашингтон гледа на турските проучвания в Егейско море като на "претенции за граници и суверенитет", пише "Та неа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!