Сръбското правителство е знаело точно къде се крие Ратко Младич през 2008 г., се твърди в дипломатически документ, публикуван в "Уикилийкс" (WikiLeaks) и препечатан в "Ню Йорк таймс", предаде сръбкото радио Б92.
Младич се издирва от Международния съд за военни престъпления в бивша Югославия, който го обвини в геноцид за клането на 8000 мюсюлмани в Сребреница през 1995 г. и за други военни престъпления през войната от 1992-1995 г.
В посочения документ американски дипломат цитира свой испански колега Рамон Абаро, който през 2008 г. оценил, че "Сърбия изобщо не сътрудничи с трибунала в Хага и съвършено точно знае къде се намира Ратко Младич".
Според документа САЩ и Европейският съюз са скептични за намеренията на Белград, който почти 15 години не успява да арестува Младич.
Американските дипломати
отбелязват също, че по сведения от съветник на министъра на вътрешните работи
Ивица Дачич бившият шеф на службата за сигурност БИА Раде Булатович
е знаел къде се крие Радован Караджич цели шест месеца преди ареста му.
Той не направил нищо заради премиера Кощуница, който бил "идеологически близък до Караджич", но и поради липса на международен натиск.
Булатович променил поведението си, когато се сменила властта, посочват американските дипломати.
Те твърдят, че тогава Булатович се опитал да размени информацията за Караджич срещу посланическо място в Сирия.
Дипломатическите документи
разкриват и оценката на върховния представител на международната общност в
Босна Валентин Инцко, че
САЩ са обърнали гръб на издирването на бегълците от
правосъдието.
Част от преписката разкрива и че отделни дипломати обвиняват за укриването на Младич Русия. На тази тема с руснаците бил разговарял и шефът на кабинета на сръбския президент Мики Ракич, когото американските дипломати описват като "особено подозрителен към хората, лоялни към бившия генерал Ратко Младич".
В документите се предават и мненията на американските дипломати за сръбските политици. Президентът Борис Тадич е описан като харизматичен лидер, който често е "нерешителен и политически боязлив".
Съдейки по преписката, американците са много скептични по отношение на външния министър Вук Йеремич, когото описват като "вундеркинд" с харвардско образование, който вижда всяко взаимодействие с Москва като удар, нанесен на Вашингтон.
По повод твърденията, че сръбското правителство е знаело къде е Младич през 2008 г., сръбският президент Борис Тадич изрази съмнение, че испанският дипломат е имал предвид актуалното правителство на Мирко Цветкович, което, както той каза, би арестувало Ратко Младич веднага щом разбере къде е.
Междувременно
сръбски съд
освободи от обвинения група от 10 души, заподозрени, че са помагали на Младич,
предаде АП.
Съдът заяви днес, че няма достатъчно доказателства, че групата е помагала за укриването на най-издирвания в Европа беглец от правосъдието, командващ силите на босненските сърби по време на войната в Босна.
Оправдателната присъда на помагачите на Младич е удар срещу усилията на Сърбия да покаже, че прави всичко възможно за залавянето на беглеца. Откриването на Младич и предаването му на трибунала е едно от условията за напредък на Сърбия по пътя към членство в Европейския съюз.
Главният прокурор на Международния трибунал Серж Брамерц призова Сърбия да разбие мрежата, оказваща подкрепа на Младич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!