"Публикуването на американски секретни документи от сайта "Уикилийкс" е неприятно събитие не само за американската, но и за световната дипломация. Ще попречи на дипломатите да вършат спокойно и ефикасно работата си", заяви в предаването "Преди всички" на БНР Стефан Тафров.
Тафров е дипломат от кариерата, бивш постоянен представител на България в ООН и в Съвета за сигурност, бил е посланик в Италия, Великолбритания и Франция.
Той каза:
"Моята оценка като дипломат е негативна на това събитие, разбира се, но тук важното е да се извлекат поуки.
Аз нямам съмнение, че американската страна в скоро време изцяло ще преразгледа начина, по който обменят нейните мисии информация с държавния департамент, с другите агенции, тъй като очевидно става дума за много сериозно несъвършенство в защитата на информацията.
Не виждам нещо смущаващо в инструкциите за събиране на данни за България.
Няма нищо неочаквано, поне за мен.
Това, което е интересното обаче, е тази инструкция, която е подписана от държавния секретар Клинтън 20 дни преди последните парламентарни избори, т. е. в края на управлението на тройната коалиция, показва от какво се интересуват и от какво са разтревожени най-много САЩ в България, техен съюзник в НАТО, от чиято стабилност те са заинтересовани.
Това е на първо място корупцията, организираната престъпност и свързването на тези фактори с руските интереси, с опитите на Русия да засили енергийната зависимост на България.
Това са двата центъра на интерес на САЩ и в известен смисъл представляват оценка за състоянието на нещата на България в този момент, преди юни миналата година.
Всяка дипломатическа мисия, не само американска, събира и анализира информация, това е основна нейна функция. Не бива някой да очаква, че дипломатите са просто добре облечени госпожи и господа, които ходят по приеми и си живеят добре и се усмихват и дават любезни интервюто на медиите в страната, в която са акредитирани.
Съвсем не е така.
Дипломатите са хора с широко отворени очи,
тяхно задължение, на добрите дипломати най-малкото, е да виждат какво реално се случва в страната, а не това, което им казват домакините, и да го анализират за своето правителство.
Това е, което личи от тази инструкция. Просто тя насочва дипломатите в областите, където САЩ имат реален интерес, защото явно анализите са показали, че именно там са слабите точки на България и това, като съюзник на САЩ в НАТО, е, разбира се, тревожно за тях.
Това, което се случва в момента, е много интересно, и то от медийна гледна точка.
Информацията, с която разполага "Уикилийкс", не е публикувана на сайта. Тя се обработва от журналисти от пет издания, които я публикуват на своите страници. Това са американският "Ню Йорк Таймс", британският "Гардиън", френският "Льо Монд", германското списание "Шпигел" и испанският всекидневник "Ел Паис".
И тези журналисти, тези издания премахват от тези документи всички данни, които могат да поставят под опасност живота на определени хора, изобщо безопасносттта на някого.
Тъй като е огромен обемът на информацията, те ги публикуват тематично - това, което е най-интересно за момента. Така че това е една работа все пак доста бавна и тя ще отнеме време. В течение на следващите дни и може би седмици ще научаваме различни неща.
Обаче отсега е ясно, че тези оценки за съюзнически лидери на САЩ, които някой път не са особено ласкави, няма да променят фундаментално отношенията на САЩ с тези страни, защото те не зависят от личните отношения с този и с онзи лидер, а от дългосрочни фундаментални стратегически интереси.
Не мога да си представя, да кажем, американо-италианските отношения ще бъдат увредени трайно от... неласкавите отзиви за премиера Силвио Берлускони.
По-интересен от медийна гледна точка е самият статут на поверителната държавна информация в електронното общество, който явно започва да се променя.
Инциденти като този с "Уикилийкс" показват, че
в съвременното електронно общество е много трудно да има истински тайни.
Явно е, че държавите и най-могъщата държава в света - в случая САЩ - трябва да преосмислят начина, по който боравят с тази поверителна информация.
Защото това, което в момента се случи, е нещо наистина стъписващо, никога не се е случвало в историята на дипломацията и ако не се промени начинът, по който се борави с тази поверителна информация, могат да настъпят много неприятни последици.
... От тези разкрития излиза, че не друг, а арабските страни, например кралят на Саудитска Арабия, настояват за решителни действия спрямо Иран и иранската ядрена програма.
Има данни за това, че Иран се е снабдил със севернокорейски ракети. България е доста близо до Иран, както знаете, и това не може да остави никого безучастен.
Така че това, което ще стане оттук нататък в дългосрочен план, е промяна в начина, по който държавите ще боравят с поверителна информация...".
------------------------------------
Надвишило ли е функциите си американското посолство у нас и завариха ли разкритията нашите политици неподготвени можете да чуете в звуковия файл с интервюто на Таня Милушева от БНР със Стефан Тафров.
Ст. Тафров: След "Уикилийкс" дипломатите не могат да си вършат работата
Един от най-опитните български дипломати Стефан Тафров в интервю за БНР за публикуването на секретни документи от сайта "Уикилийкс"
30 ноември 2010, 18:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!