Организацията "Уикилийкс" публикува нова партида поверителни грами на Държавния департамент на САЩ след вчерашния арест на основателя си Джулиан Асандж, предаде ИТАР-ТАСС.
На основния действащ сайт на "Уикилийкс" се появиха нови 97 документа, която се отнасят до работата на посолството на САЩ в Мадрид и на американското консулство в Рио де Жанейро.
Това е първата нова публикация на поверителни документи откакто Асандж бе задържан от британската полиция и бе изправен пред съда, където му бе отказано освобождаване под гаранция.
Впоследствие "Уикилийкс" заяви, че
ще продължи разпространението на получените от нея над 250 000 поверителни документа
на дипломацията на САЩ.
По сметки на организацията за тази цел ще са нужни няколко месеца.
Австралийски официални представители заявиха, че оказват консулска помощ на Асандж след задържането му в Лондон, предаде Асошиейтед прес.
Министерството на външните работи съобщи, че генералният консул на Австралия в Лондон е разговарял с Асандж вчера след ареста му, за да се увери, че той има юридически представител.
Външният министър Кевин Ръд заяви, че Австралия ще подкрепи Асандж както би постъпила
с всеки друг австралийски гражданин, който е бил задържан в чужбина
Британски съдия обаче отказа на основателя на "Уикилийкс" освобождаване под гаранция след като той се зарече да се бори срещу опитите да бъде екстрадиран в Швеция, където е издирван по разследване за сексуални престъпления.
САЩ и Швеция вече са започнали да обсъждат възможността Асандж да бъде предаден на американските власти, пише британският в. "Индипендънт", като се позовава на дипломатически източници.
Според цитираните служители няма да бъде предявявано искане за екстрадирането на основателя на "Уикилийкс", освен ако САЩ не повдигнат обвинения срещу него. По думите им опитите за отвеждането на Асандж в Америка ще започнат, след като приключат правните процедури в Швеция, изтъква изданието.
Британското правителство се е опасявало, че Либия ще предприеме груби действия, ако атентаторът от Локърби умре в затвора, предадоха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.В грама от 2009 г. посланикът на САЩ в Либия Джин Крец пише, че либийски официални лица заплашили
да ограничат политическите връзки ако Абделбасет ал Меграхи не бъде освободен
от шотландския затвор, където излежаваше доживотна присъда.
Крец пише още, че либийските представители намекнали, че британците в Либия "ще са подложени на риск".
Меграхи бе осъден на доживотен затвор за участие в атентата срещу американски пътнически самолет, който бе взривен на 21 декември 1988 г. над шотландското селище Локърби, при което загинаха 270 души.
Той бе освободен миналата година по решение на шотландския министър на правосъдието след като лекари прецениха, че заболяването му от рак му оставя не повече от три месеца живот.
Меграхи обаче е жив и до ден-днешен, отбелязва ИТАР-ТАСС.
От Испания до България, руската мафия изглежда не само добре установена, но е и заподозряна във
връзки с членове на руското държавно управление
Тази тревога се изразява в поверителни американски дипломатически документи, разкрити от "Уикилийкс" и публикувани в днешния брой на в. "Монд", цитиран от Франс прес.
В Испания американската дипломация приветства през август 2009 г. две големи операции - "Тройка" (2008-2009 г.) и "Ависпа" (2005-2007 г.) срещу руските мрежи, довели до арестуването на над 60 заподозрени, сред които четирима от осемте или десетте босове на руската мафия извън Русия.
На заседание на американско-испанската работна група за борба с организираната престъпност в Мадрид прокурорът Хосе Гринда Гонсалес, който е ръководил операция "Ависпа", заявил, че счита Беларус, Чечения и Русия за квазимафиотски държави и смята, че и Украйна ще се превърне в такава, разказва посолството на САЩ в Испания на 8 февруари 2010 г.
Испанският прокурор споменава възможни съществуващи връзки между някои от мафиотите в Испания и високопоставени руски официални представители.
Той поставя "неполучилия отговор въпрос за обхвата на замесеността на руския премиер Владимир Путин в руската мафия", сочи американски поверителен дипломатически доклад.
Американските дипломати обаче не установяват връзка между руските управленски върхове и мафията, отбелязва АФП.
В. "Монд" припомня в днешния си брой грамата на посолството на САЩ в София от 7 юли 2005 г.
относно организираната престъпност в България
"Русия продължава да упражнява значително влияние върху българската икономика чрез внос на енергоносители, включително суров петрол, природен газ и ядрено гориво", пише в грамата.
Американското посолство споменава за дейностите в България на руска петролна компания, за която по онова време се смятало, че "има силни връзки с руските разузнавателни служби и организираната престъпност", отбелязва "Монд" в днешния си брой.
Говорителят на американското министерство на отбраната Дейв Лейпън заяви, че има признаци за
"отстъпление" от страна на чужди страни в отношенията им със САЩ
след публикуването на стотици секретни дипломатически документи в интернет, предаде АП.
Той не даде конкретни примери и не поясни дали чуждестранни лидери са казали, че вече няма да доверяват тайните си на САЩ.
Миналата седмица министърът на отбраната Робърт Гейтс каза пред репортери, че не вярва публикациите на "Уикилийкс" да навредят трайно на външнополитическите връзки на САЩ, защото другите страни ценят прекалено високо сътрудничеството си със САЩ.
Но полковник Лейпън каза, също пред репортери, че "увереността, че САЩ не се справят добре с опазването на тайните [...] със сигурност променя нещата" и че "общо взето, има отстъпление" в сътрудничеството.
Той заяви още, цитиран от Франс прес, че разкритията на "Уикилийкс" са използвани от враговете на Съединените щати.
Полковник Лейпън не уточни нито как САЩ са узнали това, нито как се възползват техните врагове от изложените на показ поверителни американски дипломатически документи.
Държавният департамент във Вашингтон отрече твърденията, че е
предупреждавал студенти да не се свързват и да не коментират онлайн
публикуваните на "Уикилийкс" дипломатически грами.
Говорителят на департамента Филип Кроули каза, че ведомството не е давало инструкции на частни лица какво да правят с документите, които са смятани от всички за секретни.
Той добави, че служителите в департамента са били уведомени да не качват тези материали на служебните си компютри, защото това ще създаде проблеми със сигурността.
Изявлението на Филип Кроули е в отговор на съобщения, че външнополитическото ведомство на САЩ е предупредило студенти от Колумбийския университет, че отварянето в интернет на изтеклите документи може да компрометира техния бъдещ достъп до класифицирана информация.
Говорителят посочи, че ако някой е казал такова нещо на студентите, това не отразява позицията на Държания департамент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!