Интерпол постави създателя на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж в списък на най-издирваните лица, след като шведските власти издадоха заповед за неговия арест по подозрения в сексуално насилие, съобщи Асошиейтед прес.
Международната полицейска организация с централа в Лион, Франция, издаде така наречената "червена бележка" за родения в Австралия Асандж, което е равносилно на включването му в списъка на най-издирваните заподозрени.
Решението на Интерпол се очакваше,
след като в средата на ноември шведски съд одобри искане за привикването на 39-годишния Асандж за разпит.
"Червената бележка", която беше публикувана на сайта на Интерпол, вероятно ще затрудни пътуването му в чужбина.
Асандж, чието местонахождение е неизвестно, е заподозрян в изнасилване, сексуален тормоз и незаконно принуждаване към секс.
Той отхвърля обвиненията, които произтичат от срещата му с две жени при посещение в Швеция през август.
Междувременно
еквадорският президент Рафаел Кореа отхвърли
отправената от заместник-външен министър покана към Асандж да живее и работи в южноамериканската страна, предаде Асошиейтед прес.
Поканата от заместник-външния министър Кинто Лукас не е била одобрена нито от външния министър Рикардо Патино, нито от президента, заяви самият Кореа пред журналисти.
По-рано Патино загатна, че лявото еквадорско правителство се отдръпва от идеята да предостави убежище на създателя на "Уикилийкс". Предложението трябвало да се обмисли от законова и дипломатическа гледна точка, заяви той.
В понеделник Лукас заяви, че Еквадор е готов да предостави на Асандж право на пребиваване "без никакви проблеми и без никакви условия".
В същото време той предложи на 39-годишния австралиец да даде пресконференции във връзка със секретните документи, които неговият сайт публикува преди няколко дни и да обучи еквадорски следователи.
"Дисиденти" в "Уикилийкс" в разногласие с основателя му Джулиан Асандж
искат да създадат отделен сайт, който да е подобен на сегашния, съобщи бивш исландски член на "Уикилийкс", цитиран от Франс прес.
Искаме да лансираме система, различна от Уикилийкс, обясни 25-годишният студент по история Херберт Снорасон. Проектът му обаче почива на "сходни идеи" с "Уикилийкс", който през последните месеци публикува стотици хиляди поверителни държавни документи.
В проекта участва и германецът Даниел Домшайт-Берг, който под името Даниел Шмит бе говорител на "Уикилийкс" преди шумно да го напусне през септември.
"Това е проект от различен тип. Не сме в съревнование и той не трябва да се приема като конкурент на "Уикилийкс", заяви Снорасон, без да съобщи името на бъдещия сайт.
Докато "Уикилийкс" събира документи и ги публикува в сайта си, новият проект ще е "безопасно убежище, където хората ще могат да пращат информацията си без самоличността им да се свързва със съдържанието им", каза Снорасон.
Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж е критикуван за
тираничното си управление на организацията
Снорасон обаче подчерта, че новият проект "не е лична нападка срещу Джулиан Асандж или Уикилийкс".
Той увери, че проектът ще бъде лансиран "много скоро", но не посочи колко души участват в него.
Следваща мишена на разобличенията в сайта "Уикилийкс"
ще бъдат големите банки,
съобщи самият Асандж в интервю за сп. "Форбс".
Той обещава, че в началото на следващата година ще бъдат разпространени хиляди документи на водещи американски банки, чиито имена той отказал да назове.
Според неговите очаквания разкритията непременно ще доведат до разследване и дори реформи в дейността на финансовите институции.
Асандж посочва също пред "Форбс", че в бъдеще планира да разпространи разобличителни материали за известни в цял свят предприемачи и някои фармацевтични компании.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!