Правителството на Силвио Берлускони оцеля при вота на недоверие в долната камара на парламента (Камарата на депутатите), благодарение само на три гласа.
Предложението за недоверие на кабинета, внесено от опозицията и центристите, беше подкрепено от 311 депутати. Срещу него гласуваха 314 депутати. Двама депутати се въздържаха от гласуване.
Малко преди обявяването на резултатите стана ясно, че две от привърженичките на отцепника Джанфранко Фини - Катя Полидори и Джампиеро Катоне, са решили да гласуват за Берлускони.
Това предизвика
остра полемика в парламентарната зала.
Напрежението ескалира и няколко депутати започнаха дори да се блъскат. За кратко гласуването беше прекратено.
За вота в парламентарната зала бяха докарани с линейка и с инвалидни колички и три бременни парламентаристки - две от движението на Фини и една от опозиционната Демократическа партия.
След обявяването
на резултатите Берлускони заяви:
"Напълно
изключено е да подам оставка",
съобщава електронното издание на "Кориере дела сера". Вестникът припомня, че преди време Берлускони беше казал, че ще подаде оставка, ако спечели вота с малко мнозинство.
Сега министър-председателят припомни, че са се сбъднали прогнозите му за разцепление сред привържениците на Фини. Красноречив пример за това бяха и призивите на някои от членовете на "Бъдеще и свобода" към техния парламентарен лидер Итало Бокино да подаде оставка, защото не е успял да сплоти редиците им във важния момент.
По време на разискванията след вота, когато лидери на парламентарни групи аргументираха избора си, Берлускони и министрите за кратко напуснаха залата в знак на протест срещу изказването на Антонио ди Пиетро. Лидерът на партията "Италия на ценностите" преди броени дни внесе жалба в прокуратурата, че Берлускони купувал гласове. Прокуратурата започна разследване.
"Добре че го има Берлускони, защото ако го нямаше, щяхме да го измислим. Искам да кажа, че сезонът на Берлускони още не е приключил", заяви след края на вота Фабрицио Чикито, лидерът на парламентарната група на управляващата партия "Народ на свободата".
"Искам да кажа на Джанфранко Фини, че онзи който днес руши единството на десницата, прави политическа грешка и застава на пътя на народния вот", допълни Чикито.
По-рано днес
Сенатът гласува с голямо мнозинство доверие на Берлускони,
което означава, че италианският премиер запазва поста си.
В долната камара предложението за вот на недоверие беше внесено в средата на ноември от центристите и опозицията. В началото на декември Фини обяви, че заедно с неговите хора ще го подкрепи.
На фона на тези драматични събития в парламента в цяла Италия днес има протести срещу реформата на висшето образование.
В Рим в протеста участваха може би 100 хил. души.
Към студентите и преподавателите се присъединиха пострадали от труса в Акуила и недоволни от политиката на Берлускони.
Около 40 души са били ранени в сблъсъци между протестиращите и силите на реда в центъра на Рим. Сред ранените има и протестиращи, и полицаи. Десетина души са арестувани.
Сблъсъците бяха в района между улица Корсо и Площада на народа, около сградите на двете парламентарни камари, в района на Министерския съвет и на резиденцията на Берлускони. Протестиращи превзеха и градините около Вила Боргезе.
Протестът започна първоначално като демонстрация на
студенти срещу реформата на университетите. Те тръгнаха в
няколко шествия и се събраха в центъра на Рим. Към тях се
присъединиха и недоволни от икономическите реформи на
Берлускони, безработни и жители на Акуила, пострадали от
катастрофалното земетресение от 2009 г.
Протестът бързо прерасна в размирици. Подпалени бяха коли и контейнери, протестиращите хвърлиха бомбички, замеряха полицията с яйца и камъни, чупеха с прътове и изтръгнати пътни знаци витрини и банкомати, а някои дори се опитаха да нахлуят в Сената и в сградата на Гражданска защита.
Полицията използва сълзотворен газ и палки, за да разпръсне недоволните. На една от невралгичните точки в късния следобед се появи и кметът на Рим Джани Алемано. Той определи случващото се като недопустимо и припомни, че подобно "оскърбление Рим не е понасял от много време".
Блокирани напълно от полицията бяха районите на Палацо Киджи (Министерския съвет) и Монтечиторио (където е долната камара на парламента).
Затова протестиращите се насочиха към римската резиденция на Берлускони и към Палацо Мамада (Сената).
В района на
Сената избухнаха сблъсъци между
протестиращите и полицията. Тълпите
започнаха да хвърлят пиратки и да замерят
полицията с камъни и други предмети.
После се опитаха да нахлуят в сградата
на Сената, но полицията се намеси със
сълзотворен газ.
Въпреки блокадата около долната камара и там протестиращите започнаха да хвърлят бомбички и се стигна до сблъсъци.
Демонстрантите бяха докарани в Рим с 80 автобуса от всички краища на страната. От други италиански градове също идват съобщения за демонстрации, прераснали в сблъсъци с полицията.
Междувременно
в пореден документ, изтекъл в публичното
пространство чрез сайта "Уикилийкс" (WikiLeaks),
се твърди, че
Берлускони се опитва да
контролира интернет и платените
телевизионни програми
по начин, който би бил от полза за неговите бизнес интереси и за правителственото влияние върху общественото мнение.
Според поверителни дипломатически грами на САЩ подготвяното от кабинета на Берлускони законодателство имало за цел: въвеждане на директива на ЕС за регулиране на медиите; защита на децата от неподходящи предавания; защита на авторското право; и други. Същевременно законодателството трябвало "да осигури базата за законови действия срещу медийни оператори, за които се докаже, че са в търговска или политическа конкуренция с правителствени личности", докладвал във Вашингтон американски дипломат.
Според него италианското правителство искало да накара доставчиците на интернет, както и администраторите на сайтове като "БлогСпот" или "ЮТюб" да бъдат държани отговорни за съдържанието и подсъдни за клевета. "Това би означавало "смърт за интернета в Италия", цитирал дипломатът представител на италианската гилдия по информационни технологии.
В грамите, публикувани от испанския в. "Паис", се казва още, че в Италия са планирани мерки, които ще бъдат от изгода за компанията "Медиасет" на Берлускони и във вреда на главния й конкурент "Скай". Мерките предвиждали налагане на лимити за рекламите и строги времеви ограничения за излъчванията на "предавания за възрастни" по платените телевизии, съобщава ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!