Сухопътните сили на САЩ започнаха криминално разследване на публикуването в сайта "Уикилийкс" (Wikileaks.org) на над 90 000 засекретени военни документи за боевете в Афганистан, предаде Франс прес.
Разследването е възложено на Отдела за криминални разследвания на сухопътните войски, който вече е натоварен със случая на задържания през май 22-годишен редник Брадли Манинг, намиращ се в момента в американски военен затвор в Кувейт.
Той е заподозрян, че е предал на "Уикилийкс" видеоматериал за операцията на американски хеликоптер от 2007 г., при която загинаха двама служители на агенция Ройтерс и още няколко души в Багдад.
Говорителят на Пентагона полковник Дейв Лапан обаче подчерта, че разследването
"има по-широк обхват и не се съсредоточава върху едно-единствено лице"
Афганистанското правителство призова Запада да преразгледа политиката си към Пакистан и да престане да дава милиарди долари на страна, която "обучава терористи".
В изтеклите военни документи се допуска вероятността пакистанското разузнаване да е помагало на бунтовниците в Афганистан.
"За афганистанците е трудно да преглътнат факта, че една страна, която получава 11 млрд. долара в помощ на възстановяването и за силите си за сигурност същевременно обучава терористи", които извършват нападения в Афганистан, заяви съветникът по сигурността на президента Хамид Карзай Рангин Дадфар Спанта по адрес на Пакистан и получаваната от него военна и гражданска помощ.
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че изтеклите в медиите секретни военни документи
не разкриват нищо ново, но оправдават решението
му да преразгледа американската стратегия за Афганистан в края на миналата година.
В първата си реакция след разкриването на около 92 000 документа на Пентагона за войната в Афганистан, в които се говори за убити погрешка афганистански цивилни и за съглашателство между представители на пакистанското разузнаване и талибаните, Обама изрази безпокойство от изтичането, което "би могло да изложи на опасност хора или операции на място".
Тези документи обаче не разкриват някакви проблеми, които досега да не са били споменавани в дебатите ни за Афганистан, увери президентът в кратко изказване пред журналисти в Белия дом.
Документите, които описват песимистична картина на ситуацията на място и обхващат периода 2004-2009 г., "говорят за същите трудности, които ме накараха да направя пълно преразглеждане на политиката ни (в Афганистан) миналата есен", отбеляза Обама.
В началото на декември, след три месеца консултации, Обама обяви изпращането на допълнителни 30 000 войници в Афганистан и посочи юли 2011 г. като дата за началото на изтеглянето на американските войски.
Изтичането на секретни военни документи на САЩ за войната в Афганистан
може да постави под заплаха живота на американски граждани,
заяви пред журналисти в Багдад председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ адмирал Майкъл Мълън, цитиран от Асошиейтед прес.
Адмирал Мълън изтъкна, че е "потресен" от изтичането на документите.
Съществува реална потенциална заплаха да бъде изложен на риск животът на американци, заяви адмирал Мълън, който пристигна днес в иракската столица за обсъждане на въпроси за изтеглянето на американския контингент от страната.
Междувременно американският Конгрес окончателно одобри финансирането на плана на президента Барак Обама за изпращане на допълнителни 30 000 войници тази година в Афганистан.
Камарата на представителите вчера одобри и мярката с 308 срещу 114 гласа. Сенатът вече бе приел законопроекта, който сега отива при Обама за подпис.
Той предвижда
33 млрд. долара, предимно за американските сили в Афганистан,
макар че част от него покрива и разходи в Ирак.
Предвидени са и почти 4 млрд. долара за съпътстващата военните подкрепления цивилна програма за икономическа помощ за Афганистан и съседен Пакистан.
Повече републиканци, отколкото демократи подкрепиха текста. Демократи блокираха законопроекта месеци наред заради твърденията за корупция в афганистанското правителство.
Над 100 от тях гласуваха против новите разходи. В крайна сметка надделя мнението, че е погрешно повече да се бавят средствата за войници, които вече са изпратени. Обама бе поискал допълнителните средства още през февруари, а Пентагона предупреди, че ще бъде принуден да съкрати цивилните заплати, ако парите не бъдат отпуснати до август.
Те са в допълнение към приблизително 130-те милиарда долара, вече одобрени от Конгреса за Афганистан и Ирак за тази година, предаде Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!