От публикувана от "Уикилийкс" грама от 2009 г. става ясно, че посланикът на САЩ в София иска 30,240 долара, за да се финансират биотехнологични програми през финансовата 2009 г.
Идеята е тези програми да образоват потребителите, фермерите, учените и тези, които създават политики в ползата от биотехнологични програми в рамките на ЕС.
Преди да влезе в ЕС България е била водеща в биотехнологичните изследвания и производство, промотирайки активно трансгенични растения, които по настоящем не са позволени за комерсиално отглеждане в ЕС, пояснява посланикът в грамата.
Големият закон за биотехнологиите, приет през 2005 г. почти спря биотехнологичните изследвания и отглеждане. Този закон беше силно рестриктивен и не беше в съответствие със стандартите на Световната трърговска организация (СТО) и европейското законодателство в сферата на биотехнологиите, се посочва в грамата.
Посланикът предлага програма, която да включва три семинара в София и други селскосптопански градове в централна и северна България; разпространиение на образователни материали на местно ниво и излъчвания в националните телевизионни канали.
Една от целите на мисията е България да приеме по-либерално, съответстващо на СТО законодателство, което да затвърди бъдещето на жизнена местна биотехнологична индустрия и да образова населението, което в момента не разбира ползите от биотехнологията.
Засилвайки опитите в България сега, САЩ ще имат силен европейски съюзник с общи интереси и общи вярвания, с който да се борят срещу анти-ГМО позицията през годините, се посочва в грамата.
В нея е отбелязано също, че посолството в София има добре дефинирана стратегия, подкрепена от бихотехнологичната индустрия на САЩ и важни местни доверители.
Независимо от многобройните опити на определени анти-биотехнологични организации да повлияят на общественото мнение чрез сензационни публикации в медиите, към днешна дата потребителите ограничено отхвърлят биоинженерните храни, посочва посланикът и допълва, че чрез публичен широкодостъпен и разбираем план, показващ ползите от селскостопанските биотехнологии ще могат да се формират по-позитивни настроения.
Пояснява се, че целта на публичната дипломация на посолството е да предизвика дебат и разговори за биотехнологиите, да създаде положително обществено мнение и да даде възможност научната информация за селскостопанската биотехнология да бъде широкодостъпна за медиите и потребителите.
Идеята е част от образователната програма да се прицели към водещи личности, определящи мнението в сфери като медии, образование, околна среда, хранителна индустрия, за да научат те повече за научните, изследователските и регулационните процеси, участващи в селскостопанската биотехнология, както и ползите за България.
Спечелването на подкрепата на водещите лидери в общественото мнение ще ни помогне за разбирането на обществото и доверието в храните, получени от ГМО продуктите, отбелязва посланикът на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!