Въпреки войнствените си изказвания, според експерти компютърните атаки на симпатизиращи на "Уикилийкс" (WikiLeaks) хакери са повече демонстрация и политическа агитация, отколкото истинска интернет война, пише АФП.
Войната в мрежата, "кибервойната", за която те претендират, не е нищо подобно, отбелязва Джеймс Луис, специалист по киберсигурността в Центъра за стратегически и международни изследвания.
"Една война нанася щети и разрушения. Тук по-скоро става дума за шумна политическа демонстрация, като тълпа, която обсажда банка, отказвайки да пропусне когото и да било вън или вътре. Това не е война, а политически театър", казва той.
Приказките за война в
интернет са си риторика,
още повече че няма ясно обособени лагери, както е при военен конфликт. Хакерската група "Анонимните" е просто една доста неясна общност в електронната мрежа, посочва на свой ред Алан Фрийдман, ръководител на изследователската дейност в мозъчния тръст "Брукингс" (Brookings.edu).
Според него става дума за феномен на тълпата, за "виртуална демонстрация", а не за "виртуална война".
"Анонимните" успяха
да предизвикват раздвижване, но
за момента са далеч от постигането на нещо с
траен ефект,
казва той.
Заплашвайки с атаки "отказ на услуга" (парализиране на интернет сайтове чрез едновременни опити за свързване с него на голям брой потребители) сайтовете на "Виза" или "Мастъркард", хакерите атакуват единствено тяхната "витрина" в мрежата, а това е лесно осъществимо, отбелязва Фрийдман.
Подобни атаки, извършени от хакери в Русия, при това доста по-масирани, имаше в Естония през 2007 г. и Грузия през 2008 г. Не смятам, че това накърнява особено доверието на хората и ги разколебава да използват кредитни карти, казва Адам Сигъл, експерт в Съвета за международни отношения, който говори за "политика на хакерството".
"Виза" и "Мастъркард"
мога да продължат да извършват трансакции,
а хората - да продължат да се разплащат с кредитните си карти. Далеч сме от атака с вируси, която може да се внедри в банковите компютърни мрежи и да извади от строя системите за трансакции, казват специалистите.
Подобни атаки биха били много по-трудно осъществими, смятат те.
Не съм сигурен, че хакерите са толкова способни. Някои, несъмнено, са доста добри и вероятно биха могли да нанесат известни вреди, но в сегашния контекст, какъв политически интерес би обслужило това?, пита се Адам Сигъл.
Сегашните действия на
хакерите
не представляват заплаха за националната сигурност,
казва Алан Фрийдман. Впрочем, всички сайтове, които бяха атакувани, отново работят нормално, допълва той.
Междувременно "Анонимните" заплашиха днес, че ще атакува уебсайтовете на британското правителство, ако арестуваният основател на "Уикилийкс" Джулиан Асандж бъде екстрадиран в Швеция, предаде ИТАР-ТАСС.
През изминалото денонощие т.
нар. хактивисти (от думите хакер и активист) осъществиха
масирано нападение
срещу системата за електронни разплащания "ПейПал" (PayPal)
и спряха функционирането й в продължение на няколко часа, след като тя прекрати деловите си контакти с "Уикилийкс".
От британската компания "Секюрити трейдинг" заявиха, че атаката срещу "ПейПал" е съвпаднала с периода на голямо търсене в интернет магазините заради коледните празници.
Фирмите за кредитни плащания "Виза" и "Мастъркард" също пострадаха тази седмица от хакерски атаки, след като спряха да работят с "Уикилийкс" и Асандж.
Въпреки многочасовите си
усилия обаче
хакерите не са успели да пробият уебсайта на американската
компания за електронна търговия "Амазон",
която под натиска на Вашингтон отказа услугите си на "Уикилийкс".
От "Уикилийкс" днес обявиха, че нямат нищо общо с кибератаките срещу тези компании, предаде Ройтерс.
По думите на говорителя на организацията Кристин Храфеншон атаките са "отражение на общественото мнение относно действията на мишените" и "Уикилийкс" не поддържа никакви контакти с "Анонимъс".
"Уикилийкс" нито подкрепя, нито осъжда кибератаките", каза говорителят.
Един от адвокатите на Асандж - Дженифър Робинсън, съобщи за АФП, че той е преместен
в единична килия в затвора "Уондсуърт".
Ръководството на затвора взело това решение заради собствената му сигурност. Ние споделихме опасенията си за евентуални проблеми със сигурността, но не сме искали да бъде изолиран, заяви адвокатката.
Според в. "Гардиън", затворниците показали голям интерес към Асандж, което оправдало решението на затворническата управа да го премести вчера в карцера.
Той няма с какво да се занимава, няма възможност да се обажда по телефона, сам е, добави Робинсън. Според нея Асандж поискал лаптоп, за да подготви защитата си, защото има трудности да пише на ръка. Лаптопът ще има ограничен достъп до интернет, уточни друг адвокат на Асандж - Марк Стивънс.
Според адвокат Робинсън нейният клиент бил отчаян, че не може да отговори на обвиненията срещу него във връзка с хакерските атаки.
Той ми каза, че абсолютно не е замесен и че става дума за умишлен опит да се свърже "Уикилийкс" - една чисто медийна организация, с информационните пирати, какъвто "Уикилийкс" категорично не е, заяви тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!