В интервю за сайта "Биволъ" (Bivol.bg) създателят на "Уикилийкс" (WikiLeaks.org) Джулиан Асандж критикува манипулирането на документите, предоставени от сайта му, както в случая с грамата за българската организирана престъпност, силно редактирана от вестник "Гардиън", за да не бъдат обвинени в клевета (Вж. интервюто).
"Биволъ" е официален медиен партньор на "Уикилийкс" и започна да
публикува секретни американски дипломатически доклади от и за България. Ще се публикуват анализи и коментари към документите на български език.
Запитан какво мисли за подобно манипулиране, Асандж обещава след края на "Кейбългейт"
цитирането на всички документи да бъде проверено.
Той уверява, че "Уикилийкс" има строга политика по отношение на редактирането, според която на редакция подлежат само имена на хора, които може да бъдат преследвани или несправедливо обвинени и които не са в състояние да се защитят чрез финансова или политическа власт.
Всяка медия партньор на сайта се е съгласила с тези условия, казва Асандж. Те могат да публикуват документите в каквато форма желаят, "въпреки че ние, естествено, бихме желали те да не ги редактират например от страх да не бъдат обвинени в клевета", продължава австралиецът.
При сигнал за подобно нерегламентирано редактиране от "Уикилийкс" поправят грамите. "В края на "Кейбългейт" ще проверим всяка редакция, извършена от нашите медийни партньори, и ще ги държим отговорни за тях", обещава Асандж.
"Уикилийкс" влиза
в контакт с поне една медийна организация във всяка страна,
от която произхождат грамите, и да им предоставим грами, към които техният пазар би имал интерес, обяснява той.
В България такава медия е "Биволъ". От сайта са се свързали с "Уикилийкс" чрез общ познат и след внимателно проучване, хората на Асандж решили, че могат да му предоставят грами.
Асандж споделя и че силно подкрепя всички всяка организация или хора, които копират, но не изкривяват, работата на "Уикилийкс" (напр. Balkanleaks, Brusselsleaks...). "Уикилийкс" получава повече информация, отколкото може да обработи на този етап, затова с радост си сътрудничи с по-малки локални организации като гореспоменатите, обяснява той.
Запитан дали моделът на журналистика на масите, който "Уикилийкс" развива, ще подобри
нивата на прозрачност и свобода на словото в бившите комунистически страни,
Асандж казва: "Вярваме, че това ще стане". Все по-широка общност, извън журналистите, започва активно да работи по материалите, предоставени от "Уикилийкс" и ги използват по най-различни начини.
"Това допринася и за изчезване на проблема, който се наблюдава в някои случаи, включително в бивши комунистически републики, в които водещите медии са до такава степен цензурирани и контролирани, че историите от нашите публикации се извъртат по удобен за правителството начин, вместо да разкрият истината, която се съдържа в документите".
Запитан
дали в съвременния свят има "Империя на Злото",
Асандж споделя, че за него това са правителства, които налагат цензура, "а те всички го правят, създават техни си империи на злото, така те управляват народите си с лъжи и пропаганда".
Според него опитите за затягане на сигурността, за да не изтича информация, ще имат
по-скоро обратния ефект,
тъй като хората, които работят в правителствата и големите корпорации, ще стават свидетели на повече неща, които обществото трябва, но не може да узнае.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!