Какво пише в доклада на убития Борис Немцов за Украйна
Източник: ЕПА/БГНЕС
275

М осква е похарчила над 53 млрд. рубли (1,04 млрд. долара), за да подпомогне сепаратисткия бунт в Източна Украйна, където са били убити най-малко 220 руски войници. Това твърди доклад, подготвян от убития неотдавна руски опозиционер Борис Немцов, съобщи Ройтерс.

Според авторите на огласения днес документ от 64-страници, изготвен по събраната от Немцов информация и озаглавен

„Путин. Войната“,

той съдържа изчерпателни доказателства за руската военна намеса в Украйна, отбелязва АФП.

Докладът е последния проект на критика на Кремъл, който използва общодостъпна информация, публикувани в медиите разкази на очевидци, сведения от анонимни източници в Москва и интервюта с роднини и познати на убитите войници, обрисувайки картина, която противоречи на твърденията на Москва, че в Украйна не се бият редовни руски войници.

Руското министерство на отбраната отрича в боевете да участват войници от редовната армия и настоява, че руснаците, присъединили се към сепаратистите, са доброволци, припомня АП.

В доклада се казва, че

войниците са били принуждавани да напуснат официално армията и да заминат да се бият в Източна Украйна,

като се направят на доброволци.

Един от авторите – Иля Яшин, каза пред журналисти, че руските войски са прекосили масирано украинската граница за първи през август 2014 г. при успешно контранастъпление на бунтовниците в Иловайск и на южния фронт на Донецк.

През януари и февруари тази година са били изпратени нови войски,

за да бъде принуден украинският президент Петро Порошенко да седне на масата за преговори в Минск и след ожесточени сражения за стратегическия град Дебалцево, посочва опозиционерът.

Според данните в доклада, започнат от Немцов през 2015 г., след като роднини на убитите руски войници го помолили за помощ, най-малко 150 руски войници са били убити през август 2014 г. в боеве край Иловайск.

Близките на убитите получили по 3 млн. рубли компенсация при условие да не говорят публично.

Още близо 70 руски войници били убити в първите два месеца на тази година край Дебалцево. Техните роднини обаче не били обезщетени.

Русия е похарчила 53 млрд. рубли за 10 месеца да подкрепя руските „доброволци“ и местните сепаратисти и да осигури военно оборудване.

Според доклада

руснаците, които се бият срещу войските на Киев в Източна Украйна, получават до 90 хил. рубли (1774 долара) на месец.

„Всички решаващи военни успехи на сепаратистите са осъществени от части на руската армия“, каза Яшин, като призна, че всички данни в доклада са събрани от Русия, без да е направено разследване на място в Украйна. „Нито Путин, нито генералите имат куража да признаят военната агресия срещу Украйна. Позорни лъжи и лицемерие се представят като голяма политическа мъдрост“, добави той.

Кремъл отказа да коментира доклада на Немцов. „Още не съм се запознал с въпроса и не мога да кажа нищо“, заяви говорителят на руското президентство Дмитрий Песков, цитиран от руските агенции.

Коментари 275
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

275 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 28 минути

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Безпрецедентни рокади в Пентагона</p>

Тръмп уволни най-висшия американски военен и още петима генерали и адмирали

Свят Преди 34 минути

Тези решения на президента на САЩ поставят началото на период на сътресения в Министерството на отбраната

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 52 минути

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 2 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 8 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 8 часа

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 8 часа

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Свят Преди 8 часа

Бас бе подложена на критики за това, че в деня на пожарите е била в Африка

Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 9 часа

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Свят Преди 10 часа

Служител на Белия дом: Време е Зеленски да напусне сцената

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 10 часа

Човек е нападнат от неизвестно лице

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Свят Преди 11 часа

Сегашната администрация може да се затрудни да изравни по-високите проценти на депортиране

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

България Преди 11 часа

От министерството напомниха, че във връзка с продължаващите протести в Сърбия са възможни и спонтанни блокади

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

Постоянен арест за зам.-кмета на Видин

България Преди 11 часа

Той беше задържан на 19 февруари на летище „Васил Левски” - София

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

"Дали папата е извън опасност?" - лекуващ лекар на Франциск с актуална информация

Свят Преди 12 часа

Папа е способен да става от леглото си и да отива сам до креслото, за да работи, добави лекарят

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Технологии Преди 12 часа

Илон Мъск представи следващата версия на своя чатбот с изкуствен интелект. Но дали Grok 3 наистина е "най-интелигентният изкуствен интелект в света"? И какви цели преследва технологичният милиардер с xAI?