"На близките на загиналите ще бъдат изплатени по 1000 лв., на пострадалите, постъпили в болница по 500 лв". Това каза кметът на Хитрино Нуридин Исмаил преди заседанието на Обществения съвет. Това е петият ден от трагедията в шуменското село, когато влакова композиция с 26 цистерни дерайлира, газта от едната се взриви, уби 7 души, прати 29 в болница, срина къщи и изпепели улица.
По думите му от днес започва разглеждането на всички случаи според нуждата –
"Кой колко е болен, какво лечение предстои, колко е социално слаб, от какво и колко има нужда. Взехме решение от днес да започнем да храним цялото населението на Хитрино, доколкото успеем да ги открием къде са".
Вижте къде ще прекарат зимата хората, останали без дом в Хитрино
Кметът допълни, че жителите са разпилени в цялата област.
Междувременно Цветелин Колев, мениджър на фирма за ремонт и поддръжка на локомотиви, обясни, че
релсовият път през Хитрино не е ремонтиран девета година,
пред NOVA.
През лятото той прави клип на ж.п. релси, които подскачат под тежестта на влаковите композиции, минаващи през тях и го публикува във "Фейсбук".
Висока скорост и лоша инфраструктура - вероятната причина за взрива в Хитрино
„Клиповете направих през лятото. През есента се направи ремонт, но той не беше съществен. Тогава не алармирахме никого. Това е работа на превозвачите, които минават по тази линия. Линията е много натоварена и от Русе до Варна пътуването с влак отнема 4 часа. Това е състоянието на цялата девета линия, която не е ремонтирана от много години”, обясни Цветелин Колев, мениджър на фирма за ремонт и поддръжка на локомотиви.
"Ние работим с всички частни превозвачи и виждаме ежедневно какво се случва ежедневно - чупят се пантографи, амортисьори и това е заради едно сътресение на ходовата част. Локомотивите имат проблеми заради лошия път. Когато има несъответствие в ж.п. линията, се налага да се налагат ограничения на скоростта”, поясни Цветелин Колев.
По думите му обаче, частните превозвачи поддържат добре локомотивите и вагоните.
„Това е един участък от 9-а линия, която е от Русе до Каспичан, в която на места има липса на баластова призма. На Хитрино също има подобен проблем. В неофициални разговори превозвачите ми споделят, че инфраструктурата е в лошо състояние”, каза още Цветелин Колев.
От днес се очаква да започне и изтеглянето на вече източените аварирали цистерни.
"Цистерните, дори и след като са обезопасени и е източена газта им, продължават да бъдат опасни при извършване на товарно-разтоварна дейност. Тези дейности, по всички принципи на безопасността, трябва да се извършват в светлата част на денонощието", каза главният секретар на МВР Георги Костов.
Хронология на събитията в Хитрино в снимки
Той уточни, че съдържанието на газ се следи непрекъснато в района на инцидента, а преди хората да се върнат по домовете си, експерти ще направят измервания в приземните етажи на къщите.
NOVA се присъединява към националната дарителската кампания на Българския червен кръст за събиране на средства за Хитрино.
Желаещите да помогнат могат да го направят със SMS на телефон 1466. Стойността на един SMS е 1 лев.
Има и дарителска сметка, на която може да се превеждат средства за пострадалото село:
IBAN: BG64UNCR 76301078660913
BIC: UNCRBGSF
Титуляр: Български Червен кръст (за преводи от България); Bulgarian Red Cross (за преводи от чужбина)
ОТКРИТА СМЕТКА ЗА ДАРЕНИЯ НА ОБЩИНА ХИТРИНО
BG95DEMI92403100181704, DEMIBGSF
"ТЪРГОВСКА БАНКА Д" АД
Хитрино след взрива: Къщите сринати, сажди навсякъде (видео)
48 часа по-късно, хората разказват: Кълба огън и пламъци до небето
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!