Хипотезите за инцидента в Хитрино са три: високата скорост, проблем с подвижния състав или грешна подредба на самата композиция. Това заяви за "Събуди се" по NOVA депутатът от Реформаторския блок Настимир Ананиев, депутат от РБ, председател на транспортната комисия.
"Ако тя не е наредена по правилния начин, някоя от цистерните може да излезе от релсите", поясни той.
"За мен причината за инцидента в Хитрино е някаква техническа неизправност във влака", заяви бившият служебен министър на транспорта Кристиан Кръстев след инцидента с гръмналите цистерни, при който загинаха хора, а десетки бяха ранени.
Жертвите на тежкия инцидент са вече 7, а ранените са десетки
Вижте снимки от трагедията в нашата галерия
Как се чувстват жителите на Хитрино - вижте тук
"Доколкото знам техническата инфраструктура е в много добро състояние. Очевидец е казал, че е видял искри от влака, което значи, че грешката е в подвижния състав, а не в инфраструктурата", изтъкна Кръстев.
Има и още една версия, която обаче е малко вероятна, а именно - човешка грешка.
Според председателят на Синдиката на железничарите Петър Бунев отговорността за вагоните е изцяло на "Булмаркет", съобщава NOVA.
"Причината, освен във вагоните, може да бъде и в линиите. Много малка е вероятността това да е човешка грешка", изтъкна той.
Впоследствие по непотвърдена информация на NOVA стрелочникът на гарата в Хитрино заявил през разследващите инцидента с взривилата се цистерна с газ, че при навлизането в гарата композицията се движела с висока скорост – около 110 км/ч.
„Информацията за скоростта беше извадена от архиваторите на двата локомотива. Тя ще бъде обработена, ще бъде направена съответната разшифровка, иззети са от следствието”, съобщи по-късно Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността в НКЖИ.
Мъжът е един от сериозно пострадалите при експлозията. Настанен е за лечение във Военноморската болница във Варна.
Окръжната прокуратура - Шумен вече започнала разследване на престъпление по транспорта след инцидента в Хитрино, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Варна.
Незабавно след получаването на сигнала в прокуратурата, по разпореждане на главния прокурор към мястото на инцидента са изпратени окръжният прокурор и двама негови заместници, както и петима следователи от следствения отдел на ОП – Шумен.
По разпореждане на главния прокурор дежурни екипи от Национална следствена служба също пътуват към с. Хитрино.
В екипите от НСлС участват следователи, ръководени от заместник-директор на НСлС, съдебни медици, криминалисти и експерти.
На място с участие на служители на МВР и специалисти по противопожарна безопасност започват и първоначалните действия по разследване – оглед на местопроизшествие и разпити на свидетели.
След допускането на разследващите екипи до влаковата композиция ще бъдат иззети измервателните уреди от локомотива.
Установено е, че железопътният транспорт е бил осъществен от частно дружество „Булмаркет“, чийто управител е на мястото на инцидента и ще бъде разпитан.
Създадена е организация за изземване на документацията от това дружество от седалището му в гр. Русе, както и от мястото на композирането на влаковата композиция на гара Бургас.
Разследването продължава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!