И спанската полиция има заподозрян за кървавия атентат в Барселона, при който загинаха 13 души, а над 120 бяха ранени, съобщи испанският всекидневник „Ел Мундо“ (El Mundo). Името му е

Муса Укабир, на 17 години.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МЯСТОТО НА ТРАГЕДИЯТА

Той е брат на задържания часове по-рано Дрис Укабир, който сам се явил в полицията и съобщил, че документите му са откраднати. Именно с неговите документи е бил нает белият микробус, който уби хората на популярната сред туристите улица „Ла Рамбла“.

Появи се информация, че 17-годишният обаче може да е сред петимата застреляни терористи от другата атака - в малкото крайбрежно градче Камбрилс, станало часове след Барселона. 

Втора атака в Испания, има ранени

Барселона не е случайна цел, какво ще последва

След нападението на популярната туристическа улица шофьорът на микробуса е изоставил превозното средство и е избягал пеша, а издирването му продължава. Няма официално потвърждение, че Муса Укабир е шофьорът. "Ислямска държава" вече пое отговорността. 

Муса Укабир е публикувал в социалните мрежи призиви като: „Смърт на неверниците“, но от „Фейсбук“ са изтрили профила му.

Междувременно каталонските следователи, разследващи атентата съобщиха, че организаторите на атаките в Барселона и Камбрилс, при които пострадаха над 130 души, са

планирали още едно нападение,

което е предвиждало взривяването на газови бутилки.

По техни данни терористичната клетка, за която се предполага, че стои зад кървавите нападения, се състои от 12 бойци. Испанската полиция смята, че терористичният акт в Каталуния е планиран дълго време от град Алканаре, където в четвъртък вечерта имаше взрив. 

Петима от терористите бяха ликвидирани при опит да извършат терористичен акт в Камбрилс, четирима станаха задържаните, още трима се намират на свобода. Именно сред тези петима може да е и Укабир.

Трима от задържаните тях са мароканци, а четвъртият е родом от испанския анклав Мелиля, който се намира в Мароко. Всички те са на възраст между 20 и 30 години. 

А

жертвите на терора в Испания вече са 14,

след като жена, ранена при нападението в Камбрилс е починала от нараняванията си. Тя е първата жертва на атаката в крайбрежния каталунски град. Тогава пострадаха седем души, включително полицай. Терористите са искали да се врежат в пешеходци, а когато превозното им средство се обърнало, четирима били застреляни, пети починал по-късно. Те носели и фалшиви експлозиви. 

17 от пострадалите при двете атаки са в критично състояние, а 30 са сериозно пострадали.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ КАМБРИЛС СЛЕД АТАКАТА

Семейството на 7-годишно момче пък публикува зов за помощ в социалната мрежа „Фейсбук“, тъй като детето е в неизвестност след нападението, пише британският вестник „Телеграф“ (The Telegraph).

Джулиън Кадман бил с майка си по време на нападението.

Джумари „Джом“ Кадман, майката на Джулиън, е в болница в сериозно, но стабилно състояние.

Неговият братовчед Джордж Кадман пише във „Фейсбук“: „Братовчед ми Джулиън Алесандро Кадман е в неизвестност. Моля, харесвайте и споделяйте този пост. Ние открихме Джом (неговата майка, братовчедка ми), тя е в сериозно, но стабилно състояние в болница. Джулиън е на 7 години и излязъл с майка си Джом, когато били разделени от терористичния акт. Моля споделете поста, особено, ако имате приятели или роднини в Барселона“.

Испанските власти пък потвърдиха, че сред загиналите има и тригодишно дете. То е било откарано в болница Сан Пау, но не е могло да бъде спасено и починало от нараняванията си. Неговата националност не се съобщава.

Петгодишно ирландче и баща му са сред пострадалите,

съобщи Асошиейтед прес, цитирайки ирландският външен министър Саймън Ковини. Раните им не са животозастрашаващи. Детето е със счупен крак. Заедно с още двама души от семейството ирландците празнували рождения ден на детето.

А около обяд днес беше съобщено и името една от жертвите. Това е 60-годишният Франсиско Лопес Родригес от Гренада. Съпругата му е тежко ранена, а племенницата и най-малкият му син също са сред загиналите, информира Би Би Си (BBC), позовавайки се на информация в испанския в. „Ел Паис“ (El Pais).

Испанският парламент, който е във ваканция, ще се събере на извънредно заседание заради терористичния акт в Барселона, съобщават местни медии. А в 12 ч. местно време на централния площад на Барселона Пласа де Каталуния беше

обявена минута мълчание в памет на жертвите.

Там бяха испанският крал Фелипе Шести, министър-председателят Мариано Рахой, управителят на Каталуния Карлес Пучдемон и кметът на Барселона Ада Колау.

Звездите на футболен клуб "Барселона" също отдадоха почит. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почина "латиноамериканската Мерилин Монро"

Почина "латиноамериканската Мерилин Монро"

Свят Преди 1 минута

Причината за смъртта все още не е установена и предстои аутопсия

Карлос Насар е номиниран за "Най-добър тежкоатлет в Европа" за 2024 г.

Карлос Насар е номиниран за "Най-добър тежкоатлет в Европа" за 2024 г.

Любопитно Преди 6 минути

Ако спечели наградата, то той ще сложи край на хегемонията на Лаша Талахадзе

Асен Василев: Ако не бъдат приети всички закони за ПВУ, ще инициираме вот на недоверие

Асен Василев: Ако не бъдат приети всички закони за ПВУ, ще инициираме вот на недоверие

България Преди 31 минути

По-рано Атанас Атанасов от ПП-ДБ обяви, че коалицията няма да подкрепи вота на недоверие, внесен от „Възраждане”

Пеевски: Вотът на недоверие на "Възраждане" няма да мине

Пеевски: Вотът на недоверие на "Възраждане" няма да мине

България Преди 36 минути

Това е загуба на време, заяви лидерът на "ДПС-Ново начало"

Борисов: Целта на "Възраждане" с вота на недоверие е да спрат процеса за Еврозоната

Борисов: Целта на "Възраждане" с вота на недоверие е да спрат процеса за Еврозоната

България Преди 46 минути

Това заяви лидерът на ГЕРБ пред журналисти в парламента

Военновъздушните сили на България имат нов командир

Военновъздушните сили на България имат нов командир

България Преди 58 минути

Бригаден генерал Николай Русев беше удостоен от държавния глава Румен Радев, с висше офицерско звание "генерал-майор"

.

Romanonet: Първата социална мрежа за ромската общност стартира в България

България Преди 1 час

Платформата комбинира социална мрежа, електронна търговия и културна платформа, обединявайки ромската общност

Принц Хари и принц Сейсо в Лесото

Замесиха принц Хари в спор за „расистки и сексистки тормоз“

Любопитно Преди 1 час

Херцогът на Съсекс напусна благотворителната организация Sentebale, която съосновава с принц Сейсо от Лесото през 2006 г. в полза на африканските сираци

Планът на фон дер Лайен под заплаха: Как Южна Европа блокира отбраната

Планът на фон дер Лайен под заплаха: Как Южна Европа блокира отбраната

Свят Преди 1 час

Съпротивата e водена от Франция, Италия и Испани

Снимката е архивна

Френското правителство подготви наръчник за оцеляване

Свят Преди 1 час

Французите са приканени да подготвят "комплект за оцеляване"

<p>Смъртоносни пожари взеха 18 жертви в Южна Корея</p>

Смъртоносни пожари взеха 18 жертви в Южна Корея

Свят Преди 1 час

Повече от 23 000 души бяха евакуирани и няколко културни обекта са засегнати, включително 1300-годишен будистки храм, който беше разрушен

Възрастната жена, която щеше да остане без дом заради измама: Спя спокойно, защото държавата се намеси

Възрастната жена, която щеше да остане без дом заради измама: Спя спокойно, защото държавата се намеси

България Преди 1 час

Адвокатите ѝ споделят, че има доказателства за фалшификация на документи, а на задържания е повдигнато обвинение

Американски съд спира опита за закриване на Радио Свободна Европа

Американски съд спира опита за закриване на Радио Свободна Европа

Свят Преди 1 час

Бюджетът на USAGM за 2025 г. възлиза на 950 милиона долара, а РСЕ се очаква да получи 153 милиона от тях

В София пристига делегация на най-големия оръжеен концерн в Европа "Райнметал"

В София пристига делегация на най-големия оръжеен концерн в Европа "Райнметал"

България Преди 1 час

Компанията има за цел да постигне неутралност по отношение на емисиите на въглероден диоксид до 2035 г.

Медици от психиатричната помощ на протест

Медици от психиатричната помощ на протест

България Преди 1 час

В момента в отделенията е пълно с младежи с тежки шизофренноподобни психози

Тръмп и президентът на ОАЕ обсъдиха спирането на огъня в Газа

Тръмп и президентът на ОАЕ обсъдиха спирането на огъня в Газа

Свят Преди 2 часа

Израелските въоръжени сили подновиха сраженията в Газа на 18 март