Икономика на тероризма
Източник: БГНЕС

С лед атентатите в Париж и сега след Брюксел хората съвсем не разбират по какъв начин правителствата могат да се борят с тероризма. Същото важи и за „специалистите“. Не е ясно как да се противодейства на подобни деяния в бъдеще.

На този фон прокуратурата и ДАНС получиха политическо поръчение да подготвят до две седмици закон за това противодействие. От тази работа не очаквам да излезе нещо полезно, коментира икономистът Красен Станчев.

Досега тези „органи“, народните представители и „специалистите“- коментатори показват неразбиране на това кои са терористите, какво ги движи и каква е икономиката на престъпността и тероризма.

Това не е по тяхна вина. Няма кой да ги научи на съвременен анализ на данни и добра икономика. Работата и бюджетите на службите засега служат на банални политически цели и кадрите са подбрани да обслужват именно тези цели. Самите кадровици на съдебната система са от школата в Симеоново, където образованието по икономика не е най-доброто в страната.

Мисленето на избирателите по въпросите на тероризма е митологично и фолклорно. Това на политиците - също, с незначителни изключения.

Микроикономика на престъплението и терора.

Изглежда невероятно, но престъпниците и терористите са рационални индивиди. От тях следва да се очаква, че ще преценяват шансовете си за успех като нормални хора.

Изненадата на нищо неподозиращите индивиди е част от пресмятането на успеха.

Общото между фирменото управление на банда престъпници и банда терористи е, че то не е формално и публично, няма годишни финансови отчети и записите са закодирани и скрити. Менажирането на тези начинания изисква време и се опира на лични отношения и санкции за неизпълнение на задачите.

Употребата на думата „война“ спрямо терористите замъглява смисъла на контра-терористичните усилия. Освен в смисъла на „партизанска война“, но това е определение за методите на терористите, не на борбата с тях.

Проблемът с терористите е не, че са много, а че са малко, много малко на брой. По-малко от партизаните и професионалните престъпници. Защото терористите рискуват повече и съзнателно се обричат на смърт. Страхът от начинанията им у самите терористи е по-силен.

Непосредствените разходи за осъществяване на нападението са пренебрежимо ниски.

Терористичната атака на Лондонската транспортна система от 7 юли 2005 г. струва не повече от 1 000 паунда – за взривно вещество, мобилни телефони за координация на действията и нищожни транспортни разходи. Куфарът с експлозив за влакова терористична атака по времето на световното първенство по футбол в Германия, разкрит малко преди да бъде взривен, е остойностен на 500 щатски долара. Дистанционно управляема бомба струва, в Афганистан например, 400 долара, по-евтино от смартфон като iPhone 5. Цената на кола-бомба е между 12 и 20 хил. щатски долара, в зависимост от колата. Коланът с бомби на един самоубиец е не повече от 1 200 долара. Тези стойности се потвърждават и от анализите на атентата в Мадридското метро на 11 март 2004 г., при който загинаха 191 човека и 1 500 бяха ранени.

Вижте още за терора в Европа:

Колко струват атентатите в Париж

"Ислямска държава" обеща мир на Запада, ако спре бомбардировките

Евакуация, изстрели и взривове. Издирват мъртъв атентатор

"Ислямска държава" подготвила 600 живи бомби за Европа

Инвестициите в подготовка на нападението също не са впечатляващи.

Оценката на инвестициите в Лондонската терористична група е 10 хил. паунда. Една от версиите за финансирането е, че това е станало от семейните спестявания на единия от самоубийците - помощник-учител по професия, от заможно семейство. Най-скъпата част от подготовката на нападенията от 11 септември 2001 г. са курсовете за пилотиране на самолети и командировъчните на терористите.

Тези начинания могат да бъдат подпомогнати и от дребни дарения. Терористите са най-често млади мъже – самоубийци, от които в нормалния живот се очаква да изкарват прехраната на близки и роднини. Застраховката на техния живот е неформална. Тя е част от инвестицията. Бенефициенти са близките и роднините. Когато такава застраховка се задейства, което съвсем не е задължително, близките получават от 2 до 4 хил. щатски долара.

Изводът е, че финансирането на тероризма, както и инвестициите в подготовката на традиционните престъпления, не могат да бъде проследени чрез наблюдение на банкови преводи и през компаниите за парични преводи. Сумите са под прага на наблюдението.

Политическа икономия.

Актовете на тероризъм разрушават нормалния жизнен цикъл на обществата. Но е важно да се сметне доколко.

Може да изглежда аморално, но животозастрахователните дружества знаят как да изчислят „цената“ на загубения човешки живот и имат точна оценка на риска. Въпреки бомбастичните сметки, загуби на застрахователни дружества и авиокомпании, икономиката на САЩ остана незасегната от атентатите на 11 септември. Друг въпрос е цената на войните в Ирак и Афганистан.

Същото може да се каже и за живота на Париж и икономиката на Франция след 13-ти ноември м.г., макар за месец след събитията загубите на туризма и увеселителната индустрия да са очевидни и вече точно пресметнати. Загубите от атентата в Мадрид са 212 млн. щатски долара, а БВП на страната за 2004 г. е 1 трлн. долара.

Терористът е противоречива душа: хем е убеден, че цивилизованото общество не разбира никой друг език, освен този на терора и бомбите, хем успехът му зависи от скрупулите на това общество.

Политическите системи без скрупули, в които убиват заподозрени, би трябвало по-рядко да са обект на нападение.

Но в действителност не е така.

От 2001 до 2015 г. в света от деянията на терористи са загубили живота си 108 294 човека. От тях само 402 са жертвите в Западна Европа.

Между другото българският атентат в църквата „Св. Неделя” държи световен рекорд по жертви в мирно време в Европа чак до 1972 г. (когато съвкупните жертви на „Ира-извънредни” надминават броя на убитите през април 1925 г. в София).

За същия период от неислямските страни с най-много жертви са САЩ (3 047 убити) и Русия – 2 606 души. За последните години 80% от смъртта, причинена от тероризъм, е в ислямски страни. А в списъка на десетте страни с най-много жертви на тероризма от 2004 г. до 2014 г. единствената европейска страна е Украйна – с 2% от жертвите (макар да е очевидно, че т. нар. тероризъм там е война).

Един от начините цивилизованите общества да не губят съзнание при вида на терористични начинания е да отчетат и някои общоикономически феномени. Ако не от всички, то поне от онези, които ще съставят закона и ще се „борят“ с тероризма.

Например очевидно е, че ако сравним броя на всички жертви на тероризъм извън военните конфликти във всички региони на света с населението, ще видим, че става дума за една жертва на 12,5 млн. души за периода от 1975 до 2003 г. Само за шест години Интифадата в Палестина има една жертва на всеки 72 хил. души и честотата на смъртните случаи от автомобилни катастрофи в САЩ само за 2008 г. е 1 на 82 хиляди.

От казаното е видно, че основен обект на тероризма не са страните от ЕС - най-много са жертвите в ислямските страни, особено в Ирак, Афганистан, Пакистан и (напоследък) Сирия. Извън тези страни, т.е. в Европа и Северна Америка, рискът от тероризъм е управляем като всеки друг риск - чрез застраховане и поради посочената специфика на тероризма - с подобряване на работата на съответните служби, но без компромис със „скрупулите“.

Ясно е, че хората бягат в Европа от тероризма и войната, защото харесват тукашното обществено устройство и „скрупули”. Първостепенен проблем на Европа не е броят на бежанците, а простото обстоятелство, че системите на държавата на благоденствието не издържат.

Профилиране на терориста.

Подобряването на работата на службите не е следствие на законодателство, а на правилното познаване на „врага”. Ако увеличите например наказанията, което у нас вече стана с неотдавнашните промени в Наказателния кодекс, с нищо не може да демотивирате човек, който е решил да се самоубие.

Следователно трябва да изучите човека и неговата група. Зад него сега стои и „Ислямска държава”. Тя има приходи около 2 млрд. щатски долара. Това вероятно донякъде облекчава финансирането на тероризма. Но, както стана дума, то никога не е било съществен проблем. И второ, самата тази „държава” води война и трябва да се издържа.

На това отгоре през 2015 г. 89% от населението на арабските страни не одобрява Ислямска държава при безрезервно одобрение от 3%.

Освен че са малко на брой и в трудното положение на самоубийци, терористите имат и други важни характеристики.

Самоубийството е сложен акт, хората се страхуват от него и нерядко са склонни да предават групата.

Не е задължително те да са имигранти от арабски страни. Преди осем месеца в Белгия бе разкрита 23-членна терористична група от бивши граждани на Руската Федерация. Сред заподозрените в онзиденшните атаки също имаше граждани на Русия и Белорусия.

Много изследвания показват, че терористите в Израел, САЩ, Великобритания и другаде не са отчаяни, бедни и необразовани младоци, които няма какво да губят. Това са обяснения на български „специалисти“, които нямат друга схема за обяснение на света освен марксизма.

Разкопаването на големи бази данни за терористите, вече натрупани в Северна Америка и Западна Европа, показва съвсем друг портрет на терориста - той е млад, интересуващ се от политика, готов на други престъпни деяния, от привилегировано или поне донякъде заможно семейство.

Религията не е основна мотивация, макар тя да има роля при рекрутирането на терориста. Другото е смесица от мотиви – политически убеждения, мъст, омраза, унижение и алтруизъм. Някои райони, дори малки градове в Либия, Пакистан и Афганистан, доставят терористи „на едро“ – поради битуващи на местно ниво отчаяние, гордост, гняв, чувство на безсилие, местна традиция за съпротива и религиозен план.

Казвайки всичко това, ми се струва, че службите в България трябва да образоват, а не да пишат поредния закон, коментира Красен Станчев в сайта на Института за пазарна икономика.

Ето как изглеждаше Брюксел след атаките във вторник.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-младият участник в историята на Hell’s Kitchen отпадна от надпреварата

Най-младият участник в историята на Hell’s Kitchen отпадна от надпреварата

Любопитно Преди 19 минути

Златка от Златните и Ивайло от Червените заслужиха имунитет

Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Нетаняху: Израелската армия прави дисекция на Газа

Свят Преди 1 час

Нетаняху: Докато те не върнат нашите заложници, натискът ще се засилва

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

Протести срещу педофилията и насилието над деца в София и други градове

България Преди 2 часа

Повод за гражданското недоволство са зачестилите случаи на детско насилие

Ново начало за трима кметове на Доган

Ново начало за трима кметове на Доган

България Преди 3 часа

Това доведе до остра реакция от страна на ДПС-Доган

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

Министърът предлага нов предмет в училище - „Добродетели и религии“

България Преди 3 часа

Вълчев: Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

Общо 36 деца с хранително натравяне в „Боровец“

България Преди 3 часа

Проверки са направени от служители на РЗИ и Областната дирекция по безопасност на храните

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

Шофьорът, предизвикал катастрофа, в която загина малко момиче, остава в ареста

България Преди 4 часа

Той е санкциониран многократно за управление на моторно превозно средство с превишена скорост

Полицията издирва 41-годишен мъж

Полицията издирва 41-годишен мъж

България Преди 5 часа

Той е в неизвестност от 2 ноември 2024 г.

Сидни се събуди под ударите на разярения океан – огромни вълни, съчетани с прилива, връхлетяха австралийския бряг, предизвиквайки хаос и разрушения

Наводнения, разрушения и евакуации - огромни вълни удариха крайбрежието на Сидни

Свят Преди 6 часа

„Беше просто опустошително“, казва генералният мениджър на басейн, пострадал от стихията

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Европол разби педофилска мрежа с милиони потребители

Свят Преди 6 часа

Според Европол това е една от най-големите педофилски мрежи в света

Снимката е илюстративна

Правнучката на Махатма Ганди почина на 92 години

Свят Преди 6 часа

През целия си живот Ниламбен Парих следваше принципите на Ганди

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

Кирил Петков: Няма да подкрепим вот на недоверие преди дата за еврозоната

България Преди 6 часа

Кирил Петков: Нашата позиция е ясна – ние сме за Европа и сме против корупцията

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Човекът, който прекара два месеца под земята и промени разбирането ни за времето

Любопитно Преди 6 часа

Цялата история може да прочетете в следващите редове

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Блясък и класа: Виктория Бекъм впечатли на юбилея на Дейвид

Любопитно Преди 7 часа

Звездното парти беше първото от поредицата празненства за рождения ден на Бекъм, който е на 2 май

<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 7 часа

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

България Преди 7 часа

Председателят на синдиката Красимир Митов нарече срещата "най-конструктивната от месеци насам"