Е ксплозия в английския град Манчестър доведе до смъртта на 22 души и раняването на още 59. Най-малката жертва е момиченце на 8 години. 

Взривът е настъпил непосредствено след края на концерт на американската певица Ариана Гранде в залата "Манчестър Арена" (с капацитет 20 000 места) малко след 22:30 местно време (0:30 българско).

ВИЖТЕ КАК ИЗГЛЕЖДАШЕ МАНЧЕСТЪР В НОЩТА СЛЕД ЕКСПЛОЗИЯТА (СНИМКИ)

Британската полиция потвърди, че

бомбата е детонирана от атентатор-самоубиец в предверието на залата, когато посетителите са излизали.  

Чак в следобедните часове дойде и съобщение от "Ислямска държава",

че терористичната групировка стои зад атентата. ИД заплаши с още нападения. 

Атентаторът е целял да предизвика „максимум жертви“ и „хладнокръвно е изчислил“ как да реализира замисъла, целейки се в деца, посочи и премиерът Тереза Мей. По думите й полицията го е идентифицирала. Той е 22-годишният Салман Абеди и е дете на либийски бежанци.  

Самоличността на пострадалите още не е ясна. Знае се само, че най-малката жертва е дете от началните класове - момиченце на 8 годинки. Съобщава се и за загинал тийнейджър. 

Какво предприеха българските власти след нападението

Интернет след терора: Защо децата

Ариана Гранде на крачка от смъртта в Манчестър, как реагираха звездите

Борисов към Мей: Мислите ни са с вас

Експерт: Европа е бременна с тероризъм

Евакуация и арести в Манчестър

Повечето от публиката на концерта е била съставена от деца,

тийнейджъри и придружаващи ги родители.

В социалната мрежа "Туитър" много хора се опитват да открият информация за свои деца и близки, изчезнали след концерта. Други почитат свои приятели, за които са разбрали, че са сред загиналите.  

Британският премиер Тереза Мей заяви, че инцидентът се разглежда от властите като "ужасяваща терористична атака."

"Работим по установяването на всички детайли", заяви още Мей и допълни, че мислите й са с пострадалите.

Това е

най-кървавият подобен акт във Великобритания

след взривовете в лондонското метро през 2005г., когато загинаха над 50 души. 

До този момент няма информация за българи, които са пострадали при инцидента, заяви за NOVA посланикът ни в Лондон Константин Димитров. По-късно същото бе съобщено официално и от външно министерство.

"Докато чаках, бомбата се взриви и ме хвърли на над 9 метра от едните врати до другите. Когато станах, видях тела по пода. Първата ми мисъл беше да вляза в залата и да намеря семейството си", разказа Анди Холи, който отишъл да прибере съпругата и дъщеря си от концерта.

"Определено беше взрив и беше мощен. Избухна до касата за билети на входа на залата", допълни очевидеца, който в крайна сметка намерил семейството си невредимо.

"Цялата сграда се разтресе. Телата бяха навсякъде", заяви Ема Джонсън, която също взимала децата си от концерта.

Полицейското присъствие в града е голямо. Огромен район около самата зала е напълно отцепен. 

Залата "Манчестър Арена" е втората най-голяма в Европа има капацитет от над 20 000 души. Фоайето има връзка с метростанция "Виктория" - основна транспортна точка в северния център на града.

Изпълнителката Ариана Грандe е на 23 години и стана популярна от телевизионните продукции на "Дисни". Впоследствие много от песните й станаха международни хитове.

Певицата не е пострадала след взрива, но е е получила тежък пристъп на истерия, а по-нататъшните дати от турнето вероятно ще бъдат отменени, съобщи сайта TMZ.

Към момента нито една екстремистка организация не е поела отговорност за атентата. 

Привърженици на "Ислямска държава" обаче ликуват в социалната мрежа "Туитър",

съобщи Ройтерс. Те си разменят приветствия и призовават още такива атентати да се извършват в САЩ и Европа. 

Експлозията в Манчестър втори случай на терористично нападение във Великобритания през тази година. През март мъж прегази четирима души в Лондон, след което уби полицай. Вчерашният атентат идва в момент, в който нивото на терористична опасност на Острова е изключително високо заради нападението в столицата. 

Настоящата вълна от атаки в Европа започна с атентата в Париж през ноември 2015г., когато загинаха 130 души. Основният удар във френската столица отново беше по време на концерт на американски изпълнители - рок-групата "Eagles of Death Metal". Тогава в залата "Батаклан" бяха убити 90 човека. Отговорност за нападението тогава пое групировката "Ислямска държава". 

Американската телевизия ABC разпространи видео, в което се вижда непосредствената реакция на хората в самата зала в момента на взрива:

Атентатът в Манчестър вероятно ще доведе до прекъсване на политическата кампания преди предсрочните парламентарни избори на Острова на 8 юни. Премиерът Тереза Мей свиква извънредно съвещание с органите на реда тази сутрин. Лидерът на лейбъристката опозиция Джереми Корбин също изказа съболезнованията си към близките на жертвите.

Почти всички политически сили във Великобритания отмениха събитията от кампаниите си. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 1 час

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 3 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 6 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 6 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 7 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 7 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 7 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 8 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 9 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 9 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 9 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 9 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 9 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

България Преди 10 часа

Започва и специализирана полицейска операция за съмнителни книжки

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 10 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"