В исши американски военни обявиха, че превземането на Афганистан от талибаните може да се проследи до сделката между движението „Талибан” и администрацията на предходния президент Доналд Тръмп.
Така нареченото споразумение от Доха беше подписано през февруари 2020 г. и определи дата за изтегляне на войските на САЩ от Афганистан.
Генерал Франк Маккензи посочи пред Конгреса, че сделката е имала „наистина пагубен ефект” върху афганистанското правителство и военни.
"Умоляваме света: помогнете ни! Умираме"
В допълнение към определянето на дата за изтегляне, споразумението от Доха включва задължения на талибаните да предприемат стъпки, за да предотвратят групи като Ал Кайда да застрашават сигурността на САЩ и техните съюзници.
То на практика показа, че Вашингтон очаква талибаните да вземат властта в Афганистан.
След избирането си американският президент Джо Байдън продължи плана за изтегляне, но с крайна дата 31 август, вместо май.
Според Генерал Макензи споразумението от Доха е имало силно психологическо въздействие върху афганистанското правителство, тъй като е определило дата, след която управляващите ще изгубят цялата подкрепа от САЩ.
Междувременно талибаните започнали да настъпват все по-уверено срещу деморализираните афганистански военни, като и двете страни знаели момента, в който американските самолети ще спрат да нанасят въздушни удари в Афганистан.
Генерал Мили смята, че превземането на страната от талибаните ще затрудни защитата на САЩ от терористични атаки, тъй като движението „Талибан” по думите му е терористична организация, която все още не е прекъснала връзките си с Ал Кайда.
Очевидец: Талибаните провесиха мъртво тяло на главния площад
Пред Би Би Си, говорителят на талибаните Забихула Муджахид заяви, че те „са дали гаранции на света, че няма да има заплаха за никоя страна, включително САЩ от афганистанска земя”.
„Ние се ангажираме със споразумението, което беше подписано в Доха между Ислямския емирство Афганистан и САЩ. Ние също така искаме американците и техните съюзници също да се ангажират със споразумението. Вместо да правим отрицателни коментари, би било по -добре за тях да избират пътя на дипломацията и сътрудничеството “, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!