Т алибаните издирват активно свои опоненти, предупреждава поверителен доклад на ООН, цитиран от френския в. "Либерасион". На прицела им са бившите членове на афганистанската армия и полиция, както и лица, работили за САЩ или НАТО.
Обещанието на талибаните да не си отмъщават на противниците си не издържа дълго, отбелязва френското издание.
Ислямистите вече са съставили списъци с хора, които искат да задържат. Заемалите отговорни постове в афганистанската армия, полиция и разузнаване са изложени на най-голям риск. Заплашват ги потенциални изтезания и екзекуции, а талибаните заплашват и наказват според шериата семействата на тези, които отказват да се предадат.
Начинът, по който Джо Байдън се изтегли от Афганистан, може да понижи британско-американските отношения до най-ниското им равнище от 25 години насам, пише британският в. "Телеграф". Дипломати, министри и депутати изразяват нарастваща загриженост за бъдещето на "специалните отношения" между двете страни.
Религия, пари, произход: Какво се знае за талибаните
Британският в. "Гардиън" цитира мнението на войници от най-големия гарнизон на британската армия Катърик, които определят случващото се в Афганистан като позорно. Настроението сред военнослужещите и ветераните е на отчаяние и разочарование.
"Това е позорно. Политическата реакция беше позорна. Усещането е, че сме ги изоставили на произвола на съдбата",
заявява Антъни Къркби, служил 16 години в британската армия, който е бил в Афганистан между 2009 и 2010 година. "Трябваше да бъдем по-търпеливи и да изчакаме, за да дадем преимущество на афганистанската армия. Изтеглихме се, преди те да са достатъчно опитни, за да контролират ситуацията".
Ветеранът не изпитва съмнения, че талибаните ще екзекутират афганистанците, с които е служил. До една година в централноазиатската страна ще има гражданска война, прогнозира той.
Кризата в Афганистан показва променящото се място на САЩ в света, пише в. "Вашингтон пост".
Изданието припомня вчерашното изявление на ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел пред евродепутатите: "Нека бъда откровен. Това е катастрофа".
За тези жени връщането на талибаните е "краят на света"
Изказването на Борел отразява смайването на мнозина политици в Европа от внезапното превземане на Афганистан от талибаните и от военното изтегляне на САЩ преди това.
Много от натовските съюзници на САЩ бяха инвестирали значително количество ресурси и хора във водената от Америка война и проект за изграждане на афганистанска държава. Сега европейските наблюдатели са шокирани, виждайки как плодовете на усилията им изчезват само за няколко кошмарни дни. От другата страна на океана, Белият дом защитава взетите решения, като не показва съжаление за ролята си в хаотичните сцени, които се разиграват в Кабул.
Американското издание цитира изказване на Норберт Рьотген, председател на комисията по външни работи в германския парламент пред "Политико".
"Бързото изтегляне беше сериозна и мащабна грешка в изчисленията на настоящата администрация" на САЩ,
подчертава водещият германски политик. "Това нанася фундаментални щети на политическото и морално доверие към Запада", добавя той.
Tалибаните: Афганистан няма да бъде демокрация
Британският му колега, консерваторът Том Тугендхат, определя разпадането на афганистанското правителство и идването на талибаните на власт като епохално събитие, "най-голямата външнополитическа криза след Суец".
През 1956 г. Суецката криза бележи, според историци, окончателния упадък на Британската империя. "Трябва да помислим отново как се отнасяме към приятелите, кой е от значение и как защитаваме интересите си", добавя той.
Това може да включва и преоценка на ролята на Съединените щати,
отбелязва в. "Вашингтон пост", като цитира друг депутат от британската Консервативна партия - Тобиас Елууд, председател на Комитета по отбрана в Камарата на общините, който поставя под въпрос многократните твърдения на президента Байдън, че неговата администрация връща Америка "обратно на световната сцена" след национализма през управлението на Тръмп.
"Как можете да кажете, че Америка се завръща, когато сме победени от бунтовници, въоръжени с нищо повече от РПГ-та, противопехотни мини и АК-47?" пита Елууд.
"Освен последиците на място - масовите репресии, жестоките репресии срещу жени и момичета и огромните бежански потоци - стратегическият и морален провал на Америка в Афганистан ще засили въпросите за надеждността на САЩ", предупреждава Ричард Хаас, председател на Съвета по външни отношения.
Но за Байдън, изглежда, въпросът за "надеждността" на САЩ в Афганистан не е основният приоритет. Вместо това президентът подчертава, че не може да се обръща еднакво внимание на всички заплахи и Вашингтон трябва да се фокусира "там, където опасността е най-голяма", отбелязва в. "Вашингтон пост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!