М ед, литий, редкоземни елементи - недрата на Афганистан са богати на полезни изкопаеми, които се смятат за жизненоважни за енергийния и климатичен преход, твърдят експерти, цитирани от Франс прес, предаде БТА.
Сега този недостатъчно използван ресурс е в ръцете на талибаните.
В Афганистан има находища на боксит, мед, желязо, литий и редкоземни метали, се посочва в последния доклад за минералните ресурси в Афганистан, публикуван през януари 2021 година от института за геоложки проучвания на САЩ.
Докато светът се опитва да се освободи от изкопаеми горива
като петрола и газа, тези метали все по-често се използват за транспортиране и съхранение на електрическа енергия. Медта, която е от съществено значение за производството на електрически проводници, счупи историческия си рекорд на световните пазари тази година, достигайки цена от над 10 000 долара за тон.
Литият е ключов ресурс за енергийния преход и се използва за съхранение на електрическа енергия в батерии,
соларни или вятърни ферми. През 2020 година той бе включен в официалния списък от 30 суровини, които се смятат за ключови за енергийната независимост от ЕС наред с кобалта, графита, силиция и тантала. Международната агенция за енергията (МАЕ) прогнозира през май, че световното търсене на литий ще нарасне 40 пъти до 2040 година. В недрата на Афганистан има огромни запаси от литий, които не са разработвани, каза пред АФП Гийом Питрон, автор на книгата "Войната на редкоземните елементи". А редкоземните елементи като неодим, празеодим или диспрозий, каквито също има в Афганистан, са ключови за производството на магнитите, използвани в промишлените сектори на бъдещето като вятърната енергетика или електрическите автомобили.
Общо потенциалът на всички подземни ресурси на Афганистан бе оценен на 1 трилион долара
в съвместен доклад на ООН и ЕС от 2013 година. Страната, чиито подземни богатства са легендарни, досега бе известна най-вече със скъпоценните камъни (лазурит, изумруди, рубини, турмалин), талка и мрамора. Афганистан добива също така въглища и традиционни метали като желязото.
Дори преди победата на талибаните в Афганистан Китай, който произвежда 40 процента от медта в света, близо 60 процента от лития и над 80 процента от редкоземните елементи (по данни на МАЕ - бел. АФП) изразяваше подкрепа за определени фракции на движението, за да улесни достъпа до някои особено обещаващи находища, подчертава Питрон. Китайците не обвързват бизнеса си с демократичните принципи, обяснява авторът.
Експертите обаче не вярват, че Афганистан ще се превърне в Ел Дорадо за минерални ресурси
и геополитически терен за световния енергиен преход заради политическата несигурност, свързана с управлението на талибаните. За тази цел е необходим стабилен политически климат, според Питрон. В минната промишленост могат да минат 10 или 20 години между откриването на находище и екслоатацията му. Затова никоя компания не иска да инвестира в страна, където няма стабилна политическа и правна рамка. Някои инвеститори вероятно биха предпочели да изберат източници за снабдяване, които са малко по-скъпи, но по-сигурни, подчертава Питрон.
Бащата на първия убит американец в Афганистан разкритикува изтеглянето
Религия, пари, произход: Какво се знае за талибаните
Бичувания, екзекуции, принудителни бракове: Какво очаква жените при талибаните
САЩ разследват смъртни случаи при излитането на самолет от Кабул
Михаил Горбачов: Афганистан беше лоша идея от самото начало
Афганистанският първи вицепрезидент се самопровъзгласи за "легитимен временен" президент
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!