Д ържавният глава призовава парламентарно представените политически сили да подходят надпартийно и национално отговорно и да използват следващите дни за намиране на решения и преодоляване на различията по отношение на съдебната реформа.
„Нека да не позволяваме технически спорове относно детайли да се превръщат в непреодолими пречки!
Важно е реформата да генерира устойчивост на промените в съдебната системата. А устойчивост е възможна единствено при максимално широко съгласие“, се казва в нарочна позиция на президента Росен Плевнелиев.
Според държавния глава съгласието за конституционните промени ще изпрати силен позитивен сигнал до българските граждани и до европейските ни партньори.
„Последиците от евентуален провал на реформата ще бъдат изключително тежки
за доверието на гражданите към институциите, за ефективното членство на България в европейските структури, в това число и присъединяването към Шенгенското пространство“, посочва президентът.
„Съдебната реформа е ключов национален приоритет и вече няма съмнение, че за нейното успешно осъществяване са необходими промени в Конституцията. Това е тежък и отговорен процес особено в 43-ото Народно събрание с неговото многообразие и широко политическо представителство. Въпреки това към този момент, благодарение на усилията да се намери консенсус, беше извървян значителен път“, припомня още Плевнелиев.
Той изразява увереност, че само чрез съгласие могат да се постигнат реални устойчиви стъпки в правилната посока не само по отношение на съдебната реформа, но и във всички останали приоритетни за страната сектори.
По-рано днес след разговори в парламента ГЕРБ, ДПС и Реформаторският блок не постигнаха съгласие за конституционните промени.
От ДПС предложиха сегашният проект за промени да бъде оттеглен и преди местните избори да бъдат гласувани единствено точките, по които има консенсус, а именно – разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии, пряк избор на членовете от магистратската квота и засилване на ролята на Инспектората на ВСС. Лютви Местан посочи, че в противен случай има риск конституционната реформа да се провали.
От своя страна съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев бе категоричен, че партията му няма да подкрепи „имитация на съдебна реформа за пред чужденците“.
На този фон вицепремиерът и председател на ДБГ
Меглена Кунева призова партиите в РБ да избистрят позициите си по конституционните промени и да излязат с единна позиция.
„Засега няма решение на РБ. Не съм видяла предложение на хартия от страна на ДПС. РБ трябва да има пълната информация и да вземе информирано решение за обща позиция. Такова заседание все още РБ не е правил. Дори днес Найден Зеленогорски не е бил на разговорите, които са се провели с ДПС“, коментира пред журналисти тя.
По думите ѝ консенсус не означава обезсилване на основните идеи в съдебната реформа, чиято „носещата конструкция“ е разделянето на ВСС, а в случая няма съпротива срещу него.
Същевременно започна организирането на протест в подкрепа на съдебната реформа.
Инициативата е насрочена за 8:15 ч. утре при задния вход на Народното събрание и ще бъде своеобразно подновяване на протестното пиене на кафе от лятото на 2013 г.
За събитието, организирано в социалната мрежа „Фейсбук“ под наслов „Кафе зад Парламента за истинска правосъдна реформа или #Оставка“, участие са заявили над 500 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!